Euro U-21 2017: Polska – Słowacja 1:2. Falstart Polaków ZDJĘCIA, OPINIE

Euro U-21:Polska - Słowacja w Lublinie.
Euro U-21:Polska - Słowacja w Lublinie. Wojciech Szubartowski
W meczu otwarcia Młodzieżowych Mistrzostw Europy Polska przegrała w Lublinie 1:2 ze Słowacją, choć prowadziła 1:0. Bramkę dla Polski zdobył Patryk Lipski.

W polskiej reprezentacji nie mogą grać na Euro U-21 Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński, na których występ nie zgodził się ich klub – Napoli. Z tego samego powodu w drużynie Słowacji brakuje Ondreja Dudy, bo zabroniła mu gry Hertha Berlin. W piątek trener Marcin Dorna nie mógł skorzystać z pauzującego za żółte kartki Dawida Konwackiego. W wyjściowym składzie pojawił się Patryk Lipski, który w maju rozwiązał kontrakt z Ruchem Chorzów.
„Lipa” dostał szansę i wykorzystał ją w niespełna minutę. Dośrodkował Tomasz Kędziora, a Lipski z bliska uderzeniem głową pokonał Adriana Chovana! To była pierwsza bramka turnieju Euro U-21 w Polsce. Lepszego początku Biało-Czerwoni nie mogli sobie wymarzyć!

Słowacy prowadzeni przez znanego z Zagłębia Lubin Czecha Pavla Hapala nie załamali się takim obrotem sprawy. Szybko się pozbierali i w 20. minucie doprowadzili do wyrównania. Obrońca Martin Valjent zamykał akcję z prawej strony, nie upilnował go Bartosz Kapustka, a Jakub Wrą-bel po rękach przepuścił piłkę skierowaną w długi róg.

Gol nakręcił Słowaków, którzy byli bliscy objęcia prowadzenia w 25. minucie. Wrąbel z trudem obronił strzał Jaroslava Mihalika i w ostatniej chwili przeszkodził w skutecznej dobitce Adamowi Zrelakowi.
Słowacka drużyna przeważała, była szybsza od polskiej reprezentacji i dążyła do zdobycia następnego gola. Robert Mazan uderzył z dystansu, minimalnie obok słupka. Albert Rusnak też spróbował szczęścia, a Wrąbel odbił piłkę. Gwizdek sędziego na przerwę licznie zgromadzeni polscy kibice przyjęli z ulgą...

Na drugą połowę Polacy wyszli bez zmian, ale mogli szybko zmienić wynik. W 48. minucie w pole karne wpadł Przemysław Frankowski, który przegrał jednak pojedynek z bramkarzem Słowaków. Pierwsza zmiana w ekipie trenera Dorny była wymuszona – Kapustka zgłosił uraz stawu skokowego. Próbował jeszcze grać, ale nie dał rady.

- Zmiana Bartka była podyktowana względami zdrowotnymi – chodzi o staw skokowy. Będziemy diagnozować sytuację - powiedział po meczu trener Dorna.

Na boisko wszedł pomocnik Ruchu Chorzów Łukasz Moneta. „Monet” w swoim stylu starał się rozruszać lewe skrzydło i po jego akcji Paweł Dawidowicz miał okazję na strzał – huknął zza pola karnego nad poprzeczką.

W 67. minucie gorąco zrobiło się przed bramką Polaków. Wrąbel minął się z piłką i skórę musieli mu ratować koledzy. W 76. minucie świetną okazję zmarnował Karol Linetty, strzelając z pola karnego obok słupka. Po 120 sekundach Biało-Czerwoni przegrywali 1:2 po kontrze, którą zakończył rezerwowy Pavol Safranko. Dwie minuty później mógło być 2:2, ale Chovan fantastycznie obronił główkę Dawidowicza.

- Jestem szczęśliwy z powodu wyniku. Zagraliśmy szczególnie dobrą pierwszą połowę, byliśmy lepszym zespołem - ocenił Pavel Hapal.

Pierwszym meczem Euro U-21 w Polsce było spotkanie w Kielcach Szwecji z Anglia. Grupowali rywale Polaków podzielili się punktami, choć bliżej wygranej byli Szwedzi, jednak w 81. minucie nie wykorzystali rzutu karnego. Faulowany Linus Wahlqvist sam postanowił wymierzyć sprawiedliwość – uderzył lekko, technicznie, w środek bramki i Jordan Pickford jedną ręką odbił piłkę. W czwartek Pickford właśnie w Kielcach podpisał pięcioletni kontrakt przechodząc z Sunderlandu do Evertonu za 25 milionów funtów. Jeśli najdroższy angielski bramkarz w historii w nowym klubie będzie grał i odnosił sukcesy, to kwota transferu może wzrosnąć nawet do 30 milionów – poinformował portal gol24.pl
Wszystko co ciekawe wydarzyło się w drugiej połowie. Oprócz rzutu karnego mieliśmy też dwa strzały w poprzeczkę. W 57. minucie w tę część bramki trafił Paweł Cibicki, który wybrał grę dla Szwecji, choć wcześniej występował orzełkiem na piersi w reprezentacjach Polski U-19 i U-20. Dziesięć minut później poprzeczka uratowała szwedzkiego bramkarza Antona Cajtofta po uderzeniu Bena Chilwella i rykoszecie od obrońcy.

Polska - Słowacja 1:2 (1:1)
1:0 Patryk Lipski (1-głową), 1:1 Martin Valjent (20), 1:2 Pavol Safranko (78)

Polska Wrąbel – Kędziora, Bednarek, Jach, Jaroszyński – Frankowski, Linetty, Lipski (82. Niezgoda), Dawidowicz, Kapustka (59. Moneta) – Stępiński (85. Piątek). Trener: Marcin Dorna.

Słowacja Chovan – Valjent, Ninaj, Skriniar, Mazan – Rusnak, Chrien, Bero (90+2. Benes), Lobotka, Mihalik (82.Haraslin) – Zrelak (73. Safranko). Trener: Pavel Hapal