Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: konsulat Wolnej Republiki Żiżkow oficjalnie otwarty ZDJĘCIA

PAS
Dąbrowa Górnicza: konsulat Wolnej Republiki Żiżkow oficjalnie otwarty
Dąbrowa Górnicza: konsulat Wolnej Republiki Żiżkow oficjalnie otwarty PAS, D. Nowak, Cafe Kamienica, Pawel Trojan
W Dąbrowie Górniczej otwarty został konsulat Wolnej Republiki Żiżkow, która stanowi część czeskiej Pragi, ale charakteryzuje się m.in. niepowtarzalnym klimatem i lokalnym patriotyzmem. Stało się to w czwartkowy (24 sierpnia) wieczór. Siedzibą konsulatu została Cafe Kamienica, mieszcząca się na rogu ul. 3 Maja i Dąbrowskiego, a honorowym konsulem tego „samozwańczego państwa” została Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Uroczystego aktu mianowania dokonał prezydent Wolnej Republiki Żiżkow Pavel Trojan, autor kilkudziesięciu artykułów o Żiżkowie, serwisu informacyjnego www.zizkov.info, założyciel stowarzyszenia obywatelskiego Wolna Republika Żiżkow oraz właściciel kawiarni piwnej Republika Żiżkow, którą stworzył w domu swoich dziadków na Żiżkovie.

Ukończył slawistykę (polonistykę i serbistykę) na Uniwersytecie Karola w Pradze. Pracuje w Instytucie Polskim w Pradze, oprowadza też turystów po swojej dzielnicy, a wkrótce otworzy w swojej piwiarni pierwsze muzeum, poświęconej właśnie dzielnicy Żiżkow. Pavel Trojan przydzielił również tytuły Honorowych Obywateli Żiżkowa.

– Przede wszystkim to jest takie zaproszenie patriotyczne, niekomercyjne. Zapraszamy Polaków na Żiżkow, bo to jest ta prawdziwa Praga, nie ta złota Praga, która łapie turystów, tak samo jak Paryż, Londyn czy Kraków. Nie mamy na tym jakoś zarabiać, po prostu zapraszamy do siebie – mówi Pavel Trojan. – Może 20 lat temu powiedziałbym, że nie zawsze jest bezpiecznie, ale dziś wiele się zmieniło. Absolutnie nie należy się bać. To, co kiedyś było problemem, czyli ludzie pijący na ulicach, którzy nie wiedzą, co zrobić z życiem, już zniknęli. Podobnie jak na warszawskiej Pradze wszystko się zmieniło. Są też studia artystyczne, są ludzie, którzy celowo zamieszkują na Żiżkowie, choć mogliby mieszkać w innych dzielnicach, bo im się tu po prostu podoba. Nasza dzielnica już sto lat temu była taka, że tu zaczynało się robić interesy. Tu pojawiali się ludzie z całego świata. Jak nie ma się wystarczająco dużo pieniędzy, to zaczyna się pod Pragą działać, a jak się uda, to wtedy można zaatakować inną część Pragi. Tyle knajp powstających i potem zanikających w czasie trzech, czterech miesięcy, nie ma na nigdzie w Pradze – dodaje.

Konsulaty Wolnej Republiki Żiżkow mieszczą się dzisiaj w Warszawie, Poznaniu, Cieszynie oraz Kudowie Zdroju.

Żiżkow uzyskał prawa miejskie w 1881 roku, dekretem cesarskim, a w 1898 otrzymał prawo używania herbu miejskiego. 1 stycznia 1922 roku nastąpiło przyłączenie Vinohrad, Żiżkowa i innych miejscowości do Pragi, na podstawie ustawy z 1920 roku o utworzeniu tak zwanej Wielkiej Pragi.

Na stronie www.zizkov.pl przeczytamy m.in.: Co to jest Żiżkow? Niepowtarzalna dzielnica Pragi, praskie Montmartre, praski Bronx... Żiżkow jest wolnym duchem miastem w mieście, oferującym nieskończoną ilość knajp wszelkiego rodzaju i w każdym guście. Polacy odwiedzający Żiżkow porównują go często z warszawską Pragą lub krakowskim Kazimierzem...

Być może dla Polaków miejsce to wiąże się z pewnym sentymentem historycznym. Husycki wódz Jan Żiżka z Trocnowa znany z obrazów Matejki, brał przecież udział w bitwie pod Grunwaldem. A o dziesięć lat później dowodził armią husycką w zwycięskiej bitwie na Witkowej Górze, leżącej dzisiaj w granicach administracyjnych Żiżkowa. Dlatego też właśnie w tym miejscu postawiono mu ogromny pomnik, od jego nazwiska pochodzi też nazwa dzielnicy.

Żiżkow doszedł do największego rozkwitu na przełomie XIX i XX wieku. Należał wtedy do największych czeskich miast a sam cesarz Franciszek Józef odwiedził je trzy razy. Praga „pochłonęła” Żiżkow w 1922 (ku niezadowoleniu niektórych jej mieszkańców), ale do dzisiaj z każdego kąta tej dzielnicy tchnie atmosfera zupełnie inna, niż ta panująca „ na dole“ w centrum miasta.

W związku z Żiżkowem nie możemy zapomnieć o Jarosławie Haszku, który w miejscowych knajpkach pisał „Przygody dobrego wojaka Szwejka“, czy też o Franzu Kafce, który prowadził tu warsztat swego ojca. Z tamtych czasów pochodzi żartobliwe określenie „Wolna Republika Żiżkow“

Zapomnij o „złotej“ Pradze! Tu znajdziesz Pragę prawdziwą, tu masz szansę spotkać się z miejscowymi ludźmi, ich kłopotami i radościami, tu najesz się i napijesz za rozsądną cenę i odkryjesz czar zapomnianych zaułków.

Dzięki dogodnemu położeniu, od lat 90. Żiżkow posiada szybko rozwijającą się bazę hotelową. Dziesiątki hoteli, hosteli, restauracji, klubów i barów oferuje tu swoje usługi.

Prawdziwe czeskie country w gospodzie „Na Vandru”, koncerty znanych europejskich zespołów w Pałacu Akropolis, koncerty muzyki poważnej w Atrium czy też kultowe przedwojenne kino Aero - dzieje się!

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!