Eliminacje MŚ 2018: Smutek w Pradze, Słowacy bliżej barażów [WYNIKI]

Reprezentacji Czech najprawdopodobniej zabraknie podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji Pawel Relikowski / Polska Press
Piątek był szczęśliwym dniem dla reprezentacji Danii, Czarnogóry, Słowacji i Irlandii Północnej. Wszystkie cztery drużyny wygrały swoje mecze i zachowały szanse na awans do mistrzostw świata 2018 w Rosji. Wielkie rozczarowanie panuje za to w Pradze - po porażce z Niemcami reprezentacja Czech ma już tylko teoretyczne szanse na udział w barażach.

Nie dość, że kadra Adama Nawałki doznała w piątkowy wieczór dotkliwej porażki w Kopenhadze, to jeszcze niekorzystnie ułożyły się dla nas wyniki w Astanie i Bukareszcie. Czarnogóra bez większych problemów poradziła sobie z Kazachstanem, wygrywając 3-0, a Rumunia po ciężkim meczu zdołała strzelić decydującego gola w starciu z Armenią w doliczonym czasie gry. To oznacza,że Polska ma już tylko po trzy punkty przewagi nad Czarnogórą i Danią na trzy kolejki przed zakończeniem eliminacji. Z kolei Rumuni zachowali teoretyczne szanse na udział w barażach.

6. Kazachstan – 2 pkt

Jednym z najciekawszych piątkowych spotkań było starcie na Eden Arena w Pradze, gdzie Czechy zmierzyły się z Niemcami. Nasi południowi sąsiedzi musieli wygrać, by Irlandia Północna nie odskoczyła im w rywalizacji o miejsce w barażach. Podopieczni Joachima Loewa już na początku spotkania objęli prowadzenie po golu Tima Wernera, ale Czesi zdołali wyrównać w drugiej połowie po golu Vladimira Daridy. Nawet jeden punkt w starciu z mistrzami świata byłby cenny dla gospodarzy, ale z nadziei odarł ich Mats Hummels, który na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry trafił do siatki po rzucie rożnym.

Do wielkiej sensacji mogło tymczasem dojść w Serravalle, gdzie San Marino aż do 70. minuty bezbramkowo remisowało z Irlandią Północną. Wtedy jednak twierdza gospodarzy padła, a Wyspiarze w ciągu ośmiu minut przypieczętowali swoją wygraną zdobyciem trzech bramek. Tym samym Irlandia Płn. potrzebuje zdobyć trzy punkty w trzech ostatnich meczach, by nie oglądając się na Czechów zapewnić sobie drugie miejsce w grupie.

6. San Marino – 0 pkt

W grupie F najważniejszym starciem wieczoru był pojedynek w Trnavie, gdzie zmierzyli się ze sobą walczący o udział w barażach Słowacy i Słoweńcy. Po wyrównanym spotkaniu górą okazali się nasi południowi sąsiedzi, a jedynego gola strzelił w 81. minucie Adam Nemec. Tym samym Słowacja ma już cztery punkty przewagi nad resztą stawki i jest na dobrej drodze do gry w barażach, choć w poniedziałek czeka ją bardzo trudne zadanie – mecz na Wembley z liderem grupy. Anglia ma dwa „oczka” więcej nad Słowakami, a piątek wysoko pokonała Maltę, choć wynik 4-0 przekłamuje przebieg spotkania. Do przerwy niespodziewanie był bezbramkowy remis, a trzy z czterech bramek Synowie Albionu zdobyli w doliczonym czasie gry.