Nasza Loteria

Gliwice. Przełomowe odkrycie naukowców Politechniki Śląskiej. Polimery i nanorurki pomogą wykrywać choroby. Mogą trafić też do procesorów

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Naukowcy Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Politechniki Śląskiej dokonali niezwykłego odkrycia. Zsyntetyzowali, do niedawna bardzo drogie, polimery. Odkrycie jest przełomowe dla wielu dziedzin nauki, w tym dla telekomunikacji, mikroelektroniki oraz, co najważniejsze, dla medycyny. - Chcemy, by posłużyły do wczesnego wykrywania chorób sercowo-naczyniowych – mówi dr hab. inż. Dawid Janas, prof. PŚ, kierujący zespołem prowadzącym przełomowe badania.

Przełomowe odkrycie naukowców Politechniki Śląskiej

Dr hab. inż. Dawid Janas, prof. PŚ, wyjaśnia, że przełomu w zakresie oczyszczania jednościennych nanorurek węglowych udało się dokonać dzięki połączeniu kompetencji z zakresu chemii polimerów i nanomateriałów.

- Jednościenne nanorurki węglowe otrzymuje się w formie mieszanin zawierających kilka do kilkunastu typów nanorurek o różnych właściwościach. By umożliwić ich wykorzystanie w przemyśle, należy taką złożoną mieszaninę rozdzielić na czynniki pierwsze. W mojej grupie otrzymaliśmy szerokie spektrum polimerów, które przebadaliśmy pod kątem możliwości oczyszczania takich mieszanin – mówi naukowiec.

Wspomniane nanorurki są niezwykle małe, mają średnicę rzędu jednej miliardowej części metra, dlatego oczyszczenie mieszaniny jest bardzo trudne. Zespół prof. Janasa odkrył, że jeden z otrzymanych polimerów posiada szczególną tendencję do owijania się wokół jednego typu nanorurek. Dzięki temu udało się wydzielić nanomateriał o najmniejszym rozmiarze i zademonstrować jego duży potencjał aplikacyjny.

Odkrycie naukowców Politechniki Śląskiej ma niezwykłe znaczenie dla medycyny i elektroniki

Polimery, nanorurki węglowe – to wszystko brzmi bardzo skomplikowanie, ale z osiągnięć naukowców Politechniki Śląskiej w przyszłości może skorzystać każdy z nas. Możliwych zastosowań jest bardzo dużo. Jednym z najważniejszych jest wczesne wykrywanie chorób.

- Skupiamy się na zastosowaniach medycznych. Chcemy, by te nanorurki węglowe posłużyły do wczesnego wykrywania chorób. Wprowadzając takie materiały do komórek, jesteśmy w stanie przewidywać problemy z gospodarką tłuszczową w organizmie. Pozwoli to na wykrycie chorób sercowo-naczyniowych, które mają bardzo wysoką śmiertelność – wyjaśnia prof. Dawid Janas.

Naukowiec uspokaja, że procedura z wykorzystaniem nanorurek jest bezpieczniejsza, niż bardzo toksyczne rozwiązania stosowane obecnie. Podkreśla, że możliwe jest umieszczenie nanorurek w półprzepuszczalnej membranie. Dzięki temu do organizmu wnikną wyłącznie markery pozwalające na wykrycie choroby. Odkrycie może również znaleźć zastosowanie w telekomunikacji i elektronice.

- Nasze telefony, które mamy w kieszeniach mają moc obliczeniową większą, niż komputery, które niedawno znajdowały się w naszych mieszkaniach. Potrzebujemy coraz większych możliwości, coraz większych mocy obliczeniowych, również dla sztucznej inteligencji – mówi prof. Janas.

Jak się okazuje, dochodzimy do granic możliwości wykorzystania krzemu w urządzeniach elektronicznych. Dalsze zmniejszanie architektury opartej na krzemie celem zwiększenia „upakowania” procesora powoli staje się niemożliwe. Od kilku lat trwają poszukiwania następcy wyeksploatowanego pierwiastka.

- Możliwym następcą są właśnie nanorurki węglowe, również są półprzewodnikami, można je odpowiednio poukładać, są w stanie działać lepiej, niż krzem. Węgiel jest bardzo powszechny, znajduje się niemal wszędzie – podkreśla naukowiec.

Dotychczas szersze zastosowanie mikroskopijnych odmian węgla pozostawało raczej w sferze marzeń, głównie ze względu na bardzo wysokie koszty pozyskiwania. Rozwiązanie opracowane przez badaczy z Politechniki Śląskiej pozwala na pozyskiwanie polimerów w relatywnie niedrogi sposób – nawet dziesięciokrotnie taniej niż do tej pory. Czy niezwykłe odkrycie sprawi, że w naszych komputerach i telefonach pojawią się procesory węglowe? Czy dzięki nanorurkom uda się wyeliminować niektóre choroby? Pozostaje trzymać kciuki.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni