MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Zabrze – wchodzimy do industrialnej katedry. W przyszłości to miejsce będzie służyć mieszkańcom. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Początki zabrzańskiej elektrociepłowni sięgają XIX wieku. Firma AEG rozpoczęła budowę w 1896 roku. Cztery lata później obiekt stał się własnością spółki Schlesische Elektrizitäts und Gas Aktien Gesellschaft. Po wojnie elektrociepłownia została znacjonalizowana, od 1 lipca 1990 działała, jako przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Zabrze.
Początki zabrzańskiej elektrociepłowni sięgają XIX wieku. Firma AEG rozpoczęła budowę w 1896 roku. Cztery lata później obiekt stał się własnością spółki Schlesische Elektrizitäts und Gas Aktien Gesellschaft. Po wojnie elektrociepłownia została znacjonalizowana, od 1 lipca 1990 działała, jako przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Zabrze. Paweł Kurczonek / Polska Press
Zabytkowa Elektrociepłownia Zabrze znajduje się przy ul. Wolności. Została przekazana miastu w grudniu 2022 roku. Obok Wieży Ciśnień, Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza jest to kolejny poprzemysłowy obiekt w Zabrzu, który zyska nową funkcję i będzie służył mieszkańcom. Zaglądamy do potężnej industrialnej katedry zanim będzie publicznie dostępna.

Elektrociepłownia Zabrze – industrialna katedra zyska nową fukcję

Początki zabrzańskiej elektrociepłowni sięgają XIX wieku. Firma AEG rozpoczęła budowę w 1896 roku. Cztery lata później obiekt stał się własnością spółki Schlesische Elektrizitäts und Gas Aktien Gesellschaft. Po wojnie elektrociepłownia została znacjonalizowana, od 1 lipca 1990 działała, jako przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Zabrze.

Zobacz ZDJĘCIA z Elektrociepłowni Zabrze

W 2018 roku uruchomiona została nowoczesna elektrociepłownia wielopaliwowa, która dostarcza energię mieszkańcom Zabrza i Bytomia.

- Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni, dawny obiekt przeszedł na zasłużoną emeryturę – mówił w grudniu 2022 Piotr Górnik, prezes spółki Fortum, dotychczasowego właściciela kompleksu.

W skład nieruchomości, którą Zabrze przejęło 5 grudnia 2022 weszło między innymi kilkanaście działek, o łącznej powierzchni przeszło 5 ha, a także 18 budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni. Zabrze otrzymało budynek główny dyrekcji, kotłownię i maszynownię, a także przyzakładowy klub i świetlicę oraz inne zabudowania wchodzące w skład potężnego obiektu.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, w dniu przekazania elektrociepłowni zaznaczyła, że celem miasta będzie ożywienie ogromnego przemysłowego obiektu i oddanie go mieszkańcom. Zgodnie z planami będą się tu odbywać wydarzenia kulturalne i społeczne, a także biznesowe.

- Mamy już doświadczenia w rewitalizacji tego typu obiektów i z dumą patrzymy na to, co dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się stworzyć w przestrzeniach pozostałych po Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Jestem przekonana, że budynek Elektrociepłowni dołączy do postindustrialnych perełek, którym nadamy nowe funkcje z dbałością o historyczne walory tego kompleksu – wypowiedź Małgorzaty Mańki-Szulik przytacza strona internetowa Urzędu Miejskiego.

Industrialna katedra w Zabrzu jest utrzymana w bardzo dobrym stanie, ale jej rewitalizacja z pewnością potrwa. Weszliśmy do potężnego obiektu, zanim zostanie przekazany mieszkańcom do użytku. Zapraszamy na wirtualny spacer po ogromnych wnętrzach Elektrociepłowni Zabrze.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera