Nowy miesiąc i nowy wykaz niedziel handlowych. Pierwsza niedziela wypada 3 lutego 2019. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dziś jest niedziela handlowa. Zwłaszcza, że od nowego roku w życie weszły nowe regulacje ograniczające handel w niedziele. Stąd też zgodnie zgodnie z ustawą o zakazie handlu - niedziela 3 lutego to nie jest niedziela handlowa.

NIEDZIELA 3 lutego 2019: czy to niedziela handlowa?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje już blisko rok, bo od 1 marca 2018 r. Narobił sporo zamieszania i był szeroko komentowany przez klientów, sprzedawców i specjalistów. Ale wraz z upływem kolejnych miesięcy sytuacja się normalizuje. Tyle że 2019 rok przyniósł nowe regulacje, które wielu klientów dezorientują. Która niedziela jest handlowa, a która wolna od handlu?

NIEDZIELE HANDLOWE 2019: Zakupy w niedzielę tylko raz w miesiącu. NOWY WYKAZ

Pierwsza wolna od handlu niedziela w przypadła 11 marca 2018 r. Choć mamy luty 2019, niektórym wciąż trudno się przyzwyczaić do tego, że sklepy są zamknięte w niedziele. Jeszcze trudniej zapamiętać, która niedziela jest handlowa, a która nie. W dodatku w od nowego roku sytuacja znowu się skomplikowała.

Jak wygląda kalendarz niedziel handlowych w lutym 2019?

Pierwsza niedziela lutego przypada 3 lutego 2019 r. i jest to niedziela wolna od handlu, choć jeszcze w 2018 roku, pierwsza niedziela miesiąca niedziela wolna od handlu. Wszystko przez zmiany, które od 2019 roku ograniczają handel w niedziele do jednej niedzieli w miesiącu. Sklepy tradycyjnie już zamknięte były w drugą i trzecią niedzielę.

NIEDZIELA 3 LUTEGO: TO JEST NIEDZIELA NIEHANDLOWA

Zakupy zrobimy dopiero 24 LUTEGO w czwartą i ostatnią niedzielę miesiąca. Otwarte będą supermarkety i galerie handlowe. 24 lutego otwarte będą też stacje benzynowe i małe sklepy, gdzie za ladą stanie właściciel lub pracownik.

A jak będzie w 2019 roku? ZOBACZCIE:

NIEDZIELE HANDLOWE 2019: Zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę miesiąca

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ: TAK WPROWADZONO ZAKAZ
Od marca 2018 r. zakupy robimy dokładnie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Ale już od 2019 roku ograniczenia będą większe. W przyszłym roku sklepy otwarte w niedziele będą tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza określonymi w ustawie wyjątkami zostanie wprowadzony w 2020 roku.

Jak na ironię, zakaz handlu w niedziele został przegłosowany w Black Friday, czyli największe święto zakupów na świecie. 24 listopada 2017 r. Sejm przyjął uchwałę wraz z senackimi poprawkami. Podkreślmy jeszcze raz. Od marca 2018 - dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia, od 2019 roku jedna niedziela handlowa - ostatnia w miesiącu, od 2020 roku, zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, poza wyjątkami określonymi w ustawie.

Od 2020 roku sklepy będą otwarte tylko w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedną niedzielę przed Wielkanocą, oraz w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Według projektu ustawy po poprawkach w miesiącu handel będzie dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wcześniej zakładano, że będzie to druga i czwarta niedziela. Zmiany weszły w życie 1 marca 2018.

Zakaz handlu zostanie również utrzymany w święta wolne od pracy.

W ustawie przewidziano jednak wyjątki. Najpierw sejm zaproponował listę punktów, w których handel w niedzielę będzie mógł być prowadzony. To m.in sklepy na dworcach kolejowych i portach lotniczych, a także m.in. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zakaz nie będzie także dotyczył np. giełd rolniczych. Dozwolony będzie też handel internetowy. Niezmieniona zostanie również zasada, że sklep będzie mógł być otwarty, jeśli za ladą stanie sam właściciel.

Zobacz galerię

SKLEPY ZAMKNIĘTE W NIEDZIELE: WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH + KTÓRE SKLEPY BĘDĄ OTWARTE W NIEDZIELE? Kalendarz niedziel 2018

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ: SENAT WNIÓSŁ 10 POPRAWEK
W piątek ustawa o zakazie handlu w niedziele została przyjęta przez senat, i choć senatorowie wycofali się z pomysłu ograniczenia handlu na dworcach i lotniskach do sklepów o powierzchni przekraczającej 80 m kw. który był przez nich najpierw forsowany, to i tak wprowadzili poprawki, które doprecyzowują sejmowe pomysły.

I tak np. spod zakazu handlu w niedziele wyłączone zostaną punkty, w których przeważa działalność gastronomiczna. Ponadto, aby zapobiec sytuacji, w których duże sklepy wykorzystają swoje piekarnie do prowadzenia handlu w całym sklepie, do ustawy wprowadzono poprawkę, która definiuje, że piekarnie, cukiernie czy kwiaciarnie będą mogły być czynne, tylko, jeśli działalność piekarnicza czy kwiaciarska jest dominującą w danym sklepie.

NIEDZIELE HANDLOWE 2018: [WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH] Sklepy zamknięte w niedziele [DATA, LISTA NIEDZIEL] ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

Przypomnijmy, że Solidarność postulowała wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele. I ten wniosek zostanie uwzględniony, ale dopiero od 2020 roku. Handel w niedziele będzie bowiem ograniczany stopniowo. Już w 2019 roku tylko do jednej, ostatniej niedzieli miesiąca.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"