Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne zwolnienia L4. Rewolucja trochę się opóźnia, choć liczba e-zwolnień w Śląskiem rośnie

Agata Pustułka
Coraz więcej lekarzy z województwa śląskiego wystawia elektroniczne L-4. Tylko w marcu takich zwolnień było ponad 29 tys.
Coraz więcej lekarzy z województwa śląskiego wystawia elektroniczne L-4. Tylko w marcu takich zwolnień było ponad 29 tys. Fot. 123rf
Chociaż oddziały ZUS z województwa śląskiego są przygotowane do e-rewolucji w zwolnieniach lekarskich, to lekarze jeszcze nie i muszą mieć więcej czasu. Dlatego okres przejściowy przedłużono z 1 lipca (kiedy miały zakończyć żywot papierowe zwolnienia) do 1 grudnia 2018 r., o czym poinformowano wczoraj podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim. Dodajmy, że systematycznie rośnie liczba lekarzy z województwa śląskiego wystawiających elektroniczne zwolnienia.

W województwie śląskim pracuje ponad 18,2 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarskich. W marcu (dane z tego miesiąca przeanalizował ZUS) ponad 12,7 tys. lekarzy wystawiło co najmniej jedno zwolnienie lekarskie (papierowo lub elektronicznie). Ponad 7,6 tys. jest natomiast zarejestrowanych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Od 1 stycznia 2016 roku do 19 kwietnia 2018 roku w regionie zostało elektronicznie wystawionych 176 tys. 794 zwolnień lekarskich. ZUS od wielu miesięcy prowadzi akcje zachęcające lekarzy do e-zwolnień, przekonując o wygodzie tego rozwiązania. 
Akcje są skuteczne, bo jeśli w styczniu 2018 r. takich zwolnień było 11,3 tys., to już w marcu - 29,7 tys. Liczba e-zwolnień rośnie, ale zbyt wolno, by wprowadzać je obowiązkowo już 1 lipca.

- 2 maja w salach obsługi klientów w ZUS pojawią się doradcy ds. e-ZLA (elektronicznych zwolnień lekarskich - przyp. red.). Ich zadaniem będzie wyjaśnianie wątpliwości lekarzy, pacjentów i pracodawców, dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich, informowanie wszystkich grup klientów o korzyściach wynikających z uruchomienia e-ZLA, a także zakładanie profili PUE ZUS - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS.

Co jest potrzebne do wystawienia e-zwolnienia?

Wystawienie papierowego zwolnienia lekarskiego wymaga od lekarza wypełnienia całego druku ręcznie. W tym celu musi uzyskać od pacjenta wszystkie dane i wpisać je w odpowiednie rubryki. Pacjent musi podać NIP płatnika składek, który nie zawsze jest mu znany. Jeżeli pacjent ma kilku pracodawców, to zwolnienie papierowe musi być wypisane dla każdego z nich odrębnie.

Tymczasem dzięki funkcjom udostępnionym lekarzom w systemie ZUS proces wystawienia elektronicznych zaświadczeń lekarskich został zoptymalizowany. W systemie istnieje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny.

Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne zapisują się w e-ZLA automatycznie. W przypadku wielu pracodawców lekarz wystawia zwolnienie tylko raz, a z listy wybiera te podmioty, do których zwolnienie pacjenta powinno trafić.

E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich kopii. Nie musi też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA.

Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.

Obecnie trwają prace nad zmianą przepisów, by nie tylko lekarz, ale także jego asystent medyczny mógł wystawiać elektroniczne zwolnienia. Lekarz będzie mógł upoważnić inną osobę (spełniającą określone warunki) do wystawiania zwolnień lekarskich w jego imieniu. Dane osób upoważnionych będą zapisywane w Rejestrze Asystentów Medycznych.

Zaświadczenia elektroniczne w liczbach:

  • 25,5 tys. - to liczba polskich lekarzy wystawiających e-ZLA na PUE ZUS (co stanowi 17,52 proc. lekarzy upoważnionych do wystawiania zwolnień)
  • 3,02 mln - to liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie elektronicznej e-ZLA 
(od stycznia 2016 r. 
do 18 kwietnia 2018 r.).
  • 53,6 mln - to liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie papierowej (od stycznia 2016 do 18 kwietnia 2018 r.).
  • 24,05 proc. zwolnień zostało wystawionych elektronicznie w kwietniu 2018 r. 
(1-18.04).

Z ankiet ZUS wynika, że ponad dwie trzecie lekarzy docenia pozytywny aspekt, jakim jest brak konieczności fizycznego przekazywania zwolnień do ZUS. Ponad połowa lekarzy biorących udział w badaniu uznaje 
e-ZLA za proste rozwiązanie, które oszczędza ich czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera