Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Opole kocha przeboje [KAJ ŚLUNSK, KAJ ROKYNDROL]

Ola Szatan
2 lata po debiucie grupa Trubadurzy, której współzałożycielem był Krzysztof Krawczyk, w Opolu dostała nagrodę. Solowy Krawczyk też nie narzekał
2 lata po debiucie grupa Trubadurzy, której współzałożycielem był Krzysztof Krawczyk, w Opolu dostała nagrodę. Solowy Krawczyk też nie narzekał Janusz Wójtowicz
Rozpoczynający się Festiwal Opole 2013 złośliwi nazywają skansenem. Malkontentów drażni też lans (zwłaszcza młodszych festiwalowych gwiazdek) oraz premierowe piosenki, którym z roku na rok coraz trudniej wybić się ponad przeciętność. Nie zmienia to faktu, że opolskiej imprezie w tym roku stuknął Abraham, a w trakcie tych minionych 50 lat było całkiem sporo momentów dumy i chwały, które stały się udziałem naszych artystów.

Pierwsze Opole

Już podczas pierwszej edycji festiwalu, w 1963 roku wyróżnienie zdobyła Urszula Dudziak (jej korzenie sięgają Straconki, dzielnicy Bielska-Białej). Ta sama, która 13 lat później popełniła słynny utwór "Papaya" , który kilka lat temu stał się hitem na Filipinach, w Azji i Ameryce Południowej.

Występując w Opolu już miała za sobą solidny debiut w zespole Krzysztofa Komedy (gdzie była solistką), a rok po opolskim festiwalu Dudziak zaczęła oficjalnie grać z Michalem Urbaniakiem.

W tym samym roku co opolski festiwal, "narodził się" zespół Trubadurzy, za sprawą m.in. urodzonego w Katowicach Krzysztofa Krawczyka. Dwa lata później, na festiwalu w Opolu zdobyli nagrodę. Zresztą za udany debiut.
Podczas 6. edycji imprezy Trubadurzy wystąpili w koncercie "Przeboje sezonu" z utworami "Znamy się tylko z widzenia" i "Przyjedź mamo na przysięgę". Ten drugi przyniósł grupie kolejną nagrodę. Obie piosenki bez trudu stały się przebojami. Natomiast Trubadurzy obok Czerwonych Gitar stali się najpopularniejszym rodzimym zespołem bigbitowym, łączącym elementy rocka z polską muzyką ludową.

Krzysztof Krawczyk posmakował też opolskiego sukcesu solowo.

W 1978 roku wokalista nagrał kilka znanych piosenek m.in.: "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat" i... wygrał na festiwalu w Opolu za sprawą utworu "Pogrążona we śnie Natalia". Przy okazji zajął też trzecie miejsce z utworem "Jak minął dzień", który stał się hitem.

Przebojowa opolska Stanek

Wspominając o pierwszym opolskim święcie muzyki nie można pominąć Karin Stanek. Kolorowego ptaka rodem z Bytomia, która swoją energią mogła obdzielić pół wojska. Przynajmniej.
Podczas pierwszej edycji festiwalu Karin odpaliła prawdziwy arsenał, czyli przeboje "Malowana lala", "Autostop" oraz "Chłopiec z gitarą". I dostała opolskie wyróżnienie.

Jeden z symboli bigbitu - jak mówiono o Karin Stanek, pojawiła się na festiwalu w Opolu ponownie rok później. Tym razem odebrała nagrodę specjalną za piosenkę "Jedziemy autostopem".

Wyszkoni z zespołem i solo

18 opolski festiwal zapisał się w pamięci dzięki specjalnemu koncertowi "Pozłacany warkocz", który wyreżyserowała Katarzyna Gaertner, a w którym wystąpiła plejada gwiazd, a wśród nich m.in. Stanisław Soyka. Zaś w scenicznej wersji tego widowiska wziął udział Ryszard Riedel i Dżem. A skoro o Dżemie mowa to grupa także pojawiła się na opolskim festiwalu. W 2000 roku po premierze płyty "Mieć czy być", ostatniej z Jackiem Dewódzkim (kolejnym wokalistą ) grupa Dżem wystąpiła w Opolu świętując swoje dwudziestolecie.

To miejsce było dobrym fundamentem pod zespół Universe. Eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki doprowadziły muzyków do Konkursu Promocji na opolskim festiwalu w 1983 roku, zaś piosenka "Mr Lennon" na szczyty radiowych list przebojów. Szczęśliwe Opole było też dla członków pochodzącego z Pszowa zespołu Łzy. A dla jego byłej już wokalistki, Ani Wyszkoni, nawet podwójnie.

W 2003 roku grupa otrzymała nagrodę publiczności w konkursie Premier za piosenkę "Oczy szeroko zamknięte". Dwanaście miesięcy później Łzy zdobyły tu dwie Superjedynki - za Przebój Roku ("Oczy szeroko zamknięte") oraz jako Zespół Roku.

Także solowa kariera Ani Wyszkoni ma miłe opolskie akcenty. W 2009 roku jej pierwszy solowy utwór "Czy ten pan i pani" wygrał w Opolu Srebrną Premierę w konkursie Premier. Na tym samym festiwalu wokalistka została uhonorowana Nagrodą Fotoreporterów i Dziennikarzy.

- Za każdym razem kiedy występuję na tym festiwalu jest nieco inaczej. Są inni artyści, panuje inna atmosfera. Przeżywam to mocno, ale amfiteatr znam bardzo dobrze - mówiła nam Ania Wyszkoni w jednym z wywiadów.

Nie ma Opola bez German

Na koniec wspomnimy o Annie German. W końcu związek wokalistki ze Śląskiem to m.in. koncert śląskich pieśni powstańczych jaki German dała z okazji otwarcia katowickiego Spodka.

W Opolu 1964 roku piosenkarka zdobyła drugą nagrodę, wykonując swój wielki przebój "Tańczące Eurydyki", a rok później wyjeżdżała z festiwalu z I nagrodą zdobytą za piosenkę "Zakwitnę różą". Natomiast w 1973 roku Anna German otrzymała w Opolu wyróżnienie za piosenkę "Ballada o niebie i ziemi".



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!