Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doradztwo zawodowe w szkołach po nowemu

Materiał informacyjny
Tomasz Górski, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach
Tomasz Górski, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach
Wojewódzki urząd pracy w Katowicach zaprosił do współpracy kilka instytucji, żeby wspólnie opracować przykładowe programy z doradztwa zawodowego zarówno dla szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. To bardzo ważny temat dla wszystkich uczniów, bo o wyborze przyszłej ścieżki zawodowej trzeba myśleć jak najwcześniej.

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach zainicjował cykl spotkań z przedstawicielami Regionalnych Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli „WOM” z Katowic, Częstochowy i Bielska-Białej, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku oraz Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis, mających na celu podjęcie inicjatyw służących doskonaleniu doradztwa zawodowego realizowanego w szkołach województwa śląskiego.

Zespół ekspertów z poszczególnych instytucji, wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników szkół, opracował przykładowe programy z doradztwa zawodowego zarówno dla podstawówek, jak i placówek ponadpodstawowych. Konstruując programy, wzięto pod uwagę specyfikę obydwu typów szkół.

Doradztwo zawodowe w szkołach podstawowych w znacznym stopniu skupia się na udzielaniu uczniom wsparcia w identyfikowaniu własnych zasobów. Jednak program powinien też zawierać zagadnienia związane z rynkiem pracy i informacją o zawodach. Działania kierowane są bowiem do uczniów, którzy zamierzają kontynuować naukę w szkołach ogólnokształcących oraz w szkołach branżowych.

Z kolei doradztwo w szkołach ponadpodstawowych skierowane jest nie tylko do uczniów, którzy są w trakcie podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych, ale także do osób, które podjęły już decyzje edukacyjno-zawodowe. Z jednej strony konieczne jest zatem poruszanie zagadnień związanych ze specyfiką zawodów oraz rynku pracy, z drugiej zaś dalsze pogłębianie samopoznania, wskazywanie możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji oraz wspomaganie uczniów w nabywaniu i doskonaleniu kompetencji społecznych.

Opracowane programy zajęć zostały skierowane do nauczycieli, pedagogów i doradców zawodowych. Osoby zainteresowane mogą je pobrać ze strony internetowej: www.wup-katowice.pl (zakładka Rynek pracy / Dla Oświaty).

Oprócz tego programy są bezpłatnie udostępnione na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w ich opracowanie w wersji edytowalnej, co pozwala osobom zainteresowanym na dostosowanie ich do własnych potrzeb i możliwości. Mogą one stanowić element Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.

Wsparcie sektora oświaty zostało zaplanowane jako wynik rozpoznania potrzeb i oczekiwań przedstawicieli sektora oświaty w obszarze realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego. Stanowiły one podstawę do podjęcia prac służących tworzeniu systemowego wsparcia procesu przygotowania uczniów do wyboru zawodu i wejścia na rynek pracy, w tym zakresu wsparcia merytorycznego pracowników szkół.

Istotny element wsparcia stanowi również opracowanie w WUP Katowice oferty szkoleniowej, skierowanej do szkolnych doradców zawodowych, pedagogów czy nauczycieli, którzy realizują w szkole zadania z zakresu doradztwa zawodowego. Dotychczas zrealizowano następujące tematy: „Rozpoznawanie predyspozycji zawodowo-osobowościowych przy pomocy różnych narzędzi diagnostycznych”, „Testy w poradnictwie zawodowym”, „Komunikacja nauczyciela z uczniem i rodzicem”, „Skuteczność w poszukiwaniu pracy - przystosowanie młodzieży do rynku pracy”, „ABC zakładania działalności gospodarczej”, „Sztuka motywowania samego siebie a budowanie osobistej marki ucznia na rynku pracy”, „Wybrane źródła informacji o rynku pracy i edukacji”.

Szkolenia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie z dotychczasowej oferty skorzystało blisko 150 osób. Planowana jest kontynuacja działań metodycznych. Informacje będą sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej WUP (www.wup-katowice.pl w zakładce Rynek pracy / Dla Oświaty).

Dotychczasowa współpraca sektora rynku pracy z sektorem oświaty przyniosła wymierne efekty, dlatego wspólne działania będą kontynuowane. Kolejne inicjatywy służyć będą popularyzowaniu idei doradztwa zawodowego w szkołach oraz podejmowaniu przedsięwzięć służących rozwojowi kompetencji zawodowych szkolnych doradców zawodowych oraz nauczycieli i pedagogów realizujących zadania z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach. Zaproszenie do prac zespołu przyjęło również Kuratorium Oświaty w Katowicach, co z pewnością merytorycznie wzbogaci wspólne inicjatywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!