Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Przypomina o postawie bezinteresownego działania na rzecz potrzebujących

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Międzynarodowy Dzień Dobroczynności ma przypominać o potrzebie przyjmowania w życiu postaw, opartych na bezinteresownym działaniu na rzecz potrzebujących, a także inspirować do czynienia dobra. Okazji ku temu nie brakuje – zarówno w życiu codziennym, jak też w ramach rozmaitych akcji, przeprowadzanych przez organizacje pozarządowe.
Międzynarodowy Dzień Dobroczynności ma przypominać o potrzebie przyjmowania w życiu postaw, opartych na bezinteresownym działaniu na rzecz potrzebujących, a także inspirować do czynienia dobra. Okazji ku temu nie brakuje – zarówno w życiu codziennym, jak też w ramach rozmaitych akcji, przeprowadzanych przez organizacje pozarządowe. Pixabay
Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Dobroczynności, który został ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i obchodzony jest co roku w dniu 5 września – w rocznicę śmierci Matki Teresy z Kalkuty, patronki osób biednych. Międzynarodowy Dzień Dobroczynności ma przypominać o potrzebie przyjmowania w życiu postaw, opartych na bezinteresownym działaniu na rzecz potrzebujących, a także inspirować do czynienia dobra. Okazji ku temu nie brakuje – zarówno w życiu codziennym, jak też w ramach rozmaitych akcji, przeprowadzanych przez organizacje pozarządowe.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności jest obchodzony od 11 lat

Dobroczynność to przede wszystkim postawa bezinteresownego działania na różnych płaszczyznach życia, a nieodłącznymi jej elementami są miłość, empatia oraz wewnętrzna potrzeba niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują. Wiele osób działa w ten sposób odruchowo, ale niektórym brakuje motywacji albo odwagi i dopiero możliwość wzięcia udziału w konkretnych wydarzeniach czy spotkaniach z osobami zaangażowanymi charytatywnie inspirują je do podjęcia zdecydowanych kroków ku aktywności dobroczynnej. Służą temu między innymi akcje, inicjowane przez organizacje pozarządowe oraz różnego rodzaju kampanie, promujące tego typu postawy. W tym samym celu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło w 2012 roku Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Jest on obchodzony co roku, 5 września – w rocznicę śmierci Matki Teresy z Kalkuty, patronki osób ubogich i chorych, którym poświęciła swoje życie.

Pomagać można na wiele sposobów

Działania dobroczynne czy charytatywne kojarzone są między innymi z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych oraz inicjowanymi przez nie akcjami. Wszelkie kwesty, zbiórki rzeczy dla ubogich czy bezdomnych, a także wolontariat to okazje do tego, by dać coś od siebie innym, a przy tym stać się częścią wspólnoty, którą łączą te same cele i wartości. W Polsce do najpopularniejszych wydarzeń dobroczynnych należą akcje, organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Szlachetną Paczkę, Caritas bądź Kilometry Dobra, ale nie tylko. W każdym regionie, mieście czy nawet mniejszej społeczności funkcjonują grupy, które pamiętają o najsłabszych, ubogich, opuszczonych czy chorych, którym starają się pomagać. Jedną z tego typu działalności prowadzi krakowska Fundacja Zupa, której członkowie są zaangażowane w inicjatywę Zupa na Plantach. Polega ona na cyklicznym gromadzeniu się mieszkańców miasta przy wspólny gotowaniu zup dla osób bezdomnych, którym ciepły posiłek serwowany jest w zimowe dni na Plantach. Zaangażować się dobroczynnie można również przy ośrodkach społecznych, kulturalnych czy edukacyjnych, gdzie nieraz organizowane są różnego rodzaju akcje, mające na celu niesienie pomocy potrzebującym. Odwiedzanie chorych w szpitalach, osób starszych w ich mieszkaniach czy pomoc w nauce dzieciom z domów dziecka to także formy działań wolontaryjnych, podejmowanych w wielu polskich miastach.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera