MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Delegatury w Częstochowie i Bielsku do likwidacji

Janusz Strzelczyk
Nowy statut Urzędu Wojewódzkiego, który ma obowiązywać od 1 lipca skreśla wydziały merytoryczne delegatur UW w Częstochowie i Bielsku-Białej.

Pozostanie tylko wydział spraw obywatelskich, który wydaje paszporty. - Mamy już dość jazdy do Katowic i z powrotem - mówi Krzysztof Smela, wójt Mykanowa.

- To oznacza, że na decyzje w sprawie inwestycji będę czekał miesiącami - obawia się Jerzy Kurpios, przedsiębiorca spod Dąbrowy Zielonej. - Już do tej pory nie było szybko, ale przynajmniej mogłem wątpliwości wyjaśnić w Częstochowie.

W Częstochowie około 80 osób, które są zatrudnione w oddziałach zamiejscowych urzędu wojewódzkiego martwi się o pracę. - Kilka dni temu spotkałem się z szefem Wydziału Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego i rozmawialiśmy o nowym statucie - mówi prezydent Tadeusz Wrona. - Ten projekt odbieramy jako pierwszy krok do likwidacji delegatury częstochowskiej i bielskiej.

Marta Malik, rzecznik prasowy wojewody uspokaja, że to tylko reorganizacja urzędu.
- To tylko zmiany organizacyjne - mówi Marta Malik. - Nie będzie kierowników, tylko koordynatorzy. Papiery nie będą wędrowały z Częstochowy do Katowic i z powrotem. Pracownicy zostaną.
Co jednak mieliby robić urzędnicy w Częstochowie, skoro sprawy mają trafiać bezpośrednio do Katowic?
Trochę ten problem wyjaśnia dyrektor Wydziału Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Nowak.
- Celem zmian jest większa koncentracja pracy urzędu - mówi dyrektor Nowak. - W moim wydziale częstochowscy urzędnicy dostaną propozycję pracy, może to być np. telepraca, ale jeden, dwa dni będą musieli być jednak w Katowicach.

Wychodzi na to, że każdy z dyrektorów wydziałów będzie musiał sam martwić się o swoich ludzi. Częstochowscy urzędnicy dostaną propozycje nie do odrzucenia, jeśli będą chcieli zachować pracę. Tak jak było dziesięć lat temu, gdy likwidowano województwo częstochowskie. To kolejny krok w likwidacji instytucji szczebla wojewódzkiego w Częstochowie. W styczniu br. zlikwidowano delegaturę wojewódzkiego nadzoru budowlanego.

W regionie częstochowskim jest 62 proc. terenów rolniczych woj. śląskiego. Ale oddział zamiejscowy wydziału środowiska i rolnictwa po 1 lipca będzie funkcjonował na zasadzie telepracy?
- Oficjalnie nikt nas nie poinformował, na czym będą polegały zmiany - mówi Magdalena Jagodzińska, kierowniczka częstochowskiej delegatury.

Klub samorządowców regionu częstochowskiego też negatywnie ocenia ten projekt.

Tylko agencja

Z instytucji szczebla wojewódzkiego pozostała w Częstochowie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwszy zlikwidowano sanepid. Wkrótce potem dyrekcję Jurajskich Parków Krajobrazowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni