Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa prawie 100 lat temu na archiwalnych zdjęciach. Tak wyglądali i żyli ludzie w dwudziestoleciu! Zobaczcie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa przed II wojną światową. Tak wyglądali i żyli ludzie w dwudziestoleciu!
Częstochowa przed II wojną światową. Tak wyglądali i żyli ludzie w dwudziestoleciu! NAC, Archiwum PAństwowe w Częstochowie, UMC
Życie w Częstochowie w latach 20. XX wieku było barwne, ale i wymagające. Choć dysponujemy czarno-białymi fotografiami, to widać na nich, że mieszkańcy miasta lubili spędzać czas przechadzając się po Alejach albo odwiedzając Jasną Górę. Zobaczcie, jak żyło się w tamtych czasach!

Częstochowa przed II wojną światową na zdjęciach

Był to burzliwy okres w historii Polski oraz świata, ale i miasta. Zobaczcie namiastkę tamtych lat na fotografiach ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W latach międzywojennych w Częstochowie wybudowano wodociągi i systemy kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Powstała elektrownia, poprawił się stan dróg, uruchomiono komunikację miejską. Wzniesiono wiele obiektów użyteczności publicznej takich jak teatr, budynek starostwa powiatowego, pocztę, szpital, dom rzemiosła, liczne szkoły oraz miejskie boisko sportowe.

Jak przypomina wikipedia.pl, 10 listopada 1918 r. rozpoczęto rozbrajanie stacjonujących w mieście wojsk niemieckich. 12 listopada 1918 roku przemaszerowały częstochowskimi Alejami trzy kompanie Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Ludwikowskiego.

W okresie powstań śląskich Częstochowa była głównym ośrodkiem pomocy dla powstańców. W mieście organizowano zbiórki pieniędzy i lekarstw oraz punkty werbunku ochotników. Po załamaniu się polskiej ofensywy na Kijów w 1920 roku Częstochowa musiała przez kilka miesięcy zakwaterować i wyżywić rząd ukraiński Semena Petlury wraz z dwoma tysiącami uchodźców.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres rozwoju miasta

W okresie dwudziestolecia międzywojennego trwał dalszy rozwój miasta, jednak lokalny przemysł podupadł i rozwijał się w znacznie wolniejszym tempie, co było skutkiem zniszczeń wojennych i załamania koniunktury. W 1939 roku Częstochowa liczyła już 138 tys. mieszkańców, co plasowało ją na 8. miejscu pod względem największych miast Polski.

Od 1925 roku w Częstochowie mieściła się siedziba biskupstwa (od 1992 arcybiskupstwa). W czerwcu 1937 roku doszło w mieście do rozruchów antyżydowskich. Przez tydzień plądrowano żydowskie sklepy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera