Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowscy radni jednogłośnie sprzeciwili się połączeniu Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z WPR w Katowicach

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
RPR w Sosnowcu dysponuje nowoczesnym taborem i doświadczoną załogą. Dąbrowscy radni uważają, że nie ma podstaw do łączenia tej jednostki z wojewódzkim pogotowiem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
RPR w Sosnowcu dysponuje nowoczesnym taborem i doświadczoną załogą. Dąbrowscy radni uważają, że nie ma podstaw do łączenia tej jednostki z wojewódzkim pogotowiem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/mat. RPR Sosnowiec
Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma zostać połączone z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. O planach zarządu województwa śląskiego informowaliśmy już w lutym tego roku. Przeciwko takiemu krokowi protestują parlamentarzyści, samorządowcy i pracownicy RPR w Sosnowcu. Teraz jednogłośnie sprzeciwili się również takim planom radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Połączenie obu jednostek planuje zarząd województwa śląskiego. Miałoby to nastąpić 1 lipca. Podczas środowej sesji (17 marca, odbyła się w trybie zdalnym), rady miejskiej, radni z Dąbrowy Górniczej jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec takiego rozwiązania.

– 15 marca, podczas Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej, rozmawialiśmy na ten temat z wicemarszałkiem Województwa Śląskiego, dyrektorem Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, którzy zapewniali radnych, że pacjenci po dokonanej reorganizacji nie odczują żadnej zmiany. Uważamy, że efektami dobrej zmiany winny być wymierne korzyści dla pacjentów – mówiła radna Krystyna Stępień, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. - Nie znajdujemy racjonalnych argumentów, przemawiających za wprowadzeniem w życie planów zarządu województwa śląskiego. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego domagamy się zaprzestania prowadzenia działań zmierzających do połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach – dodała.
Uzasadniając decyzję, radni podkreślili m.in., że nie zgadzają się na centralizację ratownictwa medycznego i zniszczenie jego regionalnego charakteru. W ich ocenie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpłynie to niekorzystnie na działalność całego systemu ratownictwa i pogorszy bezpieczeństwo mieszkańców.

– Podzielam obawy radnych i również jestem zaniepokojony ewentualnymi skutkami, jakie mogą wyniknąć z włączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu w struktury Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Najważniejsze dla mnie jest to, aby nie ucierpiało bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego regionu Zagłębia – podsumował inicjatywę radnych Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Projekt uchwały sprzeciwiającej się połączeniu jednostek pogotowia poparło jednogłośnie 22 radnych, czyli wszyscy, którzy uczestniczyli w środowej sesji.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obejmuje swym zasięgiem Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno oraz powiaty będziński i zawierciański. Zespoły Ratownictwa Medycznego, które wyjeżdżają na wezwania, stacjonują w Dąbrowie, Będzinie, Czeladzi, Sosnowcu, Jaworznie, Mierzęcicach, Siewierzu, Zawierciu, Kroczycach, Pilicy i Szczekocinach.
W strukturze RPR Sosnowiec działa bezpośrednio 27 zespołów, w tym 17 podstawowych, sześć specjalistycznych i trzy transportowe oraz jako podwykonawstwo w Myszkowie dwa podstawowe i jeden specjalistyczny. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach działa na terenie większość śląskich miast, m.in. Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Gliwic, Tychów, Żor.

Bezpośrednio w strukturze WPR funkcjonuje 77 zespołów ratownictwa medycznego (59 podstawowych i 18 specjalistycznych), a 11 zespołów (siedem podstawowych i cztery specjalistyczne) poza strukturą, jako podwykonawstwo.

RPR, samorządy i władze miast zagłębiowskich protestują

Przypomnijmy, że dotychczasowe spotkania szefostwa RPR w Sosnowcu z zarządem woj. śląskiego zakończyły się pełną rozbieżnością stanowisk. Nie godzą się również na zmiany samorządy innych zagłębiowskich miast.

- Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, bo centralizacja zawsze skutkuje wydłużeniem procesu decyzyjnego i niekorzystnie może odbić się na działalności całego systemu ratownictwa medycznego w Sosnowcu i Zagłębiu. A na tym stracą mieszkańcy, pacjenci – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, dodając, że sosnowieckie pogotowie jest nowoczesne, ma świetny sprzęt, działa bez zarzutu – dodaje.

