Dworzec kolejowy w Gliwicach otwarty. Klasa premium WIDEO...

  Dworzec kolejowy w Gliwicach otwarty. Klasa premium WIDEO 360

  Marlena Polok-Kin, AN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Otwarcie dworca w Gliwicach
  1/41
  przejdź do galerii

  Otwarcie dworca w Gliwicach ©Lucyna Nenow

  Dworzec w Gliwicach otwarty - od środy oficjalnie. Dołączył do kilkunastu w kraju dworców klasy premium. Nowoczesny, przyjazny niepełnosprawnym. Jak podoba się mieszkańcom regionu? Zobaczcie dworzec na WIDEO 360.
  Jak wygląda przebudowany gliwicki dworzec? Przemieszczanie się po obiekcie ułatwia nowy korytarz łączący obie hale dworcowe. Budynek został przystosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wewnątrz pojawiły się ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, okienka kasowe zostały obniżone. Wyposażono je także w pętle indukcyjne, która ułatwią komunikację osobom niedosłyszącym. W budynku pojawiły się też windy prowadzące na wyższe kondygnacje.

  Dworzec klasy premium w Gliwicach został oficjalnie otwarty, z udziałem władz spółek PKP, prezydenta Gliwic i wykonawcy.

  Dziś także PKP zaprasza na Dzień Otwarty dworca: można jeszcze do 15. zajrzeć do nowoczenego pojazdu szynowego Kolei Śląskich, usiąść za sterami pociągu i dać sygnał do odjazdu, ale także zagrać w grę dworcową i wziąć udział w konkursach plastycznych. Najważniejsze jednak, że definitywnie zakończył się remont zabytkowego dworca i peronów - po niemal dwóch latach od jego rozpoczęcia.

  Kliknij play o zobacz dworzec na WIDEO 360
  Mieszkańcy zaglądali na dworzec z ciekawością. I podziwem. Starzy kolejarze nie kryli wzruszenia: jest pięknie, na miarę XXI wieku - mówili nam. Wielu kolejowych emerytów przyjechało specjalnie, aby podziwiać dworzec po remoncie.  - Na każdym kroku widać tą nowoczesność, bo nie tylko są ruchome schody, ale nawet windy i to jest pomocne dla ludzi niepełnosprawnych, także dla tych starszych i z bagażem. To służy ludziom i spełnia wymogi XXI wieku. Interesuje się transportem i koleją. Kiedyś pracowałem w PKP i branża jest mi dobrze znana. Cieszę się, że jest postęp. - Aleksander Pawlak z Katowic, który przyjechał specjalnie na otwarcie dworca.

  W jednym z pomieszczeń studenci Wydziału Transportu - Katedry Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej przygotowała tematyczne zabawy dla dzieci. Była także okazja podziwiać drona, którego używa Służba Ochrony Kolei do patrolowania składów i namierzania złodziei. Pierniczkami i ciasteczkami częstowały kadry kształcące się dla kolei: studenci Politechniki Śląskiej i uczniowie sosnowieckiej kolejówki.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał