Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film o biskupie Pieronku powstaje w Krakowie i Żywcu. Tytuł "Ojciec, czyli o Pieronku" mówi wszystko

Jakub Marcjasz
Dziennikarz Michał Lewandowski rozmawia z biskupem Tadeuszem Pieronkiem na planie filmu pt "Ojciec, czyli o Pieronku".
Dziennikarz Michał Lewandowski rozmawia z biskupem Tadeuszem Pieronkiem na planie filmu pt "Ojciec, czyli o Pieronku". Przemysław Burczak
Szymon J. Wróbel z Jeleśni realizuje film o pochodzącym z Żywiecczyzny 
bp. Tadeuszu Pieronku. W Teatrze Starym w Krakowie padły pierwsze klapsy. Tytuł: "Ojciec, czyli o Pieronku".

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku odbędzie się premiera najnowszego filmu Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”. Obraz będzie opowiadał o pochodzącym z Radziechów koło Żywca bp. Tadeuszu Pieronku. Zdjęcia już się rozpoczęły.

– Po pierwszym dniu zdjęciowym wiem już na pewno, że ten filmu zaskoczy wiele osób i będzie ważny – mówi Szymon J. Wróbel i podkreśla, że cała ekipa została bardzo życzliwie przyjęta przez pracowników Teatru Starego z dyrektorem Janem Klatą na czele.

Pochodzący z Jeleśni reżyser ma na swoim koncie już dwa dokumenty: „Jego oczami” o ks. Józefie Tischnerze, a także „Z domu…”, który opowiada o akcji Saybusch. Ta ostatnia produkcja miała premierę zaledwie we wrześniu ubiegłego roku. Skąd pomysł na najnowszą?

Inspiracją stała się rozmowa Szymona J. Wróbla z Wojciechem Bonowiczem, poetą, publicystą i dziennikarzem.

Dziennikarz Michał Lewandowski rozmawia z biskupem Tadeuszem Pieronkiem na planie filmu pt "Ojciec, czyli o Pieronku".
Dziennikarz Michał Lewandowski rozmawia z biskupem Tadeuszem Pieronkiem na planie filmu pt "Ojciec, czyli o Pieronku". Przemysław Burczak

– Podczas zeszłorocznych Dni Tischnerowskich w Gdańsku rozmawialiśmy o tym, jak wiele dla Kościoła otwartego i szukającego zrobił ks. Jan Kaczkowski. Wojtek wspomniał wtedy, że mało udokumentowaną, a niezwykle ważną i zasłużoną postacią dla Kościoła jest przyjaciel ks. Tischnera – ks. biskup Tadeusz Pieronek i może o nim zrobiłbym dokument – wspomina reżyser, który przyznaje jednocześnie, że na początku nie miał pomysłu na taki film.

– Sprawa wróciła, kiedy zadzwoniła do mnie Małgorzata Kasperek, dyrektorka przedszkola w Radziechowach, która była na etapie nadawania przedszkolu imienia Władysława Pieronka, czyli ojca biskupa Tadeusza Pieronka. Zadzwoniła, bo słyszała, że robię film o wysiedleńcach z Żywiecczyzny, a one dotknęły również rodzinę Pieronków. Miała ciekawe dokumenty dotyczące taty biskupa. Dzięki temu miałem okazję poznać, jaką niezwykłą postacią był. Wtedy zrodził się w mojej głowie pomysł na ten projekt – opowiada Wróbel.
I tak w filmie obok bp. Tadeusza Pieronka znajdzie się także miejsce na opowieść o jego ojcu, który był kronikarzem, legionistą, społecznikiem, samorządowcem, w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce.

W filmie pojawią się także m.in. dziennikarz z portalu deon.pl i bloger Michał Lewandowski, który rozmawia z głównym bohaterem, a także młodzież z liceum, do którego chodził biskup i jego brat, czyli z I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Tam też – w połowie czerwca – będą kręcone kolejne zdjęcia.

– W pierwszej przestrzeni filmu zobaczymy to, co na co dzień jest niezwykle potrzebne, czyli dialog. W drugiej zobaczymy młodzież. W pewnym momencie te dwie przestrzenie będą miały wspólny mianownik. W jakim? Tego dowiemy się z filmu – mówi reżyser.

Pielgrzymka do Piekar z prezydentem Dudą: Wolna niedziela, zakaz reklamy alkoholu i metropolia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo