Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Czwarta rozprawa w procesie o zabójstwo Aleksandry i jej 15-letniej córki Oliwii

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Częstochowa. Czwarta rozprawa w procesie o zabójstwo Aleksandry i jej 15-letniej córki Oliwii
Częstochowa. Czwarta rozprawa w procesie o zabójstwo Aleksandry i jej 15-letniej córki Oliwii arc
Trwa proces w sprawie brutalnego, podwójnego zabójstwa matki i córki z Częstochowy. W poniedziałek, 29 stycznia 2024 roku, odbyła się czwarta rozprawa. Do zbrodni doszło w lutym 2022 roku. Ofiary zostały uduszone, przewiezione do lasu i zakopane. Ich ciała znaleziono po kilkunastu dniach. O popełnienie tej makabrycznej zbrodni podejrzany jest Krzysztof R., który dobrze znał obie kobiety. Mężczyzna został oskarżony w sumie o siedem przestępstw.

Proces o morderstwo matki i córki z Częstochowy rozpoczął się w czerwcu 2023

Pierwsza rozprawa odbyła się 19 czerwca 2023 roku. Sędzia zdecydował o wyłączeniu jawności. Zawnioskowała o to prokuratura, między innymi ze względu na drastyczne ustalenia w sprawie, które mogłyby obrażać dobre obyczaje oraz naruszyć interes pokrzywdzonych zmarłych i ich najbliższych.

Skład sędziowski zgodził się jednogłośnie. Publicznie odczytany został jedynie akt oskarżenia, który obejmuje siedem zarzutów, w tym zabójstwa matki i jej nastoletniej córki. Treść wyjaśnień oskarżonego nie jest znana.

Druga rozprawa odbyła się 25 września 2023 roku, trzecia 11 grudnia 2023, a czwarta 29 stycznia 2024 roku. Podczas nich przesłuchiwani byli kolejni świadkowie - wśród nich również najbliżsi ofiar. Przebieg procesu nie jest znany, bo odbywa się on za zamkniętymi drziwami. Sąd wyznaczył też termin kolejnej rozprawy - ta ma się odbyć 11 marca.

Matka i córka z Częstochowy brutalnie zamordowane

Wszystko zaczęło się 10 lutego 2022 roku. Wtedy to 15-letnia Oliwia W. zadzwoniła do babci mówiąc, że nie może skontaktować się ze swoją 45-letnią mamą - Aleksandrą W. W trakcie rozmowy wyszło na to, że kobieta miała przebywać na terenie ogródka działkowego przy ulicy Żyznej. Dziewczynka postanowiła jej poszukać, wyszła z mieszkania przy ulicy Bienia w Częstochowie i... również przepadła bez wieści.

Zaniepokojona babcia dzień później, 11 lutego, o wszystkim poinformowała policjantów. Okazało się, że poza kobietami zniknął również ich pies rasy shih tzu. Rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę poszukiwania.

Po trzech dniach od zaginięcia – dokładnie 13 lutego 2022 roku – śledczy zatrzymali 52-letniego Krzysztof R., który był sąsiadem z działek. Wstępne ustalenia wskazywały, że może on mieć związek ze zniknięciem 45-letniej Aleksandry i jej córki, 15-letniej Oliwii. Mężczyzna mieszkał tam i wiadomo, że dobrze znał obie zaginione.

52-letni wówczas mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem pozbawienia wolności zaginionych kobiet.

Najczarniejszy scenariusz. Ofiarami Krzysztofa R. były dwie kobiety oraz ich pies

21 lutego 2022 roku w kompleksie leśnym w Romanowie ujawniono zwłoki dwóch kobiet i truchło psa rasy shih tzu. W wyniku badań genetycznych potwierdzono, że były to zwłoki Aleksandry W. i Oliwii W. Na podstawie przeprowadzonych sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu obydwu kobiet było gwałtowne uduszenie.

Z ustaleń śledczych wynika, że Krzysztof R. pozbawił życia Aleksandrę W. na terenie ogródków działkowych 10 lutego 2022 roku w godzinach 12.30-14.30. Potem odprowadził jej samochód pod blok, w którym mieszkała. Tam przypadkowo spotkał spacerującą z psem Oliwię W., którą poprosił do samochodu i odjechał w nieustalone miejsce, gdzie pozbawił ją życia. Następnie zwłoki kobiet ukrył w kompleksie leśnym w miejscowości Romanów.

Mężczyzna został oskarżony o siedem przestępstw. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie. Na każdym etapie przesłuchań Krzysztof R. konsekwentnie milczał. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów podejrzany był poczytalny.

Z aktu oskarżenia wynika, że obie kobiety zginęły na skutek gwałtownego duszenia. Mężczyzna miał również udusić psa należącego do Aleksandry i Oliwii.

Krzysztof R. oskarżony został również o bezprawne zainstalowanie kamery w pokoju 13-letniej wówczas Oliwii. Miał ją podglądać od 1 lutego 2020 roku. Utrwalał jej wizerunek na obrazach i nagraniach, gdy ta była naga bądź niekompletnie ubrana. Zdjęcia i filmy przechowywał.

Na dodatek od 1 lutego 2020 roku podszywał się pod dziewczynkę na jednym z portali społecznościowych, nielegalnie wykorzystując jej wizerunek. Mężczyzna z jej konta kierował obraźliwe treści do różnych osób. Od czerwca do września 2020 roku dopuścił się innych czynności seksualnych wobec małoletniej Oliwii W., mającej wówczas 14 lat. Polegały one na jej obejmowaniu, dotykaniu pośladków oraz całowaniu.

Na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 stworzył anonimowe pismo szkalujące Aleksandrę W. i dostarczył do pracodawcy. Poza tym mężczyzna oskarżony jest o tworzenie fałszywych dowodów celem skierowania postępowania karnego i dyscyplinarnego przeciwko Aleksandrze W.

Przestępstwo zabójstwa, o które oskarżony jest Krzysztof R., jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera