Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Kamil Stoch przełamie dwudziestoletnią klątwę? Od lat zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni nie zdobywa złotego medalu na olimpiadzie

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Czy Kamil Stoch ponownie sięgnie po olimpijskie złoto?
Czy Kamil Stoch ponownie sięgnie po olimpijskie złoto? Arkadiusz Gola
Ostatnim skoczkiem, który zdobył złoto igrzysk olimpijskich tuż po wygraniu Turnieju Czterech Skoczni, był Kazuyoshi Funaki w Nagano. A na dwóch ostatnich igrzyskach żaden z medalistów TCS w ogóle nie stanął na podium.

Historia Turnieju Czterech Skoczni rozpoczęła się w 1953 roku. Trzy lata później - nie wygrywając żadnego z konkursów - w klasyfikacji generalnej triumfował Nikołaj Kamienski i został pierwszym zawodnikiem, który z takim tytułem pojawił się na igrzyskach olimpijskich. Reprezentant Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Cortinie d’Ampezzo upadł jednak po pierwszym skoku i marzenia o laurach prysły zanim na dobre się narodziły.

Pierwszym medalistą olimpijskim, który w tym samym roku wcześniej stanął na podium Turnieju Czterech Skoczni, okazał się cztery lata później Otto Leodolter. W Squaw Valley Austriak był trzeci, podobnie jak w 8. TCS.

Na kolejnych igrzyskach, w 1964 roku w Innsbrucku, błyszczał już przede wszystkim zwycięzca Turnieju - Fin Veikko Kankkonen, który sięgnął po tytuł na skoczni normalnej, a na dużej był drugi, ustępując Norwegowi Toralfowi Enganowi.

Od tego momentu na skoczków przyjeżdżających na igrzyska w glorii zwycięzców Turnieju zwracano szczególną uwagę. Ich losy bywały oczywiście różne, chociaż dorobek medalowy jest w sumie całkiem przyzwoity. Na dużej skoczni sięgnęli po siedem medali (trzy złote i cztery srebrne), a na normalnej po osiem (cztery złote, trzy srebrne i jeden brązowy).

Najcenniejsze kombinacje, czyli TCS plus tytuł igrzysk zdobywali oprócz Kankkonena tylko Jens Wessflog (w 1984 w Sarajewie na skoczni normalnej), Matti Nykaenen (w 1988 roku w Calgary na obu skoczniach), Toni Nieminen (w 1992 na dużej), Espen Bredesen (w 1994 w Lillehammer na normalnej) i jako ostatni Kazuyoshi Funaki (w 1998 w Nagano na dużej).

Jak widać taka sztuka nie udała się nikomu już od dwudziestu lat! Co ciekawe w Vancouver 2010 i w Soczi 2014 na podium nie stanął żaden ze skoczków, którzy na ówczesnych Turniejach Czterech Skoczni znaleźli się w czołowych trójkach! W całym XXI wieku tylko trzech zawodników utrzymało wysoką formę przez kilka tygodni dzielących obie imprezy: w Salt Lake City 2002 brąz na dużej skoczni zdobył drugi na TCS Matti Hautamaeki, a srebro na normalnej absolutny zwycięzca Turnieju, którego wyczyn w postaci wygranych we wszystkich konkursach powtórzył teraz Stoch, czyli Sven Hannawald, natomiast w Turynie 2006 trzeci na obiekcie normalnym był Roar Ljoekelsoy, który takie samo miejsce zajął na mecie zmagań w Bischofshofen.

Z drugiej strony tych wyliczeń warto przypomnieć, że Wojciech Fortuna, przed swoim sensacyjnym złotem w 1972 roku w TCS był 23, zajmując w poszczególnych konkursach 43, 24, 47 i 18 miejsce, a sam Stoch przed podwójnym ozłoceniem w Soczi w Turnieju był 8, na co złożyły się miejsca 23, 4 i dwukrotnie 9. Tyle historia.

A odpowiedź na tytułowe pytanie i tak poznamy dopiero podczas olimpijskich konkursów w Pjongczang zaplanowanych na 10 i 17 lutego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!