Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy po ślubie wszystko jest tylko "nasze"? [PRAWNIK RADZI]

Redakcja
Sławomir Zaremba
Sławomir Zaremba arc.
Moje małżeństwo nie okazało się zgodne, szczęśliwe i trwałe. Zdecydowałem już o wniesieniu sprawy rozwodowej. Zastanawiam się, czy wszystko, co stanowi naszą wspólnotę majątkową, musi być podzielone na pół, czy też są jakieś dobra, które należą tylko do mnie lub do żony? - pyta Czytelnik z Będzina

Odpowiada Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje - z mocy samego prawa - wspólność majątkowa i obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obydwoje małżonków lub przez jednego z nich. Istnieje też otwarty katalog składników majątku, które zaliczamy do wspólności majątkowej małżeńskiej. Do majątku wspólnego należą w szczególności: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody, jakie przynosi majątek wspólny jak również z majątku osobistego każdego z małżonków (np. czynsz z wynajmowanego mieszkania).

W skład majątku wspólnego wchodzą też środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków i kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych. Te składniki majątku podlegają podziałowi w razie rozwiązania małżeństwa przez rozwód.

Ale istnienie między małżonkami ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej nie wyklucza posiadania przez ka-żdego z nich majątku, który do tejże wspólności nie wchodzi. To majątek odrębny lub osobisty.

Zaliczamy do niego m.in.:
1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
2. przedmioty majątkowe nabyte w wyniku dziedziczenia, zapisu lub darowizny, chyba że darczyńca lub spadkodawca postanowił inaczej,
3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokojenia osobistych potrzeb jednego z małżonków,
5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania, np. za uszkodzenie ciała albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb,7. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,8. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy. (JJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!