MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dolar i funt brytyjski w lepszej formie, euro za to słabsze

Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Polski złoty w środę umocnił się w relacji do wspólnej waluty, tracił natomiast wobec dużo silniejszego funta brytyjskiego i nieco mocniejszego dolara amerykańskiego. Informacji z kraju (mimo, iż było ich kilka) nie można określić jako sporych nowości, tym samym nie wpłynęły istotnie na kurs PLN.

Zdecydowanie pozytywnie należy odebrać odczyty z gospodarki. Ostatnie dane o płacach i zatrudnieniu w Polsce potwierdzają siłę krajowego rynku pracy. Dynamika zarobków w przedsiębiorstwach w grudniu wyniosła 7,3 proc. w ujęciu rocznym, dynamika zatrudnienia z kolei wzrosła do 4,6 proc. Z wyższą dynamiką zatrudnienia mieliśmy do czynienia w 2008 r. Trzymiesięczna średnia dynamiki płac w przedsiębiorstwach przekroczyła z kolei 7 proc. – po raz pierwszy od 2009 r. Nie wszystkie informacje były jednak pozytywne: agencja Moody's w opublikowanej wczoraj analizie sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej zwróciła uwagę na zagrożenia związane z reformą sądownictwa w Polsce, informując, że może ona „doprowadzić do erozji praworządności i osłabić sentyment gospodarczy” w kraju.

Główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN w środę osłabił się o 0,3 proc. , wahając się w widełkach 4,16 - 4,18. Wspólna waluta w relacji do głównych walut zanotowała największy jednodniowy spadek w tym miesiącu, kurs EUR/USD przebił wsparcie w okolicy poziomu 1,22. Euro cierpiało na lekkie pogorszenie sentymentu, wspólnej walucie zaszkodziło również pewne umocnienie USD.

Wczorajsza rewizja danych o inflacji pokazała, że dynamika cen w grudniu była w pełni zgodna z wcześniejszymi szacunkami. Inflacja CPI wyniosła 1,4 proc. w ujęciu rocznym, inflacja bazowa rosła z kolei o 0,9 proc. r/r. W dniu dzisiejszym nie opublikowane zostaną żadne istotne dane ze strefy euro, kalendarz nie jest jednak zupełnie pusty, gdyż po południu przemawiać będzie Benoit Coeure z EBC. Warto zwrócić uwagę na jego słowa, gdyż ostatnio to właśnie m.in. przemówienia reprezentantów Europejskiego Banku Centralnego w istotny sposób wpłynęły na zmienność na wspólnej walucie. Rynki powoli przygotowują się do spotkania EBC w przyszłym tygodniu, a każdy skrawek informacji na temat potencjalnej zmiany retoryki Banku jest dla inwestorów na wagę złota.

Funt brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę umocnił się o 0,8 proc. , wahając się w widełkach 4,68 - 4,73.  Funt brytyjski zyskiwał istotnie również w relacji do głównych walut. Brytyjską walutę mogło wesprzeć jastrzębie przemówienie Michaela Saundersa z BoE, który we wczorajszej wypowiedzi poinformował, iż oczekuje wzrostu dynamiki płac w Wielkiej Brytanii (do 3 proc. rocznie jeszcze w 2018 r.) i idących z tym w parze, systematycznych podwyżek stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Najnowszy sondaż agencji Reuters obrazuje wzrost optymizmu wśród ekonomistów w kwestii perspektyw brytyjskiej gospodarki. W styczniu jedynie 15 proc. ankietowanych ekonomistów oceniło, że 2018 r. może przynieść recesję w Zjednoczonym Królestwie (w grudniu było to aż 20 proc. ). Prognozowana dynamika wzrostu gospodarczego w 2018 r. to z kolei 1,4 proc. , a nie 1,3 proc. w ujęciu rocznym, jak szacowano wcześniej.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę umocnił się o 0,6 proc. , wahając się w widełkach 3,39 - 3,42. Wczorajsze dane z gospodarki USA pozytywnie zaskoczyły - dynamika produkcji przemysłowej w grudniu wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,9% (oczekiwano wzrostu rzędu 0,4 proc. m/m). Wczorajsze przemówienia członków FOMC były mieszane. Robert Kaplan stwierdził, iż trzy podwyżki stóp procentowych w 2018 r. byłyby odpowiednie, Charles Evans z kolei poinformował, iż w jego opinii odpowiednia liczba podwyżek kosztów pieniądza to „prawdopodobnie nieco mniej niż trzy”.

Dzisiaj poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w grudniu oraz tygodniowe dane dotyczące zmiany liczby bezrobotnych w USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni