Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Czuwanie w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy na Jasnej Górze

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Jasna Góra. Noc czuwania za Polonię
Jasna Góra. Noc czuwania za Polonię Anna Przewoźnik
Na Jasnej Górze odbywa się Modlitewna Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy. Obejmuje ona rodziny, które doświadczają rozłąki emigracyjnej, a także rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata.

Na Jasnej Górze odbywa się Modlitewna Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy. Obejmuje ona rodziny, które doświadczają rozłąki emigracyjnej, a także rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata.

Już po raz 38. organizatorami czuwania są księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

- Zbieramy się tu raz w roku, by stworzyć wspólnotę, połączyć te odległości i czuwać przy Matce Bożej, która zanosi nasze prośby, dziękczynienia przed tron Boży - mówi koordynator spotkań ks. Sebastian Stawierej. 

Kapłan dodaje, że w wielu polskich domach na emigracji jest obecny wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Tam, gdzie są odprawiane nabożeństwa maryjne mimo trudności, które na emigracji wydają się być spotęgowane, jest miłość i odczuwalna opieka.

Tegoroczne czuwanie odbywa się w przededniu 75. rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda, założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Nie dziwi zatem, że mottem tegorocznego czuwania są słowa kard. Hlonda: „By nowe życie polskie natchnęło się prawdą i miłością".

Współorganizatorami czuwania są Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. To zgromadzenie, które w sposób szczególny obejmuje troską emigrantów. Siostra Ewelina Piwowarska przez rok posługiwała w Brukseli, następnie we Włoszech. Jak wyznaje, zna cienie i blaski emigracji, wie też, jak dla Polonii ważna jest Jasna Góra. - Przybyłam do Sanktuarium, by wszystkich znajomych mieszkających poza granicami Polski zawierzać przez Maryję Bogu. Dodaje, że zagranicą jest dużo powołań i nawróceń. Siostra spotkała tam osoby, które po 20 czy 30 latach przystępowały do spowiedzi.

- Potrzeba kapłanów zagranicą jest potężna, dlatego jesteśmy tu, by modlić się o powołania dla duszpasterzy polskich - mówi diakon Mateusz Pajor z Chicago. - Ludzie pragną mieć dostęp do polskiego kapłana, korzystanie z sakramentów świętych w ojczystym języku to ogromny skarb. Modlitwa o powołania jest bardzo potrzebna, bo na uchodźstwie polskie dusze giną, jak nie ma kogoś, kto może poprowadzić do Pana Boga.

Jasnogórska Noc Czuwania rozpoczęło się spotkaniem w Sali o. Kordeckiego. Centralnym punktem pielgrzymki  była Msza święta o godz. 23.00. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Spotkanie potrwa do późna w nocy.
Poza granicami Polski mieszka prawie 20 mln osób, które przyznają się do polskich korzeni. Najwięcej przedstawicieli Polonii, szacunkowo ok. 9,6 mln osób, mieszka w USA.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera