MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: teatralne zakończenie roku w V LO ZDJĘCIA

PAS, mat. V LO
V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego pożegnało rok szkolny oryginalnie
V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego pożegnało rok szkolny oryginalnie PAS
V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w nietypowy sposób pożegnało rok szkolny. Uroczystego wręczenia świadectw najlepszym uczniom i kilku słów podsumowania, jak to zwykle bywa, zabraknąć nie mogło, ale potem wszyscy uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję zobaczyć na scenie w Pałacu Kultury Zagłębia brawurowo zagraną sztukę w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej „Prima sort”.

W zakończonym roku szkolnym w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi brało udział w zajęciach 398 uczniów, pięć osób przebywa na rocznej wymianie zagranicznej.

Średnia ocen dla całej szkoły w roku szkolnym 2016/17 to 4,18. Stale utrzymuje się tendencja wzrostowa, bowiem poprzednio wynosiła ona 4,07. W klasach pierwszych średnia ocen wyniosła 4,25, w klasach drugich 4,09, a w klasach trzecich 4,16.

Trzecią najlepszą średnią w V LO osiągnęła w zakończonym roku szkolnym klasa I b ze średnią 4,51. Drugie miejsce zajęła klasa I c z wynikiem 4,52 (obie to klasy dwujęzyczne). Najlepszą średnią – 4,73 osiągnęła klasa matematyczna II c.

W sumie w piątek aż 81 uczniów odebrało w Pałacu Kultury Zagłębia świadectwa z czerwonym paskiem. – Cieszy nas to, że możemy pracować z tak kreatywną, twórczą, kulturalną młodzieżą. Młodzieżą, która osiąga też doskonałe wyniki w nauce – podkreśliła Anna Ornat, dyrektor V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi.

A potem przyszedł czas na spektakl… Szkolna grupa teatralna „Prima sort” zadebiutowała w tym roku, także na scenie w PKZ, spektaklem „Dziwne przypadki”. Powstał na zajęciach szkolnych w celach dydaktycznych: w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Teatralnego „Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka” oraz w nawiązaniu do programu Erasmus Plus – tytuł projektu „Inkluzja społeczna prawem każdego człowieka”. Sztuka oparta została na motywach arcydzieła literatury XX wieku „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa

Tym razem dla widzów przygotowana została duża dawka dobrego humoru, a to wszystko za sprawą komedii „prawie” kryminalnej. Obejrzeliśmy inscenizację znakomitej czarnej komedii autorstwa Izabeli Degórskiej, autorki scenariuszy m.in. do serialu "Klan". Satyra na instytucję małżeństwa, środowisko lekarzy, nauczycieli, świat prasy, radia, telewizji, relacje sąsiedzkie, wreszcie – na nas wszystkich razem i każdego z osobna (maski społeczne i grę pozorów).

Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, początkowo w nieco zacofanym domu Stachurskich. Zofia (wyrazisty rys charakterologiczny nadaje postaci Olga Matuszek) i Leon (całkowicie podporządkowany żonie – doskonały w tej roli Gabriel Czyż) właśnie przechodzą kolejny "kryzys małżeński". Żona stara się pozbyć męża, bo on już zbyt długo żyje. Zofia już wszystko z premedytacją przygotowała, ale w jaki sposób pomóc Leonowi, który nie chce umrzeć, przenieść się na tamten świat? Czy Zofia może liczyć na pomoc sąsiadki Krzyżanowskiej? Jak na wieść o nagłym zgonie ojca zareaguje córka? Czy grabarz, przyjaciel rodziny, nie będzie miał podejrzeń? I gdy wydaje się, że już powinien nastąpić koniec spektaklu, on dopiero się rozpoczyna. Wartka akcja, wypełniona szeregiem zabawnych nieporozumień i zwrotami akcji, nie nuży. To nie tylko sztuka, która potrafi rozbawić, ale jednocześnie sprawdzian dystansu widzów do samych siebie.

Obsada: Olga Matuszek, Gabriel Czyż, Agnieszka Sitko, Maciej Kokot, Karolina Dej, Marta Czajkowska, Michał Pytel, Alicja Witkoś, Karolina Cieśla, Marta Matusiak, Zuzanna Bogudzin, Michał Siwiec, Aleksandra Papaj, Dominika Solmińska, Konrad Tułak. Współpraca multimedialna: Katarzyna Czekaj. Reżyseria: Ewa Pawik.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM PATRYKA DRABKA Z CYKLU NOGA Z GAZU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!