Finał Pucharu Polski: GKS Tychy - JKH GKS Jastrzębie. Tyszanie obronili trofeum i dziesiąty raz zdobyli PP

30.12.2023 r. Krynica-Zdrój. GKS Tychy z Pucharem Polski.
30.12.2023 r. Krynica-Zdrój. GKS Tychy z Pucharem Polski. polskihokej.eu
W sobotę 30 grudnia 2023 roku w finale Pucharu Polski w hokeju na lodzie rozegranym w Krynicy-Zdroju GKS Tychy wygrał po dogrywce z JKH GKS-em Jastrzębie 3:2. Decydującego gola zdobył Filip Komorski. Tyszanie 10. raz zagrali w finale PP i po raz 10 zdobyli to trofeum. GKS Tychy był też najlepszy przed rokiem.

W pierwszym półfinale JKH GKS Jastrzębie pokonał po rzutach karnych lidera Tauron Hokej Ligi - GKS Katowice. Drugi półfinał był powtórką ubiegłorocznego finału, w którym GKS Tychy wygrał z Unią Oświęcim 3:1. Tym razem też górą byli tyszanie, choć po pierwszej tercji przegrywali 0:2. Trzy bramki dla obrońców trofeum zdobył Wiktor Turkin.

GKS Tychy - JKH GKS Jastrzębie: 2:0 po dwóch tercjach

W finale w pierwszej tercji kibice nie zobaczyli goli, ale wystarczyło 26 sekund drugiej tercji, aby zmienił się wynik. Olli Kaskinen z GKS-u Tychy strzelił spod niebieskiej linii i zmieścił krążek tuż przy słupku. Bramkarz jastrzębian Maciej Miarka był zasłonięty i dał się zaskoczyć.

Zespół z Jastrzębia-Zdroju starał się wyrównać, ale nie wykorzystał gry w przewadze, co udało się tyszanom w 36. minucie. Strzelił Bartłomiej Jeziorski, Miarka tym razem miał dobre pole widzenia, jednak przepuścił krążek pod ręką.

GKS Tychy - JKH GKS Jastrzębie: Konieczna była dogrywka

Tak jak w piłce nożnej, również w hokeju wynik 2:0 okazał się niebezpieczny. Jastrzębianie w ciągu 24 sekund doprowadzili do remisu. Najpierw Robert Arrak dobił strzał Michała Zająca (zaczęło się od błędu Kaskinena), a potem Dominik Paś przymierzył w „okienko” - 2:2!

Pod koniec trzeciej tercji GKS Tychy dwa razy grał w osłabieniu, broniąc się przed stratą trzeciego gola. Konieczne było rozegranie dogrywki, czyli dodatkowych 5 minut.

W niej tyski zespół wykorzystał grę w przewadze (karę miał Jakub Izacky) i zadał decydujący cios. Maciej Miarka odbił krążek po strzale Oskara Jaśkiewicza, a kapitan drużyny Filip Komorski wpakował "gumę" do pustej bramki.

Puchar Polski w hokeju na lodzie
FINAŁ
* GKS Tychy - JKH GKS Jastrzębie 3:2 (0:0, 2:0, 0:2; dogr. 1:0)
Bramki: 1:0 Olli Kaskinen (21), 2:0 Bartłomiej Jeziorski (36), 2:1 Robert Arrak (45), 2:2 Dominik Paś (46), 3:2 Filip Komorski (62)
Kary: GKS Tychy - 8; JKH GKS Jastrzębie - 8 minut.
Widzów: 2.200

PÓŁFINAŁY
*Re-Plast Unia Oświęcim - GKS Tychy 3:6 (2:0, 1:3, 0:3)
Bramki: 1:0 Andrij Denyskin (12), 2:0 Miłosz Noworyta (19), 2:1 Bartłomiej Jeziorski (33), 2:2 Wiktor Turkin (37), 3:2 Kalle Valtola (37), 3:3 Olli Kaskinen (38), 3:4 Radosław Galant (46), 3:5 Wiktor Turkin (48), 3:6 Wiktor Turkin (60)
Kary: Unia - 4; GKS Tychy - 4 minuty
Widzów: 2.380

* GKS Katowice - JKH GKS Jastrzębie 1:2 po karnych (1:0, 0:0, 0:1, dogr. 0:0, karne 2:3)
Bramki: 1:0 Ben Sokay (20) , 1:1 Dominik Paś (43). Decydujący karny: Jakub Izacky.
Kary: GKS Katowice - 2; JKH GKS - 2 minuty
Widzów: 2.250