Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2014: Tradycyjne podziały - czerwone Zagłębie, liberalne miasta, konserwatywna wieś

Paweł Pawlik
Czerwone Zagłębie, tradycyjna Żywiecczyzna, liberalne miasto, konserwatywna wieś. Eurowybory utrwalają znane podziały

Eurowybory 2014: wyniki wyborów PODSUMOWANIE:

W woj. śląskim wygrała bezsprzecznie PO. Jednak... Oto bastiony PiS w woj. śląskim! W tych gminach z różnych części województwa na PiS głosowało rekordowo dużo wyborców. Grubo powyżej 40% a nawet powyżej 50%.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ, GDZIE SĄ BASTIONY PIS W WOJ. ŚLĄSKIM
BASTIONY PIS W WOJ. ŚLĄSKIM. TUTAJ MIESZKA TWARDY ELEKTORAT PIS

– Wyniki nie są zaskakujące, może poza wynikiem Kongresu Nowej Prawicy, który wygrał z kandydatami, którzy wydawać by się mogło, na trwałe wpisali się w krajobraz Śląska. W większości miejscowości wygrała Platforma. Tradycyjnie też ziemia częstochowska i Żywiecczyzna pokazała swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości i oddała głos na partie konserwatywne: PiS i SP – mówi Maciej Stachura, politolog i trener biznesu.

– Z tymi bastionami różnie bywa. Konserwatywna Częstochowa ma prezydenta wywodzącego się z lewicy, a od jakiegoś czasu lewicowe partie i ich kandydaci nie wygrywają też w „czerwonym Zagłębiu”. Podział głosów odzwierciedla tendencje w całym kraju. Najbardziej niespodziewany jest sukces Janusza Korwin – Mikke i porażka Kazimierza Kutza oraz Marka Migalskiego, którzy mimo dobrych indywidualnych wyników nie trafią do Europarlamentu. Na przeszkodzie ich sukcesu stanęły listy z których kandydowali. Cieszy, że w skali kraju nie poparto celebrytów, sportowców i innych tańczących na lodzie. Tomasz Adamek zyskał duże poparcie wśród swoich krajanów, na co złożyła się bez wątpienia sympatia do boksera oraz tradycyjne wartości, które głosił publicznie Adamek i Solidarna Polska – mówi Tomasz Kubin, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

– Wyniki wyborów w województwie śląskim nie są specjalnie zaskakujące, jeśli porównamy je z rezultatem choćby z roku 2009 i nawet wynik Nowej Prawicy niewiele tu zmienia. Utrzymały się dotychczasowe preferencje głosujących w obwodach tradycyjnie lewicowych jak i konserwatywnych, za przykład można wskazać Sosnowiec z wysokim wynikiem SLD i Żywiec z wyraźną wygraną PiS. Przewaga obszaru miejskiego dała za to dużą przewagę Platformie Obywatelskiej zazwyczaj mocnej w wielkich ośrodkach miejskich, kosztem popularnego na wsi PSL. Postawiliśmy na nazwiska sprawdzone, „markowe" i obecne w polityce już od lat, jak Jerzy Buzek i Adam Gierek. Dotyczy to również Janusza Korwin - Mikke nie będącego przecież na scenie politycznej nowicjuszem. Co charakterystyczne, można było się przekonać, że od konkretnej osoby więcej znaczy przynależność do określonego ugrupowania. Przykładem może być wynik Marka Migalskiego, który kandydując z listy PiS zdobył prawie 113 tys. głosów, natomiast z listy Polski Razem - zaledwie nieco ponad 14 tys. – mówi Sławomir Lewczak, politolog

ŚCIĄGNIJ NA BIURKO I CZYTAJ OSTATECZNY PROTOKÓŁ PKW W KATOWICACH PDF:
KOMUNIKAT PKW KATOWICE WS. EUROWYBORÓW - OSTATECZNE WYNIKI

EUROWYBORY 2014: WYNIKI WYBORÓW ZOBACZ KONIECZNIE LISTA EUROPOSŁÓW:
WYNIKI WYBORÓW: BUZEK SUPERSTAR, KORWIN-MIKKE UWIÓDŁ MŁODZIEŻ, KONIEC KUTZA

– Eurowybory na Śląsku doczekały się już swojego etatowego zwycięzcy, czyli Jerzego Buzka, regularnie bijącego rekordy poparcia. I tym razem nie było inaczej. Elekcję do PE może również uznać za udaną Bolesław Piecha, który z kolei jest etatowym kandydatem PiS we wszelkich wyborach (całkiem niedawno wygrał w Rybniku wybory uzupełniające do Senatu). Nie należy też zapominać, że to właśnie ze Śląsk wydelegował do Brukseli największego „enfant terrible” polskiej polityki Janusza Krowina-Mikke. Dotkliwych porażek doznali natomiast mocni w naszym regionie politycy, czyli Kazimierz Kutz i Marek Migalski – obaj nie znajdą się w PE, co jest sporym zaskoczeniem, szczególnie w odniesieniu do tego pierwszego. Warto też zwrócić uwagę na geografię wyborczą. SLD najmocniejsze było w tradycyjnie lewicowym Zagłębiu Dąbrowskim, a PSL na północy województwa, czyli na terenach o bardziej rolniczym charakterze (szczególnie powiat zawierciański). PO dominowała w dużych miastach (w zasadzie cały GOP), co nie jest zaskoczeniem, gdyż jej elektorat ma raczej wielkomiejski charakter. PiS tymczasem wygrywał głównie na terenach mniej zurbanizowanych (np. powiaty żywiecki i pszczyński), co również jest typowe dla tej partii, która zawsze była mocna w małych miasteczkach – uważa Piotr Wójcik, politolog związany z portalem Jagiellonski24 i kwartalnikiem Nowy Obywatel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!