Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa w PRL-u. Tak wyglądało miasto w czasach młodości naszych dziadków. Zobacz archiwalne ZDJĘCIA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa w PRL. Tu robiliśmy zakupy, spacerowaliśmy i bawiliśmy się
Częstochowa w PRL. Tu robiliśmy zakupy, spacerowaliśmy i bawiliśmy się Witold Mielczarek, Janusz Mielczarek, Józef Chojkowski, Bogdan Krasicki, Mirosław Guzik, Zygmunt Wieczorek, Władysław Morawski, Piotr Ciastek, arc Trybuny Robotniczej, Bogdan Kułakowski, arc Krzysztofa Kasprzaka, Narodowe Archiwum Cyfrowe, CSM Nasza Praca
Stare fotografie Częstochowy wciąż zachwycają. Zobaczcie archiwalia z naszego miasta z czasów PRL-u. To czasy młodości naszych dziadków i rodziców. To tu robili zakupy i bawili się na osiedlowych podwórkach

Częstochowa w czasach PRL-u

Częstochowa choć nie jest już stolicą województwa, zalicza się do grona największych miast w Polsce. Pierwsze skojarzenie to Jasna Góra. Jednak jest wiele miejsc, które stały się kultowe w czasach PRL-u. To dzisiejsza promenada Czesława Niemena, centra handlowe w centrum - jak Centrum, Merkury, Megasam, czy Sezam na Rakowie.

Kawiarnia Szarotka do dzisiaj jest wspominana przez częstochowian. Kiedyś modnie było zamówić tam coś słodkiego. Hotel Patria istnieje i teraz, ale pod inną nazwą. Niewielu pamięta, że otwierał go w randze przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej generał Jerzy Ziętek. To tylko część fotograficznych wspomnień z Częstochowy, bo zobaczyć można również na ulicach wartburgi i syreny, a na torach tramwaje typu 102 Na.

Jak rozrastało się miasto?

W okresie powojennym nastąpiła szybka rozbudowa miasta o kolejne osiedla stawiane na potrzeby rozwijanego przemysłu. W 1949 roku powstało osiedle Raków I, w latach 1950–1955 osiedle Raków II, w 1952 roku rozpoczęto budowę osiedla Śródmieście. W 1959 roku uruchomiono w mieście sieć gazową dla lokali mieszkalnych[. W 1965 roku sporządzono plan zagospodarowania przestrzennego miasta, w którym pod budownictwo wielorodzinne przeznaczono tereny wokół dzielnicy Tysiąclecie, w dzielnicy Raków-Błeszno i w nowej dzielnicy położonej na północ od Tysiąclecia (obecnej dzielnicy Północ). W 1977 r. przystąpiono do pierwszych prac przygotowawczych pod przyszłą budowę dzielnicy Północ, rok później rozpoczęto stawianie pierwszego budynku, a oficjalnie budowę zakończono w 1987 roku.

Archiwum fotografii Częstochowy

Fotografie, które w Częstochowie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wykonywali w Częstochowie m.in. fotoreporterzy "Dziennika Zachodniego" i "Trybuny Robotniczej" pozwalają teraz tym starszym powspominać, jak wyglądało miasto w tamtych czasach, a młodszych popatrzeć na znajome miejsce, która dzisiaj często są zupełnie inne. W naszej galerii znajdują się też zdjęcia z prywatnych kolekcji, NAC, czy KAS Film.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera