MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ggantija – nietypowa atrakcja turystyczna na wyspie Gozo na Malcie. Tajemnicza świątynia zbudowana przez olbrzymów?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
W sercu maltańskiej wyspy Gozo kryje się fascynujący kompleks archeologiczny Ggantija, będący domem dla dwóch megalitycznych świątyń, uważanych za jedne z najstarszych wolno stojących budowli na świecie. Czy jednak te monumentalne konstrukcje zostały wybudowane przez olbrzymy?

Spis treści

Monumentalne świątynie z Gozo są starsze niż egipskie piramidy

Na maltańskiej wyspie Gozo, otoczona malowniczym krajobrazem, kryje się tajemnicza Ggantija – kompleks megalitycznych świątyń, wpisany w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce związane z legendą o olbrzymach, którzy mieli je zbudować, oferuje nie tylko fascynujące dzieło architektury, ale także zagadkową historię.

Widok na megalityczne świątynie na Wyspie Gozo
Na maltańskiej wyspie Gozo, kryje się fascynujący ślad starożytnej historii ludzkości – megalityczny kompleks świątynny Ggantija. To wyjątkowe stanowisko archeologiczne, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku, skrywa tajemnicę jednych z najstarszych wolnostojących budowli na świecie.

CC BY-SA 4.0Ormelune/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Świątynie Ggantija, datowane na około 5800 lat, to jedne z najstarszych wolno stojących budowli na świecie. Składają się z dwóch kompleksów, z których mniejszy powstał około 150 lat po większym. Zewnętrzne mury, osiągające miejscami 6 metrów wysokości, świadczą o monumentalnym charakterze tego miejsca.

Wnętrza świątyni
Dzisiaj Ggantija jest udostępniona turystom, przenosząc ich w odległe czasy. Można podziwiać ogromne bloki skalne, zastanawiając się nad sposobem ich przenoszenia i ustawiania bez użycia koła czy metalowych narzędzi. Ggantija to nie tylko miejsce historyczne, ale również zagadka, która skłania do refleksji nad zdolnościami pradawnych społeczeństw. Eliza Ciepielewska/Polska Press

Te megalityczne konstrukcje, z wapiennych bloków ważących nawet ponad 50 ton, stanowią zagadkę, biorąc pod uwagę, że w czasach ich budowy człowiek nie znał jeszcze koła ani metalowych narzędzi. Ggantija, starsza od egipskich piramid i Stonehenge, zdaje się wykraczać poza ludzkie możliwości techniczne tamtych czasów.

Tajemnice świątyń na wyspie Gozo

Legenda głosi, że świątynie zbudowała olbrzymka imieniem Gozitan, która miała urodzić dziecko człowiekowi. To wyjaśnia nazwę miejsca, pochodzącą od słowa „gant” – gigant. Ggantija miała być miejscem kultu płodności, co potwierdzają znalezione figurki i posągi.

Zachowane fragmenty świątyń ukazują złożoną strukturę, z pięcioma apsydami i miejscem do ablucji (rytualnych obmyć) przy wejściu. Archeolodzy odkryli kości zwierząt, sugerując, że miejsce to służyło również rytuałom ofiarnym. Ggantija była znana od XIII wieku, a prace archeologiczne rozpoczęto w 1933 roku. W 1980 roku, wraz z innymi megalitycznymi świątyniami Malty, została wpisana na listę UNESCO. Po gruntownej rewitalizacji w 2000 roku stała się dostępna dla turystów.

Ggantija – jak zwiedzać? Informacje praktyczne

Czy Ggantija została zbudowana przez olbrzymy? Zagadkowa historia tego miejsca, otoczona legendami i mistycznym klimatem, czeka, aby zostać odkryta przez każdego, kto odwiedzi tę tajemniczą świątynię na wyspie Gozo.

Godziny otwarcia:

  • 09:00-17:00 (ostatnie wejście: 30 minut przed zamknięciem)

Koszt biletów:

  • Bilet normalny: 9 EUR
  • Bilet ulgowy: 7 EUR (dla dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny)

Mapa:

Mimo że nauka nie potwierdza obecności olbrzymów, Ggantija wciąż budzi zachwyt i tajemniczość. Czy to miejsce naprawdę powstało dzięki ludzkiemu geniuszowi, czy może były w nim zaangażowane nadludzkie moce? Tajemnica Ggantija przyciąga podróżnych, gotowych odkryć nie tylko historię Malty, ale także zagadkowy świat starożytności.

Świątynie Ggantija były niegdyś wyższe niż obecnie, a zewnętrzne mury, osiągające miejscami 6 metrów wysokości, zdają się opowiadać historię pradawnych obrzędów. Miejsce to było centrum kultu, gdzie składano ofiary i celebrowano rytuały związane z płodnością.CC BY-SA 4.0

Ggantija – nietypowa atrakcja turystyczna na wyspie Gozo na ...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ggantija – nietypowa atrakcja turystyczna na wyspie Gozo na Malcie. Tajemnicza świątynia zbudowana przez olbrzymów? - Strona Podróży