MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Zmiany w komunikacji miejskiej w Częstochowie. Wchodzi w życie zoptymalizowany układ tras

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Zmiany w komunikacji miejskiej w Częstochowie. Wchodzi w życie zoptymalizowany układ tras
Częstochowa. Zmiany w komunikacji miejskiej w Częstochowie. Wchodzi w życie zoptymalizowany układ tras Piotr Ciastek
Już za kilka dni, od 1 lipca, wchodzi w życie zoptymalizowany układ tras i rozkładów jazdy miejskich autobusów. To korekta uwzględniająca zarówno wnioski pasażerów, jak i wyniki badań na liniach MPK.

Już w wakacje częstochowianie mają poczuć zmiany, które miejski przewoźnik wprowadzi, by łatwiej i szybciej przemieszczać się po Częstochowie. Przypominamy, że także tego dnia wchodzi w życie, jak co roku, wakacyjny rozkład jazdy.

Zmiany zaproponowane przez MPK są elementem działań programu ,,Lepsza komunikacja w Częstochowie”. Ppracowano je po dokładnych badaniach liczby podróżujących poszczególnymi liniami MPK – i to w różnych porach.

– Zmieniają się potrzeby pasażerek i pasażerów, więc za nimi podążamy – wyjaśnia prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. ­– Nie ma natomiast żadnej ,,rewolucji”. Trzy czwarte linii pozostaje na znanych trasach. Korekcie ulegają godziny odjazdów na przystankach, bo urealniono czas przejazdu między nimi. Będziemy więc mogli przede wszystkim liczyć na większą punktualność autobusów.

Raz, że wprowadzane zmiany nie wywrócą pasażerskich przyzwyczajeń, a dwa – sezon wakacyjno-urlopowy powinien sprzyjać spokojnemu zapoznaniu się z nowymi rozwiązaniami, zwłaszcza przez takie grupy jak młodzież szkolna, która ,,na całego” ponownie zacznie korzystać z MPK dopiero we wrześniu.

Miasto zapowiada poprawę punktualności na trasach komunikacji miejskiej

Główną zaletą zmian ma być poprawa punktualności. Służy jej korekta czasu przejazdów – lepsze ich dopasowanie do natężenia ruchu, postojów na światłach etc. Zmiany są też odpowiedzią na postulaty – choćby osób dojeżdżających do pracy w różne dzielnice (także np. do zakładów na terenach specjalnej strefy ekonomicznej). Pojawiają się połączenia, o które często wnioskowano – jak z ulicy Korkowej na Piastowską czy bezpośrednio z Rakowa, Błeszna i Wrzosowiaka do dworca PKP na Stradomiu. Układ połączeń zostaje uelastyczniony. Przykład: linia nr 19 rzadziej pojedzie na Żabiniec, ale w dni robocze w godzinach szczytu uzupełnią ją kursy linii 26. Niektóre linie zostają wydłużone, czasem znacznie, żeby wygodniej było dotrzeć do celu – jak w przypadku linii nr 11 i 15 (przejmujących większość zadań linii 21 i 19).

Najsilniejsze linie miejskich autobusów to 10, 22 i 24. Nic im nie zagraża

Silne dotychczas linie – popularne, sprawdzone, dobrze działające – takimi pozostaną. Na przykład: pojazdy na tak kluczowych liniach jak 10, 22 i 24 będą jeździć z przynajmniej taką częstotliwością, jak dotąd. W ramach pilotażu nawet co 12 minut w szkolne dni rano będą kursować autobusy z numerem 24 – tak aby sprawnie ,,rozwieźć” dzieci i młodzież na pierwsze lekcje. A jest to od lat najważniejsza linia w mieście, notabene świętująca właśnie 40-lecie istnienia, dziennie przewożąca ok. 8 tys. osób. W godzinach szczytu nieco częściej pojedzie również linia 22.

Zmiany są ostatnim etapem trwającego od początku roku procesu modyfikacji miejskiej komunikacji (zaczął się tuż po otwarciu dla ruchu pierwszych odcinków odnowionej DK-91). Mają zachęcić do poruszania się po Częstochowie nawet na długie dystanse, z przesiadkami, z wykorzystaniem „silnych” linii z częstymi kursami. Częstochowski samorząd chce wzmacniać atrakcyjność transportu zbiorowego jako formy codziennego przemieszczania się po mieście.

Zmiany obok prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka przedstawił na konferencji prasowej Konrad Pruciak z Referatu Transportu Wydziału Inżynierii Miejskiej i Kontroli UM – specjalista, który wykonał ogrom merytorycznej pracy nad zaprojektowaniem tych wszystkich zmian i korekt.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni