Enefit uruchamia 46 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Zabrzu i okolicach

Materiał informacyjny Enefit
28 czerwca Enefit uruchomił 46 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Zabrzu, rozmieszczonych w 24 lokalizacjach. Spółka, należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Nowej Mobilności (PSNM), zaprezentowała raport prognozujący, że do końca 2035 r. w woj. śląskim zarejestrowanych będzie prawie 200 tysięcy samochodów elektrycznych, a liczba punktów ładowania wzrośnie do 15 tysięcy.

Enefit Volt działa już w Estonii, Łotwie i Polsce, posiadając 350 stacji ładowania, a kolejne 700 jest w fazie inwestycyjnej. Firma aktywnie poszukuje lokalizacji w dużych miastach, takich jak Zabrze. Podczas oficjalnej ceremonii otwarcia sieci stacji ładowania, Łukasz Musiałkiewicz, prezes zarządu Enefit w Polsce, wyraził entuzjazm związany z rozwojem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

- Chcieliśmy oficjalnie otworzyć naszą publiczną sieć stacji ładowania Enefit Volt w Zabrzu. Bardzo cieszymy się, że mamy tutaj przedstawicieli mediów oraz władz miejskich. Jesteśmy dużym i stabilnym partnerem, który konsekwentnie inwestuje w nowe technologie oraz odnawialne źródła energii. W zeszłym roku zainwestowaliśmy 700 milionów euro. Silnie inwestujemy tutaj, na Śląsku, regionie bliskim naszemu sercu. W tym roku otworzyliśmy nasze stacje ładowania w Bielsku-Białej, teraz w Zabrzu, a za chwilę będą kolejne. Jako firma energetyczna, od 2016 roku specjalizujemy się nie tylko w sprzedaży energii i gazu, ale także w dostarczaniu zielonej energii do naszych stacji ładowania. Jesteśmy dumni z naszych inwestycji i staramy się przekonywać mieszkańców do korzystania z elektromobilności - mówił Łukasz Musiałkiewicz, prezes Zarządu Enefit w Polsce.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Drożdżyk, Head of E-mobility Solutions w Enefit, który z dumą ogłosił uruchomienie nowej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Zabrzu, podkreślając znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju elektromobilności na Śląsku.

- Jesteśmy bardzo dumni z uruchomienia 46 stacji ładowania w 24 lokalizacjach w Zabrzu. Nasze stacje Enefit Volt w Zabrzu są dostępne dla wszystkich kierowców samochodów elektrycznych oraz hybrydowych z możliwością ładowania baterii. Każde urządzenie jest wyposażone w gniazda typu 2, pozwalające na ładowanie zarówno prądem jednofazowym, jak i trójfazowym. Bezproblemowe i wygodne korzystanie z ładowarek zapewni nasza aplikacja na smartfony – Enefit Volt, w której użytkownicy szybko i wygodnie sprawdzą lokalizację, cennik, informacje techniczne dotyczące stacji ładowania oraz jej dostępność w czasie rzeczywistym - przekonywał Piotr Drożdżyk.

Na uroczystości obecny był także Albert Kania z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM). Zaznaczył, że Śląsk jest jednym z wiodących w Polsce regionów pod względem rozwoju parku samochodów elektrycznych . Na koniec 2023 r. województwo śląskie zajmowało czwartą pozycję w kraju z flotą liczącą ok. 5,5 tysiąca pojazdów. Albert Kania wskazał ponadto na potrzebę wprowadzenia instrumentów stymulujących rozbudowę infrastruktury ładowania. Wg prognoz PSNM, pod warunkiem ich wdrożenia, do 2035 r. na Śląsku może funkcjonować łącznie niemal 15 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania.

- Na koniec 2023 r. w województwie śląskim dostępne było około 750 punktów ładowania (tj. ok. 13% polskiej sieci ładowarek). W rezultacie, pod względem stopnia rozbudowy infrastruktury, Śląsk zajmuje drugą pozycję w Polsce. Infrastruktura ładowania jest kluczowym czynnikiem warunkującym rozwój elektromobilności.  Obecnie wciąż dostrzegamy pilną potrzebę zdecydowanego przyspieszenia rozbudowy punktów ładowania. Niestety, tempo tego procesu nadal ograniczają bardzo liczne bariery systemowe. Operatorzy w wielu lokalizacjach mają poważne trudności z uruchamianiem nowych punktów m.in. z uwagi na brak potrzebnej mocy przyłączeniowej, czy też wskazywanie miejsca przyłączenia w znacznej odległości od planowanej lokalizacji stacji, co czyni całą inwestycję nieopłacalną.  Dlatego PSNM w ramach projektu "Biała Księga Nowej Mobilności" zaprezentowało kilkadziesiąt postulatów legislacyjnych, których przyjęcie zdecydowanie przyspieszy rozbudowę infrastruktury - postulował Albert Kania z PSNM.

W najbliższych czterech latach Enefit w Polsce zamierza przygotować miejsca dla 2500 stacji ładowania. Warto podkreślić, że firma specjalizuje się również w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, modernizacji oświetlenia oraz wspieraniu poprawy efektywności energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni