Ścieżki spacerowe po woj. śląskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. śląskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 maja w woj. śląskim ma być 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja w woj. śląskim ma być 23°C.Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Bystra - Kozia Górka - Bystra
- Początek trasy: Bielsko-Biała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,1 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 50 min.
- Przewyższenia: 198 m
- Suma podejść: 314 m
- Suma zejść: 320 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Tusha
Krótki spacer bardzo łatwym szlakiem z Bystrej na Kozią Górkę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Po Wieruszowskich Cmentarzach Wyznaniowych, szlak czarny
- Początek trasy: Krzepice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 7,21 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 24 min.
- Przewyższenia: 11 m
- Suma podejść: 30 m
- Suma zejść: 31 m
Promocja_wieruszow poleca tę trasę
Atrakcje na szlaku:
Kuźnica Skakawska ul. Kępińska - cmentarz ewangelicki z końca XIX w, Wieruszów/Podzamcze/ -pomnik Powstańców Wielkopolskich, neogotycki kościół ewangelicki z 1888 r, kościół pw. Nawiedzenia NMP z l 1934-1936, Kuźnica Skakawska/św. Roch/- kościół drewniany pw. Św. Rocha z 1744 r, 2 dęby szypułkowe pomniki przyrody, grodzisko pierścionowate typu cyklowego z 700-400 lat p. n. e, Wieruszów-wzgórze zamkowe i fosa po wieruszowskim zamku, dawna Mykwa (rytualna łaźnia żydowska) 3 ćw XIX w, Zespół Klasztoru Ojców Paulinów z 1676 r, pomnik ku czci poległych w roku 1863 i w l 1939-45, cmentarz parafialny(grób powstańca styczniowego Wojciecha Hoffmana 1847-1924 r, płyta nagrobna żołnierza Wojsk Polskich Mateusza Zielonko 1811-1857, dwie kaplice cmentarne: katolicka i ewangelicka z koń XIX w), cmentarz żydowski- kirkut (zbiorowa mogiła zamordowanych w 1942 r, resztki płyt nagrobnych-macew XVIII-XX w).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Parkowe tuptanie
- Początek trasy: Katowice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,62 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podejść: 1 117 m
- Suma zejść: 1 073 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Sylas
Temperatura -6. Super pogoda, śnieg ubity dobrze trzyma kije, miejscami ślisko. Ścieżki dziś wybrałam mniej uczęszczane. Polecam.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Park Fazaniec Bobrek Szombierki
- Początek trasy: Świętochłowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,36 km
- Czas trwania spaceru: 35 min.
- Przewyższenia: 50 m
- Suma podejść: 73 m
- Suma zejść: 83 m
Spacerowiczom trasę poleca Witek1964
Park Fazaniec znajduje się w Bytomiu na pograniczu dzielnic Bobrek i Szombierki. Niedawno został odnowiony, więc przyjemnie po nim pobiegać. Jest jednak niezbyt duży, więc żeby nie kręcić się w kółko, pobiegałem też po mieście.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Kozubnik... Opuszczony Ośrodek Wczasowy HPR-u
- Początek trasy: Wilamowice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,36 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podejść: 156 m
- Suma zejść: 167 m
Spacerowiczom trasę poleca Jota18
Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik – były ośrodek Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach.
Znajdował się w Porąbce (przysiółek Kozubnik) w Beskidzie Małym na obszarze o powierzchni 7,5 ha. Był ośrodkiem samowystarczalnym, posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania, zasilany dwoma czołgowymi silnikami o mocy 400 kW, własną stację benzynową. Ośrodek zatrudniał stały personel medyczny: lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę ds. rehabilitacji, pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę medyczną. Do dyspozycji była także karetka pogotowia.
Czasy jego świetności skończyły się wraz z upadkiem PRL-u. Spółka, należąca do dwóch braci przybyłych z USA do Polski, która kupiła ośrodek, szybko popadła w ogromne długi.
W 1996 roku sąd ogłosił upadłość firmy. Turyści przestali odwiedzać ośrodek z powodu zaprzestania dotowania wczasów pracowniczych, a także z braku wkładu nowego właściciela w remonty ośrodka. Dzisiaj, niegdyś okazały, o wysokim standardzie kurort jest opuszczony. Wartościowe przedmioty i urządzenia zostały rozszabrowane. Dzisiaj ośrodek jest wykorzystywany przez paintballowców i ludzi zwiedzających ruiny ośrodka
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Przemasy na butach - Góra Żar
- Początek trasy: Wilamowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 15,03 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 534 m
- Suma podejść: 823 m
- Suma zejść: 829 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Przemas74
Dzisiaj wybraliśmy się na pierwszą w tym roku wycieczkę pieszą, więc trasa jest spokojna, a największe wzniesienie pokonaliśmy kolejką...
Zastartowaliśmy na parkingu pod urzędem miasta - po pierwsze parking jest darmowy - nie tak jak pod kolejką - a po drugie na wstępie mieliśmy podejście pod kolejkę, przez co nie musieliśmy wspinać się na samym końcu...
Po wyjeździe na górę Żar ruszyliśmy czerwonym szlakiem na punkt widokowy Kiczera, potem idąc nim dalej, doszliśmy do miejsca, gdzie przecina go dalej szlak niebieski - w który skręciliśmy (w prawo).
Po dłuższym spacerze dołączył do niego szlak żółty i po krótkim odcinku, gdzie oba szlaki szły tą samą drogą, skręciliśmy tak, jak nas prowadził szlak żółty. Doszliśmy nim aż do Międzybrodzia Żywieckiego i już jego ulicami wróciliśmy do miejsca, gdzie zostawiliśmy auto.
Na tej trasie nie ma jakiś wielkich podejść, natomiast idąc szlakiem żółtym, trzeba zaliczyć dość długie i w miarę ostre zejście. Więc jeśli ktoś ma ochotę na ostre podejście, polecam albo iść w drugą stronę niż my szliśmy, lub też nie wyjeżdżać koleją na górę, Żar tylko trochę się powspinać na piechotę.
Nawiguj