Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza pozyskała 78 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wybuduje w postindustrialnym klimacie nowe śródmieście

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak może wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej w pofabrycznych halachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak może wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej w pofabrycznych halachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Radosław Kaźmierczak/FPŻ
W Dąbrowie Górniczej w postindustrialnych przestrzeniach byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum powstanie nowe śródmieście z wieloma atrakcjami. Zajmująca się tym projektem spółka Fabryka Pełna Życia pozyskała na to przedsięwzięcie aż 78 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Budowa nowego śródmieścia Dąbrowy Górniczej z ogromnym dofinansowaniem

Spółka Fabryka Pełna Życia starała się o dofinansowanie do projektu pod nazwą „ Fabryka Pełna Życia - centrum przemian, etap I” ze wspomnianego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Chodziło o niebagatelną kwotę, bo wartość całego projektu wynosi ponad 95 mln 531 tysięcy złotych, natomiast kwota dofinansowania mogła wynieść 81 mln 984 tysięcy zł. Spółka musiałaby dołożyć zatem 13 mln 366 tys. zł. Ostatecznie udało się pozyskać niewiele mniej, bo 78 mln złotych, co pozwala na realne rozpoczęcie prac w śródmieściu, które ma zyskać całkiem nowy wygląd, stać się atrakcyjne i funkcjonalne.

O sukcesie poinformował w środę 29 listopada prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak.

- Dzięki temu wsparciu możliwa będzie metamorfoza byłej fabryki Defum w centrum naszego miasta. Zbudujemy dla Was zieloną, nowoczesną i przyjazną przestrzeń, pamiętając jednocześnie o poszanowaniu historii tego miejsca. Pierwszy etap, na który otrzymamy fundusze z Urzędu Marszałkowskiego przeznaczymy na utworzenie rynku i przestrzeni publicznych, rewitalizację pierwszych pofabrycznych obiektów. Dzięki temu do Fabryki Pełnej Życia przeniesiemy Centrum Aktywności Obywatelskiej, utworzymy Centrum Senioralne oraz scenę Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej – przekazał Marcin Bazylak.

- Dziękuję wszystkim, którzy przez długie lata uczestniczyli w konsultacjach, dyskusjach, planowaniu i projektowaniu tego miejsca. To było wielkie wyzwanie. Trzymajcie kciuki za realizację. To ważny krok do tego, by Fabryka Pełna Życia stała się miejscem spędzania czasu przez cały rok – dodał.

Fabryka Pełna Życia: zielony rynek, hala dawnego Defum zyska drugie życie

Miasto wspólnie ze spółką Fabryka Pełna Życia przygotowywało projekt przez ostatnie miesiące, więc cały dokument został opracowany w każdym aspekcie, najlepiej jak to tylko było możliwe.

Prace, według planów, mają objąć około 40 procent pofabrycznych terenów w samym centrum Dąbrowy Górniczej. Część hal zostanie rozebrana, inne skrócone, a „sercem” całego przedsięwzięcia będzie jedna z pierwszych hal, jaka powstała na terenie Defum, ze stalowymi, nitowanymi filarami, która ma dużą wartość historyczną, a także przylegający do niej budynek, w którym mieściłoby się centrum biurowo-konferencyjne. Hala ta znajduje się od strony ulicy Kolejowej i ma zamienić się w tętniące życiem miejsce, które wypełnią mieszkańcy i goście z całego regionu.

Projekt obejmuje przebudowę i zagospodarowanie budynku hali, która przekształcona zostałaby w centrum usług społecznych, z funkcją organizacji targów, wystaw, koncertów. Obok niej powstanie zielony rynek, pokryty trawą, z mnóstwem zieleni i drzew, na który hala z antresolą zostanie otwarta od strony zachodniej.

- Co najważniejsze, to fakt, że w przypadku uzyskania dofinansowania i rozpoczęcia realizacji projektu możliwe byłoby rozwiązanie kwestii sieci oraz uzbrojenia terenu. Projekt jest bowiem nowatorski, przygotowany w oparciu o wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu. Zakładamy więc ponowne wykorzystanie wód deszczowych, montaż fotowoltaiki, pomp ciepła. Pojawią się też ogrody deszczowe, zielone ściany, zielone dachy, zdroje i zieleńce wodne – mówił DZ Wojciech Czyżewski, prezes zarządu spółki Fabryka Pełna Życia.

Jak dodawał druga bardzo istotna kwestia, to organizacja funkcjonalnej przestrzeni publicznej, do której w kolejnych etapach realizacji projektu Fabryka Pełna Życia będą dołączane dodatkowe elementy, a więc następne obiekty, stanowiące spuściznę przemysłową po fabryce Defum.

- Ważne jest też to, że po przebudowie i rewitalizacji cały kompleks będzie w pełni dostępny dla seniorów, osób mających trudności z poruszaniem się a także rodzin z dziećmi. Na każdym piętrze ma np. pojawić się toaleta z pełną dostępnością dla osób niepełnosprawnych, w środku toalet znajdą się też m.in. przewijaki dla niemowląt – podkreślał Wojciech Czyżewski.

W zrewitalizowanej przestrzeni znajdą się m.in. informacje o historii Defum, przestrzenny model dawnej fabryki, związane z nią artefakty oraz poświęcone zagłębiowskim kopalniom węgla kamiennego, a także wkomponowane w całe założenie przestrzenie ekspozycyjne z informacjami o dąbrowskich dzielnicach.

Fabryka Pełna Życia: nowe miejsce dla społeczników, seniorów, muzyki i sztuki

Jak przekazał prezydent Dąbrowy Górniczej w planach jest tam przeniesienie Centrum Aktywności Obywatelskiej z budynku przy ul. Sienkiewicza, a także udostępnienie jej na rzecz Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Przewidziano też miejsce na Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej, a także UrbanLab, a więc jednostkę, zajmującą się planowaniem zagospodarowania miejskich przestrzeni.

Prace nad nowym śródmieściem trwają w oparciu o projekt autorstwa koszalińsko-szczecińskiego biura Analog, którego propozycja zwyciężyła w ogłoszonym przez miasto konkursie. Od szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej spółka Fabryka Pełna Życia przeszła potem do projektu wykonawczego.

Projekt nowego śródmieścia powstaje od 2016 roku. Poprzedzony został m.in. licznymi konsultacjami społecznymi, badaniem oczekiwań mieszkańców, opracowaniami, wstępnymi koncepcjami. W 2019 roku pojawiła się szczegółowa koncepcja architektoniczna. Wtedy właśnie rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs na propozycję nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Zwyciężyła, wybrana przez jury, propozycja wspomnianego koszalińsko-szczecińskiego biura Analog.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera