Dworzec autobusowy Europa w Tarnowskich Górach otwarty....

  Dworzec autobusowy Europa w Tarnowskich Górach otwarty. Piękny? [ZDJĘCIA]

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach
  1/24
  przejdź do galerii

  Nowy dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach ©Paweł Szałankiewicz

  Nowoczesny, funkcjonalny i mimo wszystko atrakcyjny dla oka - takim wydaje się być nowoczesny dworzec Europa w Tarnowskich Górach. Dworzec funkcjonuje od środy, co było też dobrą okazją do tego, aby go przetestować kilka dni po oficjalnym otwarciu.
  Pierwszy wniosek? Dworzec jest funkcjonalny. W oczy rzuca się przede wszystkim obszerna poczekalnia w budynku - niczym na lotnisku w Pyrzowicach. Pasażerowie mogą spokojnie poczekać na właściwy autobus. Siedziska są skierowane na wielką tablicę informacyjną, która podaje aktualny rozkład jazdy autobusów lub autokarów. Informuje również, według jakich rozkładów danego dnia one jeżdżą.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Huczne otwarcie dworca w Tarnowskich Górach. Matusiewicz bohaterem! [ZOBACZ]
  Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach po otwarciu. Jest dobrze! [TEST DZ]
  Dworce autobusowe w woj. śląskim. Powód do dumy czy wstydu?


  Obok tablicy jest telewizor, na którym w kółko przewija się film promocyjny dworca na miarę XXI wieku. Po pierwszym obejrzeniu film po prostu nuży. Dalej są trzy kasy. Funkcjonują podobnie do tych na dworcu w Katowicach. Mieliśmy szczęście - kolejki do kas nie było.

  Tuż przy kasach stoi wielki infokiosk. Mamy w nim między innymi rozkład jazdy, cennik biletów czy ciekawostki związane z budową dworca. Nas, pasażerów, najbardziej interesuje sam rozkład jazdy. Ten obejmuje właściwie cały Śląsk. Dowiemy się, jakim autobusem skąd i dokąd dojedziemy, sprawdzimy rozkłady poszczególnych przystanków. To duży plus. Nie można natomiast konfigurować połączeń np. z Tarnowskich Gór do Tychów, a przynajmniej ja takiej funkcji nie znalazłem. Ponadto sama obsługa infokiosku łatwa nie jest. Dlaczego? Bo ekran, choć dotykowy, działa jak w pierwszych telefonach dotykowych - trzeba mocno nacisnąć wybraną opcję. Za pierwszym dotknięciem nie zawsze się udaje. Niestety, czułość ekranu nie jest najwyższej jakości, a szkoda. Na szczęście w pobliżu jest tradycyjny rozkład jazdy z numerami stanowisk, z których autobusy bądź autokary odjeżdżają.

  Perony dworca znajdujące się na zewnątrz z pewnością długo będą uchodzić za wzór dla innych miast. Dach rozciągnięty nad stanowiskami dla oczekujących pasażerów bardzo dobrze chroni przed deszczem i innymi opadami. Nad każdym stanowiskiem wisi elektroniczna tablica informacyjna, dzięki której wiemy, za ile odjedzie nasz autobus. Dla osób, które nie potrafią jej odczytać, w gablotach zawieszono wszystkie rozkłady jazdy. Autobusy w dniu naszego testu nie notowały żadnych opóźnień.
  Jednak nie ma dworca bez wad. Jak zauważyła Małgorzata Siwocha, z którą rozmawialiśmy w poczekalni, przydałby się jakiś punkt, gdzie można by napić się kawy bądź herbaty.

  - Brakuje tu tego, żeby w takie chłodne dni jak dzisiaj, wypić coś gorącego - mówi pani Małgorzata i dodaje: - Choć jest tu tyle jeszcze wolnego miejsca, że pewnie wkrótce tak będzie.

  Sam dworzec dla niej jest atrakcyjny i nowoczesny, a informacje serwowane przez tablicę informacyjną przejrzyste i zrozumiałe.

  - Po prostu mi się ten dworzec podoba, jest naprawdę nowoczesny i funkcjonalny - mówi z uśmiechem.
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo