Nasza Loteria

Dopłaty dla rolników i kredyt 2% – Bank Pekao S.A. nawiązuje współpracę z ARiMR

Materiał promocyjny Banku Pekao S.A.
Rynek rolny znajduje się obecnie w trudnej sytuacji, m.in. ze względu na rosyjską agresję wobec Ukrainy, która znacznie zaburzyła funkcjonowanie łańcucha dostaw. W efekcie wielu rolników w Polsce ma problemy z płynnością finansową. Z pomocą przychodzi Bank Pekao S.A., który nawiązał współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki czemu oferuje specjalne rozwiązania dla tej grupy klientów.

Bank Pekao S.A. – współpraca z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Umowa o współpracy między Bankiem Pekao S.A. a ARiMR ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia dla rolników i przedsiębiorstw rolniczych zmagających się z problemami finansowymi. Oferta w tym zakresie skupia się przede wszystkim na pomocy w spłacie kredytów. Wśród dostępnych rozwiązań znajduje się preferencyjny kredyt płynnościowy z oprocentowaniem dla kredytobiorcy na poziomie 2%. Rolnicy mogą ubiegać się o kredyt już od 10 sierpnia, a ostateczny termin uruchomienia został ustalony na 31 grudnia 2023 roku.

Na co można przeznaczyć środki otrzymane w ramach kredytu płynnościowego?

Pomoc finansowa oferowana przez Bank Pekao S.A. i ARiMR może być wykorzystana na uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej oraz ponoszenie przez producentów rolnych bieżących nakładów przyczyniających się do poprawy płynności finansowej poprzez zakup m.in.:

  • kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego,
  • środków ochrony roślin, nawozów mineralnych,
  • paliw przeznaczonych na cele rolnicze,
  • pasz dla zwierząt gospodarskich,
  • materiałów opałowych do ogrzewania m.in. szklarni i tuneli,
  • inwentarza żywego, zaliczanego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości do środków obrotowych,
  • matek pszczelich użytkowych i reprodukcyjnych

Ile wynosi kwota finansowania i kto może ubiegać się o wsparcie?

Beneficjentem pomocy może być rolnik. Maksymalna kwota dostępna w ramach kredytu płynnościowego wynosi 400 tys. zł, jednak jej wysokość jest uzależniona od wielkości gospodarstwa. Dokładne progi wyglądają następująco:

  • do 100 tys. zł – gospodarstwa rolne o powierzchni mniejszej niż 50 hektarów użytków rolnych;
  • do 200 tys. zł – od 50 do 100 ha;
  • do 400 tys. zł – powyżej 100 ha użytków rolnych.

Co istotne, kredytobiorcy nie muszą wnosić żadnego wkładu własnego, co znacznie ułatwia dostęp do finansowania dla osób zmagających się z problemami finansowymi. Oprocentowanie dla rolników wynosi zaledwie 2% w skali roku – resztę odsetek pokrywa ARiMR przez maksymalnie 60 miesięcy od daty zawarcia kredytu.

Wsparcie jest dostępne dla producentów rolnych, którzy zajmują się produkcją w kilku określonych obszarach, których wykaz można znaleźć na stronie Banku Pekao S.A. i ARiMR. Są to m.in. uprawy roślin (wieloletnie i inne), rozmnażanie roślin, chów i hodowla zwierząt czy obróbka nasion.

Wsparcie dla rolników z Bankiem Pekao S.A. i ARiMR

Kredyt dla rolnika z oprocentowaniem 2% to nie jedyny element wsparcia dla właścicieli gospodarstw rolnych dostępny w ramach oferty Banku Pekao S.A.. Warto zwrócić uwagę także na możliwość skorzystania ze specjalnej oferty na prowadzenie konta firmowego. Do 31 grudnia 2023 r. dostępna będzie promocja zakładająca 2 000 zł premii na start i 0 zł za utrzymanie konta. Z tej propozycji mogą skorzystać rolnicy indywidualni spełniający warunki wskazane w regulaminie. Co więcej, Bank Pekao S.A. planuje w najbliższym czasie wprowadzić do swojej oferty kredyt skupowy, który ma pokryć m.in. koszty zakupu płodów rolnych.

Współpraca Banku Pekao S.A. i ARiMR stanowi istotny obszar pomocy dla polskich rolników w dobie licznych problemów rynkowych, które wpływają na płynność gospodarstw. Dzięki temu krajowe rolnictwo może pracować z większą stabilnością pomimo trudnej sytuacji. Więcej informacji na temat oferowanych produktów można znaleźć na stronach internetowych zarówno Banku Pekao, jak i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dopłaty dla rolników i kredyt 2% – Bank Pekao S.A. nawiązuje współpracę z ARiMR - Portal i.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni