MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowianka kierowała grupą przestępczą wyłudzającą pieniądze od seniorów z całego kraju

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowianka kierowała grupą przestępczą wyłudzającą pieniądze od seniorów z całego kraju
Częstochowianka kierowała grupą przestępczą wyłudzającą pieniądze od seniorów z całego kraju arc Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Karmili się ludzką krzywdą i napychali kieszenie pieniędzmi seniorów. Teraz odpowiedzą przed wymiarem sprawiedliwości za oszustwa "na wnuczka" i "na lekarza". W jaki sposób 61-letnia częstochowianka omamiła seniorów na masową skalę?

Prokuratura zajęła się na poważnie wyłudzeniami od seniorów

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 4 osobom, dotyczący kradzieży oraz oszustw metodą „na policjanta” i „na lekarza”, dokonanych na szkodę kilkunastu starszych osób.

To co ustalili śledczy może być przestrogą zarówno dla seniorów, jak i dla osób, które chciałyby nieuczciwie zarobić na seniorach. Proceder miał miejsce na przestrzeni 2022 i 2023 roku na terenie całego kraju. Działająca w tym czasie zorganizowana grupa przestępcza, dokonywała oszustw na szkodę seniorów metodami „na policjanta” i „na lekarza”.

Grupa przestępcza była kierowana przez 61-letnią mieszkankę Częstochowy Bogumiłę G., a w jej skład wchodzili David C., Marcin W. oraz inne ustalone i dotychczas nieustalone osoby.

- Sposób działania grupy polegał na wytypowaniu starszej osoby na podstawie analizy książek telefonicznych i przeprowadzeniu rozmowy rozpoznawczej z terenu Wielkiej Brytanii. Następnie jeden z członków grupy nawiązywał z seniorem kontakt telefoniczny i podając się za policjanta lub lekarza prosił o przekazanie pieniędzy i kosztowności. W metodzie „na policjanta” przekazanie pieniędzy miało mieć na celu ich ochronę przed przejęciem przez złodziei lub oszustów. Natomiast stosując metodę „na lekarza” członek grupy informował seniora, że jego dziecko przebywa w szpitalu (z reguły chore na Covid) i pilnie potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie. Potem pieniądze były odbierane od starszej osoby przez tzw. „odbieraka” i przekazywane do Wielkiej Brytanii po potrąceniu wynagrodzenia osób działających w Polsce. Śledztwo wobec podejrzanych prowadzone było wspólnie z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Przestępstwa popełniono w Częstochowie, Świętochłowicach, Jaworze, Płocku, Wolbromiu, Gnieźnie, Pyrzycach i Stargardzie

Aktem oskarżenia objęto przestępstwa oszustwa na szkodę 10 osób w wieku od 72 do 98 lat, popełnione w Częstochowie, Jaworze, Płocku, Wolbromiu, Gnieźnie, Pyrzycach i Stargardzie. Łączna wartość szkód poniesionych przez pokrzywdzonych wynosi około 300.000 zł. Ponadto akt oskarżenia dotyczy 3 kradzieży na szkodę seniorów, dokonanych w Częstochowie i Świętochłowicach. W tych przypadkach sprawcy dostawali się do mieszkań pokrzywdzonych podając się za pracowników gazowni lub wodociągów.

Przesłuchany przez prokuratora Marcin W. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia Trzech pozostałych oskarżonych nie przyznało się do zarzucanych im przestępstw i odmówiło złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wszyscy oskarżeni, z wyjątkiem Bogumiły G., byli w przeszłości karani. Zarzucane im przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera