Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma z Chorzowa informuje o smogu za pomocą aplikacji. Na razie w Opolu, a wcześniej we Wrocławiu

PD
opole.evertop.pl
Nowy serwis „Powietrze Opola”, stworzony przez chorzowską firmę Evertop przy współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB), podaje informacje na temat tego, jaka jest jakość powietrza w Opolu dzisiaj, jutro oraz pojutrze. Czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone również w województwie śląskim?

Nowoczesny serwis prognozujący jakość powietrza w Opolu działa pod adresem https://opole.evertop.pl/. Można go również używać w wersji mobilnej, dostępnej w systemie Android.

- Mieszkańcy polskich miast, również zimą, chcą wychodzić na spacery, czy też uprawiać sport. Jednych powstrzymuje zanieczyszczenie powietrza, inni decydują się zignorować ostrzeżenia – a można ten dylemat łatwo rozwiązać, znając prognozy - mówi Maciej Kotok, prezes zarządu Evertop. - Stworzony przez nas serwis będzie służył na razie wszystkim opolanom. Wierzymy, że będą wykorzystywać go też szkoły i przedszkola, aby odpowiednio zaplanować aktywność swoich podopiecznych na dworze. Obecnie dyrektorzy tych placówek otrzymują informacje z WIOŚ dystrybuowane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego, kiedy wystąpią np. przekroczenia wartości dopuszczalnych. Niestety informacja taka dostarczana jest dopiero po fakcie. Dzięki naszym prognozom wiadomość o przewidywanym poziomie stężeń zanieczyszczeń dotrze do odbiorcy z wyprzedzeniem i decyzję o wyjściu na spacer lub zostaniu w domu będzie można podjąć po prostu łatwiej - podsumowuje Maciej Kotok.

Czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone również w województwie śląskim?

- Prowadzimy już rozmowy z kilkoma miastami na Śląsku - mówi prezes Kotok. - Wcześniej takie prognozy przygotowywaliśmy dla całego województwa dolnośląskiego, w tym kilku poszczególnych miast, jak np. Wrocław. Od początku istnienia firmy to dla nas temat bliski sercu - podkreśla prezes Evertopu.

Aplikacja, przygotowana przez Evertop oraz zespół IOŚ-PIB dla Opola, bierze pod uwagę aspekty meteorologiczne, a podstawą obliczeń są dane pochodzące od władz samorządowych, czyli informacje: ile w regionie znajduje się kominów, ile zanieczyszczeń pochodzi z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, a ile emitują samochody?

- Prognozy jakości powietrza wykonywane są systemem składającym się z modułu meteorologicznego oraz modułu chemii atmosfery - mówi dr hab. inż. Jacek W. Kamiński, z zakładu modelowania atmosfery i klimatu IOŚ-PIB. - Oba moduły bazują na aktualnej wiedzy z zakresu fizyki i chemii. Do wykonania prognoz wykorzystywane są także informacje o zanieczyszczeniach emitowanych do środowiska. Całość informacji jest przetwarzana przez superkomputer przez kilka godzin, a efekt jest prezentowany w postaci graficznej na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej - podkreśla dr hab. Jacek W. Kamiński.

Prognozy średniodobowe dostarczane będą mieszkańcom na 72 godziny do przodu i aktualizowane codziennie rano przed godziną siódmą. Każdy będzie mógł również sprawdzić przy pomocy animacji, jak sytuacja będzie się zmieniać z godziny na godzinę. Dla opolan oznacza to, że będą mogli zaplanować czas i miejsce spaceru lub aktywność na powietrzu - nawet na trzy najbliższe dni. Co istotne, można sprawdzić jakość powietrza nie tylko w całym mieście, ale także w jego konkretnych dzielnicach.

Z dystansem do tego typu przedsięwzięć podchodzi naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Katowicach Andrzej Szczygieł.

- Nie znam tego konkretnego pomysłu, ale warto zaznaczyć, że my od wielu lat wykonujemy prognozę jakości powietrza na konkrety dzień i następny. Na nasze zlecenie robi to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opieramy się na wynikach ze stacji, które są reprezentatywne - podkreśla Andrzej Szczygieł. - Podobne projekty są wykonywane od wielu lat i trudno jest mi się do nich odnosić, ponieważ to niezależne koncepcje, wykonywane zupełnie poza nami. Czy są one w stu procentach wiarygodne? Na pewno wszystkie nie. Czy ten, o który pan pyta, jest? Tego nie wiem - dodaje Szczygieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!