Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Nowy mural - dziedzictwo/przyszłość w Fabryce Pełnej Życia

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Mural dziedzictwo/przyszłość możemy zobaczyć w Fabryce Pełnej Życia, gdzie ma powstać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mural dziedzictwo/przyszłość możemy zobaczyć w Fabryce Pełnej Życia, gdzie ma powstać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Radosław Kaźmierczak/FPŻ
W pełnej okazałości w Fabryce Pełnej Życia możemy już zobaczyć mural, którego autorem jest Paweł Ryżko. Powstał z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 i jest refleksją na temat zmieniającego się postindustrialnego krajobrazu.

Swoją formą nawiązuje do tradycji konstruktywistycznych, ale inspiracją dla jego powstania był też stary, ogromny mural stworzony dla fabryki DEFUM, znajdujący się na ścianach przy ul. Kościuszki o zbliżonej, abstrakcyjnej stylistyce. Oba są hołdem dla przemysłowego dziedzictwa, jednak mural Ryżko podkreśla następującą tutaj przemianę. Dlatego fabryczne kontury, kształty nasycone kolorami symbolizującymi chęć odzyskania tych terenów dla ludzi i nadania im nowych, pozytywnych znaczeń.

Praca domknięta jest napisem dziedzictwo/przyszłość, który podkreśla znaczenie tożsamości miejsca dla budowania lepszej przyszłości. Jak podkreśla autor muralu: - Bez wspólnych doświadczeń, tożsamości i wartości wynikających z historii tego miejsca, nie przeprowadzimy trwałej, lokalnie osadzonej przemiany.

Fabryka Pełna Historii – pod takim tytułem 17 września 2022 r. w Fabryce Pełnej Życia odbyło się wydarzenie w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. To było wyjątkowe spotkanie z ludźmi i ich historiami. W trakcie wydarzenia zwiedzaliśmy hale byłej fabryki Defum, oglądaliśmy specjalnie na tę okazję przygotowany film o historii przedsiębiorstwa, dyskutowaliśmy o wspólnym dziedzictwie. Wreszcie wysłuchaliśmy pełnego energii i optymizmu koncertu Basi Dratwińskiej z zespołem. Współorganizatorami wydarzenia byli: Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Miejskiemu „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Oprócz muralu w Fabryce Pełnej Życia do obejrzenia jest także plenerowa wystawa poświęcona historii fabryki.

Paweł Ryżko (1984 r.), absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez pięć lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W 2012 roku otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera