Dąbrowa Górnicza. Finał turnieju debat oksfordzkich w ramach "Dąbrowskiej Szkoły Mówców". Czyje argumenty były najbardziej trafne?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Finał turnieju debat oksfordzkich w ramach "Dąbrowskiej Szkoły Mówców" w Pałacu Kultury Zagłębia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Fundacja Altiorem oraz Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej zorganizowały turniej debat oksfordzkich dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych pod nazwą „Dąbrowska Szkoła Mówców”. Turniej poprzedzony był serią szkoleń z zakresu debatowania, argumentacji oraz wystąpień publicznych. Wydarzenie realizowane w 23 placówkach od kwietnia br., w czwartek 10 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia miało swój wielki finał.

– Zarówno udział w szkoleniach jak i w turnieju wyposażyły uczestników w umiejętności z zakresu argumentacji, kontrargumentacji, logicznego myślenia i wystąpień publicznych – wyjaśniła Marta Bobrowska-Juroff, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki młodzieżowej i równości szans.

Debata oksfordzka jest optymalną platformą do rozwijania takich umiejętności. Toczy się w bezpiecznym środowisku, w którym szczególnie promowany jest wzajemny szacunek do oponentów, poszanowanie kultury dyskursu i zachowanie adekwatnej etykiety wypowiedzi.

- Dzięki temu, poza użyteczną wiedzą uczestnikom zaprezentowano istotne, pozytywne wartości i wzorce dotyczące prowadzenia dyskusji, których brakuje w polskiej debacie publicznej. Przekazanie tych wartości młodzieży jest wyjątkowo ważne, ponieważ to ona w niedalekiej przyszłości będzie odpowiedzialna właśnie za kształt i rozwój debaty publicznej - dodała Marta Bobrowska-Juroff.

Najlepszymi mówcami okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 30, którzy w rundzie finałowej pokonali swoich rówieśników z Zespołu Szkół nr 4 (temat debaty: Policjanci powinni być karani surowiej za wszystkie popełniane przez nich przestępstwa niż pozostali obywatele). W kategorii szkół ponadpodstawowych rywalizowały ze sobą: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego (Należy zakazać publikowania sondaży podczas trwania kampanii wyborczej). I miejsce zajęli uczniowie z I LO.

– Warto uczestniczyć w takich debatach, także sparingowych. To bardzo nas rozwija i uczy. Zdobywamy wiedzę w danym temacie, dyskutujemy nad tezą, jesteśmy jej przeciwnikami albo obrońcami. To nie tylko wiedza społeczna, polityczna, ale i z zakresu historii. Uczymy się wypowiadać, poprawnie argumentować, szacunku i zrozumienia dla odmiennych poglądów. Zdobyte umiejętności przydają się bardziej do życia, pracy, rozmów niż niejedna lekcja w szkole – mówił Jacek Lewicki, reprezentant zwycięskiej drużyny z I LO w Dąbrowie Górniczej.

– Udział w szkoleniu i debacie był bardzo pozytywnym, wartościowym doświadczeniem. Zajęliśmy drugie miejsce, przełamaliśmy tremę, teraz wiemy już, jak reagować na stres, jak zachować się podczas kolejnych debat, by w przyszłości je po prostu wygrać. Doświadczenie i zdobyta wiedza będą nam procentować – mówił Oskar Dziubka z IV LO ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. – Teraz podczas pandemii, debata dała nam też nadzieję na normalność, otwarcie na innych, możliwość spotkania i dyskutowania - dodał.

W „walce” o trzecie miejsce starły się Szkoły Podstawowe nr 10 i 8 oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego i V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego. Sukces w temacie „W Polsce należy zlikwidować próg wyborczy do parlamentu” odniosły, w przypadku szkół podstawowych – SP nr 10 a ponadpodstawowych – II LO.

Nie przeocz

– Słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom Dąbrowskiej Szkoły Mówców. Nie tylko za merytoryczne przygotowanie – spójne, logiczne wypowiedzi, dobór argumentów, ale pokonanie tremy, stresu, które wiążą się z wejściem na scenę i mówieniem do publiczności, tym bardziej, że wszystkie szkolenia odbywały się on-line. Takich mówców, jakich dzisiaj słyszałem, życzyłbym sobie w debacie publicznej – mówił Marcin Bazylak, prezydent miasta. – Dyskusje na interesujące tematy wciągają, angażują, doskonalą. To szkoła życia. Cieszę się, że dąbrowska młodzież tak mocno zaangażowała się w ten projekt, teraz jest jego pierwsza edycja, wierzę, że w przyszłości będą kolejne - dodał.

– Poza dwiema drużynami, zespoły uczestniczące w turnieju to debiutanci. Wypadli rewelacyjnie. Młodzież podeszła do projektu entuzjastycznie, świetnie się przygotowała, widać było duże zaangażowanie nie tylko uczestników, ale też nauczycieli i rodziców. Finał debaty szkół podstawowych był na poziomie akademickim – podsumowali wydarzenie Kamil Berych i Jakub Płonka z Fundacji Altiorem, organizacji pozarządowej, której nadrzędnym celem jest poprawa poziomu debaty publicznej w Polsce. – Nasze szkolenia, a potem praktyczne turnieje pozwalają uczestnikom nabyć umiejętności, które będą mogli wykorzystać także w innych momentach życia, np. podczas przygotowywania się do matury, egzaminu ustnego bądź rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu nawet osoby, które nie wzięły udziału w turnieju, otrzymały narzędzia przydatne do dalszej edukacji, a później i życia zawodowego - dodali.

Zwycięskie drużyny otrzymały specjalne statuetki, uczestnicy nagrody książkowe i bony pieniężne. Obecny na turnieju Rafał Adamczyk, poseł na Sejm RP zaprosił wszystkich finalistów na wycieczkę do Warszawy i do odwiedzin gmachu parlamentu.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie