Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepty: jak wykupić? Przez SMS, EMAIL. Aptekarze mają uwagi. Ministerstwo: Zagrożenia nie ma. Będą tez nowe recepty papierowe

aga, materiały Ministerstwa Zdrowia
E - recepty zawierają rozwiązania, które umożliwią korzystanie niemal w identyczny sposób jak z recept papierowych, tzn. każdy pacjent na życzenie będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny, który będzie zawierał informacje wypisywane obecnie na recepcie, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu. Jak wykupić e - receptę? Przez SMS, Email?

E-recepty zdaniem ministerstwa zdrowia, mają ułatwić życie pacjentom. Można je wykupić w aptekach, w których jest umieszczone specjalne logo.

Naczelna Izba Aptekarska ma szereg uwag do e-recept. M.in. w jaki sposób poprzez internet zaproponuje się pacjentowi tańszy zamiennik. Istnieje też niebezpieczeństwo związane z łatwiejszym fałszowaniem i wywozem leków za granicę. Resort odpowiada, że wszystkie niebezpieczeństwo zostały zażegnane. Rozporządzenie dotyczy wszystkich recept refundowanych wystawionych od 18 kwietnia 2019 roku.

E-recepty: jak wykupić? Przez SMS, EMAIL

Jak działa e-recepta?

  1. Lekarz elektronicznie wystawia i podpisuje e-receptę
  2. Otrzymujesz wydruk informacyjny lub e-receptę drogą elektroniczną – jako e-mail lub SMS z 4-cyfrowym kodem
  3. Udajesz się do apteki oznaczonej specjalną naklejką
  4. Farmaceuta skanuje kod z wydruku informacyjnego lub wpisuje 4-cyfrowy kod z SMS i PESEL
  5. Otrzymujesz lek

Jak otrzymać e - receptę poprzez SMS lub e-maila?

  • Załóż Profil Zaufany. Dowiedz się na pz.gov.pl jak to zrobić
  • Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) przy pomocy Profilu Zaufanego na pacjent.gov.pl i zweryfikuj swój numer telefonu oraz adres e-mail
  • Teraz możesz otrzymywać e-recepty drogą elektroniczną

Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce były zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie. Daje ona możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) – zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Oznacza to, że każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, zostanie zarejestrowana w systemie i udostępniona pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl.

E-recepty może realizować każda apteka w Polsce, która wygeneruje darmowy certyfikat wymagany do podłączenia do platformy e-zdrowie. W Polsce jest 14 500 aptek i punktów aptecznych, z czego już dziś 97 proc. jest podłączonych do systemu i jest w gotowości do realizacji elektronicznych recept. Liczba tych aptek z dnia na dzień się zwiększa. Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty, gdyż informacje o nich pojawiają się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl.

Jak działa elektroniczna recepta?
Korzyści dla pacjenta

  • Oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Realizacja e-recepty w kilku aptekach i możliwość zakupu każdego leku w innej aptece.
  • Wygoda i mniej stresu związanego z oczekiwaniem na ponowną wizytę u lekarza.
  • Znika problem nieczytelnych recept.
  • Informacje dotyczące dawkowania leków są jasne i czytelne.
  • Dostęp do historii wystawionych recept.
  • Rodzina lub przyjaciele osób starszych mogą monitorować na odległość, czy pacjent faktycznie wykupił przepisane leki.
  • Sprawniejsza opieka nad przewlekle chorymi – nie trzeba iść do lekarza, e-recepta na te same leki może zostać dostarczona drogą elektroniczną (poczta e-mail, SMS, IKP).
  • Więcej czasu na konsultację lekarską i diagnozę.

Elektroniczne recepty zawierają rozwiązania, które umożliwią korzystanie niemal w identyczny sposób jak z recept papierowych, tzn. każdy pacjent na życzenie będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny, który będzie zawierał informacje wypisywane obecnie na recepcie, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu. Ponadto, lekarz będzie mógł wystawić receptę bez osobistego zbadania pacjenta – tj. po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Ale co ważne nowe przepisy przewidują , iż bez badania pacjenta lekarzowi wolno wystawić jedynie receptę niezbędną do kontynuacji leczenia.
Naczelna Izba Lekarska ma szereg uwag dotyczących e-recept.

Zdaniem farmaceutów rozwiązanie stwarza niebezpieczny precedens, jakim jest otwarcie kolejnego kanału dystrybucji, poza jakąkolwiek kontrolą ze strony odpowiednich służb. Stanowi przez to furtkę dla podmiotów trudniących się nielegalnym wywozem leków, m.in. poprzez brak mechanizmów do weryfikacji fikcyjnie wystawionych recept i kontroli całego łańcucha dystrybucji.

Aptekarze twierdzą też, że rozwiązanie otwiera również możliwości związaną ze sprzedażą sfałszowanych leków – w sytuacji, gdy pacjent otrzyma taki lek, jego życie lub zdrowie może być zagrożone. Brakuje właściwego nadzoru ze strony inspekcji farmaceutycznej nad internetową sprzedażą leków. - Nasuwają się przez to liczne pytania, m.in kto będzie zajmował się kontrolą tego kanału sprzedaży, w sytuacji, gdy od wielu lat inspektorzy nie mogą poradzić sobie choćby z kontrolą rynku pozaaptecznego pozostającego bez jakiegokolwiek nadzoru - pytają farmaceuci. Już dziś wiadomo, że inspekcja farmaceutyczna nie ma uprawnień i zasobów do kontroli internetu.

Ministerstwo zdrowia odpowiada, że możliwość wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych dotyczyć będzie tylko produktów wydawanych na podstawie e-recepty, co umożliwi nadzór w czasie rzeczywistym oraz dużo lepsze niż w przypadku recept papierowych zapobieganie nadużyciom, także tym związanym z nielegalnym wywozem leków lub fałszowaniem recept. Warto także zauważyć, że na podstawie obecnych przepisów możliwa jest taka sprzedaż, przy czym dotyczy ona produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza. A co jeśli chodzi o tańsze zamienniki ?

Farmaceuta ma obowiązek zaproponować tańszy odpowiednik danego leku – w jaki sposób może zrealizować ustawowy obowiązek przez internet? Według ministerstwa mechanizm będzie ustanawiany indywidualnie przez aptekę, która zdecyduje się na uruchomienie internetowej sprzedaży leków, z uwzględnieniem jej indywidualnych możliwości technicznych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo