Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy województwo śląskie czeka fala bankructw? Okres świąteczny to pokaże. Nowy raport ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Grażyna Kuźnik
piotr hukalo
Większość osób bezrobotnych w woj. śląskim nie pobiera zasiłku. Z czego żyją? Nie wiadomo. Może pomaga im rodzina lub pracują na czarno. Według najnowszego raportu ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na temat gospodarki w woj. śląskim, ponad 83 proc. zarejestrowanych bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku. Zdaniem autorów jest to zatrważająca sytuacja, ale pozwala też przypuszczać, że mamy bardzo mocno rozbudowaną szarą strefę.

Stopa bezrobocia w regionie wynosi 4,8 proc. Zwolnieni z pracy z przyczyn zakładu stanowią 5,3 proc. tej grupy, z czego wynika, że firmy starają się utrzymać stałą załogę, są jednak ostrożne z przyjmowaniem nowych osób.

Sprawdź, w jakich powiatach i miastach w woj. śląskim bezrobocie jest najwyższe. Prezentujemy miejsca od 10 (trzy miejscowości) do 1.Dane GUS wg stanu na dzień 30 czerwca 2020 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Miasta i powiaty bez pracy. Tu jest najwyższe bezrobocie w w...

Niepokoi fakt, że w związku z tym coraz trudniej znaleźć pracę młodym absolwentom. Ogólnie w regionie na jedną ofertę zatrudnienia przypada ośmiu bezrobotnych.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w listopadzie w woj. śląskim spadł do poziomu minus 9,8, w październiku wynosił minus 2,6. Czarno widzą przyszłość zwłaszcza firmy związane z handlem hurtowym (spadek o 11,8 punktu w porównaniu do października) i handlem detalicznym (spadek odpowiednio o 14 punktów).

Nieco mniejszy pesymizm odnotowano w pozostałych branżach, zwłaszcza w budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej, a nawet zakwaterowaniu czy gastronomii. Pandemia koronawirusa prawie w ogóle nie dotknęła inwestorów w budownictwo mieszkaniowe.

Nie przeocz

Nastroje w firmach ogólnie jednak nie są dobre, chociaż jak wynika z raportu, obawy bywają przesadzone. Wielu z przedsiębiorców już na początku pandemii twierdziło, że nie utrzyma się na rynku nawet przez miesiąc, okazało się jednak, że wciąż działają.

Teraz ponownie alarmują, że jeśli sytuacja pandemiczna nie ulegnie znaczącej poprawie, region czeka fala bankructw. Ale zdaniem ekspertów, dopiero w lutym 2021 roku będzie można ustalić, jakie są faktyczne skutki jesiennego schładzania gospodarki.

Bardzo ograniczony optymizm wykazują jedynie przedsiębiorcy z dziedzin informacji i komunikacji, w których poziom klimatu koniunktury przekracza zero. Wynosił w listopadzie plus 1,6 punktu, podczas gdy w październiku plus 2,3 punktu. Z raportu wynika także, że firmy coraz bardziej akceptują pracą zdalną. Najwięcej pracowników w woj. śląskim świadczy pracę zdalną w usługach - 32,2 proc., a najmniej oczywiście w budownictwie – 6,8 proc.

Przeciętne wynagrodzenie jest obecnie wyższe niż w ubiegłym roku. Zdaniem ekspertów, może to być związane z wyższym wynagrodzeniem minimalnym w gospodarce, które miało wpływ na wszystkie poziomy płac. Również wysoki popyt na pracę w latach 2018 i 2019 przyczynił się do stopniowego wzrostu wynagrodzeń.

Niestety, wysokość wpływów do budżetu z PIT i z CIT wskazuje na załamanie, tak w produkcji i usługach, jak w kwotach trafiających do gospodarstw domowych. Być może bardzo wysokie uposażenie osiąga tylko stosunkowo niewielka grupa zatrudnionych.

Dochody firm w woj. śląskim są niższe niż w całej Polsce, np. wskaźnik rentowności sprzedaży brutto wynosi w regionie 1,8 proc., a w kraju 4,8 proc. Wskaźnik obrotu brutto wynosi natomiast 0,9 proc. wobec 4,6 proc. w całej Polsce.

Sytuacja jednak stale się polepsza, mimo dalszego spadku rentowności w górnictwie i wydobyciu. Przyczynia się do tego zwłaszcza handel hurtowy i detaliczny, w tej branży rentowność sprzedaży brutto wzrosła u nas z 1 proc. do 4 proc., a rentowność obrotu brutto z 1,2 proc. do 4,2 proc.

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na liczbę mieszkań oddawanych do użytku. Największy, o 104,7 proc przyrost w porównaniu z z analogicznym okresem w roku ubiegłym nastąpił w budownictwie komunalnym oraz w grupie inwestorów budujących mieszkania na sprzedaż i wynajem.

Równocześnie aż o 71,3 proc. spadły efekty w budownictwie społecznym czynszowym. Najwięcej nowych mieszkań zyskały Świętochłowice, Katowice, Gliwice, Tychy oraz Żory.

Zdaniem ekspertów, grudzień z okresem świątecznym powinien przynieść poprawę nastrojów w gospodarce, ale nie jest to pewne. Kolejnej fali pesymizmu można spodziewać się w styczniu, chyba że plany dotyczące szczepień w Polsce się powiodą. Wtedy firmy mogą dostrzec w tym szansę na lepszą sytuację zdrowotną i powrót do stanu rzeczy, chociaż trochę takiego jak sprzed pandemii.

Na filmiku powyżej Marcin Bosacki, senator Koalicji Obywatelskiej, i Adam Szajnfeld, senator Koalicji Obywatelskiej, o skierowanej do Sejmu ustawie uzupełniającej tarcze pomocowe.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera