Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: 25-lecie SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych [ZDJĘCIA]

PAS
25-lecie SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej
25-lecie SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej PAS
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej świętował w czwartek 25-lecie swojej działalności edukacyjnej i wychowawczej.

Z tej okazji w murach placówki miało miejsce uroczyste spotkanie, wypełnione wspomnieniami, bo kiedyś ośrodek mieścił się przy ul. Wybickiego w Gołonogu, teraźniejszością (wychowankowie świetnie sobie radzą w życiu codziennym, uczą się pilnie z sukcesami, a do tego zdobywają wiele nagród i wyróżnień w konkursach oraz zawodach sportowych), a także przyszłością, bo każdy ma jakieś marzenia. A w tym przypadku to po prostu radosne życie, ciekawa profesja i życzliwość ludzi, którzy otaczają wychowanków dąbrowskiego ośrodka.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele parlamentu, lokalnych władz, dąbrowskich instytucji, a także przyjaciele placówki, którzy ją wspierają w codziennej działalności. Nie zabrakło biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka, który życzył pracownikom ośrodka i jego wychowankom wszystkiego co najlepsze. – Pamiętajcie, że nie możecie czuć się inni, gorsi. Równajcie do swoich rówieśników, cieszcie się dniem codziennym i spełniajcie swoje marzenia – mówił do wychowanków dąbrowskiego ośrodka. – Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej, codziennej pracy całej kadry, wszystkich pracowników, nasz ośrodek jest jednym z najlepszych. To taki drugi dom i robimy wszystko, byśmy w tym domu mogli czuć się dobrze. Dzięki temu, że od marca 2013 roku możemy kształcić i wychowywać naszych podopiecznych w nowoczesnym budynku ośrodka, to kształcenie odbywa się w warunkach prawdziwie europejskich – podkreśliła Violetta Trzcina, dyrektor SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych.

W uroczystości wzięła też udział Ewa Maliba, która pierwsza kierowała pracami ośrodka, kiedy ten powstał w 1990 roku. Życzyła wszystkim wychowankom samych dobrych chwil w życiu, zostawiając dla nich słodkości.

Ośrodek jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabo widzącej w normie intelektualnej oraz dla dzieci z dysfunkcją wzroku z dodatkowymi ograniczeniami. Mieści się w najnowocześniejszej w kraju placówce i stanowi bazę kształcenia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z województwa śląskiego. Ośrodek statutowo realizuje działania nakierowane na kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zapewnia im taki poziom przygotowania ogólnego, zawodowego i społecznego, dzięki któremu nabywają umiejętności samodzielnego funkcjonowania w rodzinie, środowisku i społeczeństwie.

W skład ośrodka wchodzą:
•Punkt wczesnego wspomagania rozwoju dzieci w wieku 3-6 lat
•Oddział przedszkolny dla dzieci z dysfunkcją wzroku i niepełnosprawnością sprzężoną
•Szkoła Podstawowa
•Gimnazjum
•Zasadnicza Szkoła Zawodowa – kierunki: ogrodnik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
•Liceum Ogólnokształcące z rozszerzonym językiem polskim i historią

Obecnie do ośrodka uczęszcza 200 uczniów. Placówka ma 29 oddziałów, a wiek wychowanków – od przedszkola do 22 roku życia. Z internatu korzystają obecnie 43 osoby, które pochodzą z terenów Polski południowej: Jastrzębie, Zawiercie, Zabrze, Katowice, Bytom, Piekary Śląskie, Żory, Cieszyn, Częstochowa, Świętochłowice.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!