MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Minister Dziemianowicz-Bąk spotkała się z przedstawicielami NGO

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Minister Dziemianowicz-Bąk spotkała się z przedstawicielami NGOsów
Częstochowa. Minister Dziemianowicz-Bąk spotkała się z przedstawicielami NGOsów Piotr Ciastek
W Częstochowie odbyło się spotkanie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z przedstawicielami lokalnych NGO, które mówiły, z jakimi problemami borykają się na co dzień.

Spotkanie z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się w Miejskim Domu Kultury na Rakowie. Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk powitał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który za kilka dni będzie ubiegał się o reelekcję w drugie turze wyborów na prezydenta miasta, do której dostała się też Monika Pohorecka z PiS-u.

- Dziękuję, że Częstochowska Rada Działalności Pożytku Publicznego wystosowała wniosek o to, żeby zaprosić do nas panią minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. By można się było wygadać i powiedzieć, jakie bariery prawne przydałoby się likwidować, żeby organizacje pozarządowe mogły lepiej i sprawniej funkcjonować - mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Jednocześnie wspomniał, że żadnego ministra pracy i polityki społecznej nie było w Częstochowie od kilkudziesięciu lat.

Minister Dziemianowicz-Bąk nakreśliła plan działania, jaki podjęło się ministerstwo, by usprawnić politykę społeczną, ekonomię społeczną i współpracę z otoczeniem społecznym. - Przyglądam się Częstochowie i temu jak rozwija się miasto i samorząd. Widzę, jak kluczowe jest to, żeby ten dobry dialog rządu i samorządu utrzymywać. Nie tylko po to, żeby samorząd wiedział, jakie plany ma władza centralna, ale także dlatego, że władze samorządowe, utrzymujące z otoczeniem społecznym dialog, są prekursorem zmian. Dokładnie takim prekursorem jest pan prezydent i Częstochowa. Nie tylko jeśli chodzi o politykę społeczną. Jednym z pierwszych projektów przeprowadzonych przez "koalicję 15 października" po wygranych wyborach było przywrócenie finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro. Brzmi rewolucyjnie i awangardowo, ale przecież tu, w Częstochowie, to od lat działające rozwiązanie - mówiła minister Dziemianowicz-Bąk.

Podczas spotkania przedstawiciele NGO rozmawiali o tym, co w warstwie prawnej można i trzeba byłoby zmienić, żeby ich działania przynosiły zamierzony skutek. Oprócz ram prawnych, w jakich funkcjonują, mówiono też o ramach finansowych, które również mocno wpływają na zakres i sposób działania organizacji pozarządowych.

Problem bezdomności wśród mieszkańców kraju, młodych ludzi i przedstawicieli środowisk LGBT poruszył Jakub Wilczek z Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności z Zabrza, która współpracuje z częstochowską fundacją Adullam i "AGAPE".

- Osoby w kryzysie bezdomności wciąż przebywają w naszym kraju na ulicach. Przez wiele lat zmuszone są do bytowania w schroniskach i noclegowniach, bez realnej perspektywy mieszkaniowej i powrotu do samodzielnego życia. Liczba osób w kryzysie bezdomności nie zmniejsza się - zauważył Jakub Wilczek, który prosił minister także o zobowiązanie się do rozwiązania nie tylko problemu bezdomności, ale i problemu mieszkaniowego w kraju.

Głos zabrały też m.in.: prezes Stowarzyszenia „Dla Rodziny” Lidia Zeller, mówiąca o problemach pieczy zastępczej, Monika Podgórska ze stowarzyszenia YAVA, które prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy, czy Elżbieta Markowska ze Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki i Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów.

Dom Oczami Brata z środkami na funkcjonowanie

Spotkanie minister Dziemianowicz-Bąk zbiegło się z decyzją wojewody śląskiego o przyznaniu środków dla miasta Częstochowy na utworzenie pierwszego w Częstochowie Rodzinnego Domu Pomocy dla 8 mieszkańców – osób z niepełnosprawnością. Na tej podstawie Prezydent Częstochowy - zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej - na „Świadczenie usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy…” 16 kwietnia podjął decyzję o przyznaniu środków dla Fundacji Oczami Brata. Fundacja od miesięcy walczyła o taki rozwój wypadków i do dnia przyznania środków sama finansowała pobyt mieszkańców w ośrodku. Głośno było choćby o wizycie podopiecznych fundacji na sesji Rady Miasta, kiedy to domagano się od władz przyznania środków na działalność Domu Oczami Brata.

Jak informuje częstochowski Urząd Miasta, po złożeniu przez Fundację wniosku dotyczącego Rodzinnego Domu Pomocy, miasto prowadziło działania w celu rozpoznania możliwości prawnych i finansowych uruchomienia placówki we wskazanym przez Fundację budynku. Zostały również podjęte działania, które po przyjęciu budżetu umożliwiły ogłoszenie konkursu ofert na prowadzenie RDP.

Zadanie to zostało wpisane do Rocznego Programu Współpracy Miasta Częstochowy z organizacjami pozarządowymi na rok 2024, przyjętego Uchwałą Rady Miasta w listopadzie 2023 roku.

Jak tłumaczy magistrat, w 2023 roku miasto oczekiwało na pojawienie się konkursu ogłaszanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, umożliwiającego dofinansowanie utworzenia RDP. Dopiero 12 grudnia 2023 r. Ministerstwo ogłosiło program rozwoju rodzinnych domów pomocy na 2024 r., co było istotnym elementem podjęcia decyzji w sprawie prowadzenia tego zadania (konkurs ministerialny, przy szczupłości środków miejskich, dawał perspektywę współfinansowania usług opiekuńczych i bytowych w formie Rodzinnego Domu Pomocy ze środków ministerialnych).

- Samorząd podejmuje decyzje dotyczące realizowanych zadań po przyjęciu budżetu na dany rok. Zatem niedługo po przyjęciu budżetu kolegium Prezydenta Miasta podjęło decyzję o ogłoszeniu konkursu ofert na prowadzenie pierwszego w Częstochowie rodzinnego domu pomocy, jednocześnie starając się o środki ministerialne. Konkurs ten został rozstrzygnięty – tuż po decyzji przyznającej Częstochowie dofinansowanie ze środków administracji rządowej. Dzięki temu środki na prowadzenie Rodzinnego Domu Pomocy będą pochodzić mniej więcej w 50% ze środków miejskich, ministerialnych plus odpłatność podopiecznych RDP (w zależności od ich dochodów) - tłumaczyły władze Częstochowy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera