Czy suszarka bębnowa z pompą ciepła niszczy ubrania?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux
Suszarki bębnowe to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością w gospodarstwach domowych i nie tylko. Ten sprzęt podlega ciągłym usprawnieniom, tak jak pralki. Przykładem są urządzenia z pompą ciepła, które zapewniają znakomitą efektywność energetyczną oraz obniżenie rachunków za prąd, zwłaszcza w porównaniu do modeli tradycyjnych.

Choć istnieją pewne obiegowe teorie na temat bębnowych suszarek do ubrań, to stwierdzenie, że niszczą one odzież, nie jest prawdziwe. Wystarczy tylko trzymać się określonych zasad użytkowania tych urządzeń, a będziemy usatysfakcjonowani z ich użytkowania.

Rodzaje suszarek bębnowych

W ofercie sklepów z ofertą sprzętów RTV i gospodarstwa domowego (AGD) możemy spotkać dwie podstawowe odmiany suszarek bębnowych. Są to urządzenia kondensacyjne i z pompą ciepła. Różnią się one metodą działania.

Jak działają suszarki kondensacyjne? W ich przypadku para wodna jest gromadzona w specjalnym zbiorniku, który należy często opróżniać lub, jeśli istnieje taka możliwość, podłączyć to urządzenie do instalacji kanalizacyjnej.

Wówczas woda jest odprowadzana automatycznie po każdym suszeniu. Jeśli chodzi natomiast o suszarki z pompą ciepła, działają one tak samo jak kondensacyjne, z tą różnicą, że pracują w obiegu zamkniętym. Zapobiega to utracie ciepła. Taka pompa ciepła w suszarce składa się z 2 części: grzałki i skraplacza. Dzięki niej najpierw powietrze jest ogrzewanie, co pozwala na usunięcie z ubrań wilgoci. Następnie jest ono natomiast schładzane. Trafia wówczas do zbiornika na wodę lub zostaje odprowadzone przez przewody kanalizacyjne.

Podstawową zaletą suszarek kondensacyjnych jest to, że ze względu na fakt, iż nie wymagają one podłączenia do kanału wentylacyjnego, możemy je umieścić w dowolnym miejscu w łazience lub w innym pomieszczeniu (np. w piwnicy). Takie suszarki bębnowe są także łatwe w podłączeniu, a ich użytkowanie jest komfortowe ze względu na szereg dostępnych opcji suszenia. Istotną zaletą suszarek kondensacyjnych z pompą ciepła jest z kolei mniejsze zużycie energii w stosunku do klasycznych urządzeń kondensacyjnych, nawet o połowę. Są one zatem energooszczędne.

Oprócz tego taki sprzęt może działać w niskich temperaturach suszenia (50-60 stopni). Nie niszczy przez to nawet delikatnych ubrań, wykonanych z jedwabiu czy wełny. Jeśli chodzi o takie urządzenie jak suszarka z pompą ciepła bezpieczna dla ubrań, warto postawić na sprawdzonego producenta, takiego jak Electrolux.

Technologia suszenia bębnowego

Jak działa bębnowa suszarka do prania? Jej głównym elementem jest silnik. Wprawia on w ruch zarówno wentylator, jak i pasek napędowy bębna. Nawija się on bezpośrednio na komorę bębna oraz rolkę napinającą, w celu utrzymania odpowiedniego naciągu. Wirnik silnika wprawia z kolei w ruch pasek napędowy. Bęben suszarki może się przez to obracać.

W procesie suszenia ciepłe powietrze wtłaczane jest przez wentylator, które opływa bęben. Następnie przechodzi ono przez filtr, po czym ochładza się i skrapla w skraplaczu. Tak zgromadzony kondensat, za pomocą pompki, jest oddawany do zbiornika na skropliny. Suszenie w suszarce bębnowej trwa zwykle od 1 do 3 godzin, w zależności od wybranego programu, rodzaju tkanin oraz ich wilgotności. W jego trakcie urządzenie korzysta z czujników wilgotności. Pozwala to na ochronę tkanin przed przesuszeniem.

Suszarka wyłącza się bowiem w odpowiednim momencie - czyli wtedy, gdy ubrania są już właściwie wysuszone.

Odpowiednie użytkowanie suszarki bębnowej

Odpowiednie użytkowanie suszarki bębnowej sprawi, że nie będzie się ona tak szybko zużywać, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Po pierwsze, powinniśmy pamiętać o doborze odpowiedniego programu suszenia. Nowoczesne suszarki bębnowe oferują często nawet kilkanaście opcji suszenia dopasowanych do rodzaju i koloru tkaniny. Musimy także zwrócić uwagę na to, że do suszarki bębnowej ładujemy tylko odwirowane pranie. Zanim umieścimy je w bębnie, sprawdźmy zatem, czy nie ocieka ono wodą. Ponadto zbyt duża ilość prania w suszarce bębnowej wydłuża proces suszenia, a część rzeczy może się w związku z przeładowaniem mocno pognieść. Istotne jest także regularne czyszczenie filtra, najlepiej co kilka cykli, ponieważ zalegające w nim kłaczki zmniejszają efektywność suszarki. Jeśli chodzi natomiast o pojemnik na skropliny, powinniśmy go opróżniać najlepiej po każdym użyciu. Mieści on bowiem w suszarkach kondensacyjnych średnio tylko do ok. 4 litrów wody.

Porady dotyczące dbania o ubrania podczas suszenia w urządzeniu z pompą ciepła

Przed rozpoczęciem suszenia ubrania w suszarce bębnowej powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Dzięki ich stosowaniu nasze urządzenie będzie pracować wydajnie przez długi czas. Najważniejsze z nich to:

  1. segregowanie materiałów - nie wszystkie tkaniny można suszyć jednocześnie przy wykorzystaniu tego samego programu, a część ubrań nie może w ogóle trafić do suszarki (dlatego warto sprawdzać metki),
  2. układanie ubrań - gdy pranie jest rozplątane i dobrze ułożone, proces suszenia będzie bardziej ekonomiczny,
  3. korzystanie z dodatków - takich jak kule do suszenia, które obijając się o siebie, rozmiękczają tkaniny, przez co są one delikatniejsze w dotyku.

Praktyczne zastosowanie suszarki bębnowej

Suszarka bębnowa to urządzenie, które pozwala oszczędzić czas przeznaczany na manualne suszenie prania oraz energię, dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy technologii. Dodając do tego wygodę użytkowania, przez dostęp do licznych programów i intuicyjne menu, możemy zyskać pewność, że jest to sprzęt, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Mity na temat niszczenia ubrań przez suszarki bębnowe są nieprawdziwe. Wystarczy tylko stosować zasady bezpiecznego użytkowania tych urządzeń, a skorzystamy z ich wygody i zapewnimy sobie oszczędności w domowym budżecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!