Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja na świecie: Niemcy. Jak wygląda system szkolnictwa u naszych zachodnich sąsiadów?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Obowiązek nauki w Niemczech trwa do 15 roku życia
Obowiązek nauki w Niemczech trwa do 15 roku życia GettyImages
Edukacja w Niemczech jest wysoko oceniania w międzynarodowych rankingach, chociaż budzi też kontrowersje. Zabroniona jest na przykład edukacja domowa, ale obowiązek szkolny trwa tylko do 15. roku życia. W Niemczech dzieci z reguły chodzą do rejonowych podstawówek, a edukacja jest nadzorowana przez poszczególne landy, nie centralnie. Oto najważniejsze informacje o systemie szkolnictwa w kraju Goethego i Beethovena.

Spis treści

Obowiązek szkolny tylko do 15. roku życia

W Niemczech dzieci w wieku od 6 do 15 lat mają obowiązek uczęszczania do szkoły, ale większość młodzieży kontynuuje naukę do 18. roku życia. Część decyduje się na studia. Większość niemieckich szkół jest prowadzona przez państwo i nie ma opłat za uczęszczanie dzieci do nich. Istnieją też szkoły prywatne i międzynarodowe, które pobierają opłaty.

Jakie przedmioty obowiązują w niemieckich szkołach?

Szkoły publiczne w Niemczech są bezpłatne i utrzymywane z podatków. Mają różne programy nauczania w zależności od landu, w którym się znajdują.

Podstawowymi celami nauczania jest rozwijanie ogólnych kompetencji uczniów. Lekcje obejmują:

  • naukę języka niemieckiego,
  • matematykę,
  • nauki ścisłe,
  • język obcy,
  • sztukę,
  • religię lub etykę.

Co po podstawówce? Do wyboru 5 typów szkół

System szkolny w Niemczech jest skomplikowany dla obcokrajowców. Niemcy mają pięć różnych typów szkół średnich. Istnieją dwa poziomy szkoły ponadpodstawowej: obowiązkowa (do 15. roku życia) i opcjonalna. Będą to:

  • Gimnazjum – uczniowie pozostają w tych szkołach do 18. roku życia i przystępują do egzaminu maturalnego wymaganego do dostania się na niemieckie uniwersytety. Gimnazjum to jedyny typ szkoły średniej w Niemczech, który przygotowuje uczniów do studiów wyższych.
  • Realschule – szkoła dla uczniów średniozaawansowanych, oferująca bardziej ogólną edukację do 15. roku życia. Nauka kończy się uzyskaniem dyplomu uprawniającego do kontynuowania kwalifikacji zawodowych, podjęcia praktyki zawodowej lub przeniesienia do gimnazjum.
  • Hauptschule – szkoła ogólnokształcąca dla mniej akademickich uczniów, trwające do 15. roku życia. Uczniowie uczęszczający do tych szkół na ogół kontynuują praktykę zawodową lub kontynuują zdobywanie kwalifikacji zawodowych.
  • Gesamtschule (lub inaczej: mittelschule, regelschule)– ogólnokształcąca integracyjna szkoła ogólnokształcąca oferująca kształcenie na poziomie mieszanym do 15 roku życia.
  • Berufsschule – są to szkoły zawodowe głównie dla uczniów realschule i hauptschule, którzy chcą kontynuować naukę do 18. roku życia, przygotowując się do zawodu.

Edukacja domowa? Tylko w wyjątkowych przypadkach

We wszystkich szesnastu landach w Niemczech jest obowiązek szkolny, który dotyczy wszystkich dzieci, bez względu na rodzaj szkoły, jaki wybiorą (publiczna czy prywatna). Edukacja domowa jest formalnie nielegalna już od 1919 roku, ale w bardzo wyjątkowych przypadkach dziecko może uczyć się w domu.

W tym celu należy udowodnić, że uczęszczanie do szkoły byłoby dla dziecka nadmierną trudnością – w całych Niemczech tylko około 400 uczniów korzysta z edukacji domowej. Dla porównania w Polsce jest to około 30 tysięcy uczniów (dane z 2022 roku).

Krótsze wakacje letnie i ferie jesienią

W Niemczech wakacje podobnie jak nasze ferie zimowe odbywają się w innych terminach dla różnych landów. Trwają około sześciu tygodni. Sezon wakacyjny rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do połowy września, np. Saksonia ma wakacje od 10.07. do 18.08. a Bawaria od 31.07. do 11.09.

Podobnie jest w przypadku ferii zimowych i jesiennych. Dni wolne pokrywają się w całych Niemczech jedynie w czasie przerw świątecznych (Wielkanoc i Boże Narodzenie).

Ciekawostki o edukacji w Niemczech

Niemieccy uczniowie, podobnie jak dzieci w Czechach, cieszą się, kiedy odstana… 1. Tutaj to najwyższa ocena w skali od 1 do 6. Inaczej jest jedynie w Gimnazjum, gdzie skala ocen kończy się na 15!

Zajęcia z języka dla obcokrajowców? Dzieci, które nie są niemieckojęzyczne, przed przyjęciem do szkoły zadają test, by określić ich poziom wiedzy i umiejętności językowych. Otrzymują też dodatkowe lekcje z języka, aby szybciej zaadaptować się w szkole.

Integracja uczniów z niepełnosprawnościami jest na niskim poziomie w szkołach. W niewielu placówkach prowadzona jest edukacja włączająca. Uczniowie z niepełnosprawnościami i dużymi trudnościami w nauce ze względu na swoją niepełnosprawność uczą się w innych szkłach dostosowanych do ich potrzeb.

Od wielu lat system edukacji w Niemczech zajmuje wysokie miejsca w rankingach międzynarodowych, jeśli pod uwagę bierze się dostępność edukacji, wyniki testów czy zdawalność egzaminów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja na świecie: Niemcy. Jak wygląda system szkolnictwa u naszych zachodnich sąsiadów? - Strefa Edukacji