Przeciwko połączeniu sosnowieckiego pogotowia z wojewódzkim są pracownicy RPR w Sosnowcu, związki zawodowe, a także Rada Społeczna tej jednostki. Wszyscy wyrazili już stanowczy sprzeciw w pismach, które skierowane zostały w lutym do marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Domagają się w nim zaprzestania działań zmierzających do połączenia obu jednostek, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy ratownicy są na pierwszej linii walki z tym zagrożeniem dla zdrowia i życia Polaków.

Nie przeocz

(…) Tworzenie tak dużego bytu może doprowadzić od chaosu organizacyjnego i funkcjonalnego. (…). Działania, które Państwo podejmujecie pomijają pracowników pogotowia, związki zawodowe, jak również nas, członków Rady Społecznej. Niezrozumiałą jest dla nas praktyka przekazywania decyzji bez uprzedniego skonsultowania ich z najbardziej zainteresowanymi (…) - czytamy w piśmie skierowanym do marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Na razie spotkania z władzami Urzędu Marszałkowskiego nie przyniosły przełomu w tej sprawie.

- Rezultatem tych spotkań było m.in. uzgodnienie negatywnego stanowiska związków zawodowych w sprawie połączenia obu placówek – informuje Arkadiusz Głąb, rzecznik prasowy RPR w Sosnowcu.

Sami ratownicy medyczni z Sosnowca też są pełni obaw.

- Połączenie tych dwóch instytucji spowoduje, że powstały twór będzie największym pogotowiem w Polsce. Pracownicy pogotowia w Sosnowcu nie chcą przyłączenia do WPR-u, bojąc się o swoje miejsca pracy. Na pewno straci pracę część pracowników obsługi. Niepewna jest też przyszłość pracowników warsztatów samochodowych z Dąbrowy Górniczej i Zawiercia oraz osób zarządzających poszczególnymi stacjami. Co gorsza, część ratowników z RPR pracuje na umowach cywilno-prawnych w WPR, a z WPR w RPR uzupełniając brakujące wakaty w ambulansach. Tylko dzięki ich pracy możliwe jest dopięcie grafików i umożliwienie wyjazdów ambulansów do potrzebujących pomocy. Połączenie tych dwóch instytucji doprowadzi do załamania systemu poprzez brak możliwości wykonywania pracy innej niż na etacie. Z dnia na dzień braknie rąk do pracy, tak jak się to stało po przejęciu przez Urzędy Wojewódzkie dyspozytorni medycznych – podkreślają ratownicy z Sosnowca.

Połączenie ma być korzystne, nikt na tym nie ucierpi?

Tymczasem Urząd Marszałkowski w Katowicach uważa, że pacjenci nie odczują żadnych zmian organizacyjnych. To jednostki zarządzane przez urząd marszałkowski województwa śląskiego, mające te same cele i to samo finansowanie. Połączenie w jeden podmiot ma umożliwić racjonalne zarządzanie nimi.

Zobacz koniecznie

Jak tłumaczą urzędnicy pacjenci nie odczują żadnej zmiany. Tak jak do tej pory dyspozytor będzie kierował na miejsce zdarzenia zespoły ratownictwa. Zawsze wysyła tę, która jest najbliżej. Liczba dostępnych ambulansów będzie taka sama, jak jest teraz, karetki będą stacjonowały w tym samym miejscach, co teraz. Dla mieszkańców województwa śląskiego nic się nie zmieni.
- Zarządzanie bazą pogotowia przez jedną administrację przyniesie oszczędności, będzie też łatwiejsze – tłumaczy Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. - Planując zakupy, na przykład ambulanse, sprzęt medyczny czy paliwo, jako jeden duży podmiot, będziemy mieli większą możliwość negocjacji cen. Te same możliwości otwierają się przed nami w zakresie prac remontowych bazy pogotowia ratunkowego – dodaje.

Połączenie obu jednostek ma się także wiązać z wyrównaniem stawek. Zyskać mają na tym pracownicy medyczni z Sosnowca, gdzie obecnie stawki wynagrodzenia są mniejsze.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera