EuroBasket: Francja - Polska 69:66. Polacy dzielnie walczyli, ale to Parker przeszedł do historii

Francuz Tony Parker został najskuteczniejszym graczem ME
Francuz Tony Parker został najskuteczniejszym graczem ME IBA/Ciamillo-Castoria/Ceretti
Biało-czerwoni walczyli jak równy z równym z aktualnymi mistrzami Europy. Polacy ostatecznie ulegli gospodarzom Euro-Basketu trzema punktami, bo próbujący równo z końcową syreną doprowadzić do remisu Marcin Gortat chybił celu z dystansu.

Spotkanie w Montpellier przejdzie do historii ze względu na rekord Tony'ego Parkera. Rozgrywający Trójkolorowych rzucając w 4 minucie meczu kosza został najskuteczniejszym koszykarzem mistrzostw Europy. Zawodnik San Antonio Spurs pobił rekord słynnego Greka Nikosa Gallisa za co został przez kibiców nagrodzony owacją na stojąco. Francuz w swoich 62 występach w finałach ME zdobył w sumie 1046 punktów.

Obie drużyny zaczęły to spotkanie nerwowo i przez blisko trzy minuty gry nie potrafiły oddać celnego rzutu. Pierwsza kwarta była wyrównana i zakończyła się remisem 14:14. Początek drugiej należał do Polaków. Podopieczni trenera Mike'a Taylora wykorzystali fakt, że szkoleniowiec gospodarzy Vincent Collet dał chwilę odpocząć swoim największym gwiazdom (aż sześciu Francuzów gra na co dzień w lidz e NBA) i w 15 minucie po rzucie Mateusza Ponitki objęli 7-punktowe prowadzenie (23:16).

Wówczas jednak Francuzi zaczęli bardziej agresywnie bronić i Polacy przez blisko pięć minut nie potrafili zdobyć punktu. Rywale rzucili 12 pkt z rzędu, w czym spory udział miał Nando De Colo, i wyszli na prowadzenie 28:23, którego nie oddali już do końca spotkania.

W trzeciej kwarcie przewaga Francuzów wzrosła do ośmiu "oczek" (38:30), ale biało-czerwoni nie poddawali się. W 31 min po rzucie Damian Kuliga za trzy od tablicy zmniejszyli różnicę do dwóch punktów. W końcówce górę wzięło większe doświadczenie mistrzów Europy. W ostatniej akcji rywale pozwolili rzucać za trzy tylko Gortatowi, który nie jest specjalistą w tej dziedzinie.

Grupa A EuroBasketu

Francja - Polska69:66 (14:14, 16:12, 22:21, 17:19)
Francja Parker 16, De Colo 12, Batum 4, Diaw 9, Gobert 8, oraz Westermann, Lauvergne 2, Kahudi 2, Fournier 2, Pietrus 2, Gelabale 12.

Polska Waczyński 18, Ponitka 10, Gortat 10, Slaughter 9, Cel 4 oraz Kulig 5, Koszarek 4, Zamojski 3, Karnowski 3, Gruszecki.

Pozostałe wyniki: Izrael - Bośnia i Hercegowina 84:86 po dogrywce, Finlandia - Rosja 81:79.
1. Francja 3 6 247:207
2. Izrael 3 5 239:225
3. Polska 3 5 216:212
4. Finlandia3 4 234:255
5. Bośnia i Hercegowina3 4 204:233
6. Rosja 3 3 231:239

Następne mecze w środę 9 września: POLSKA- Izrael (17.30, transmisja w TVP Sport), Bośnia i Hercegowina - Finlandia (15), Rosja - Francja (21)