Gliwice: Zmarł prof. Franciszek Maurer, autor powojennej...

  Gliwice: Zmarł prof. Franciszek Maurer, autor powojennej odbudowy gliwickiej Starówki

  JH

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W najbliższy czwartek w Gliwicach zostanie pochowany prof. Franciszek Maurer, ceniony architekt, mający na koncie m.in. powojenną odbudowę gliwickiej starówki.
  10 lipca w wieku 92 lat zmarł prof. Franciszek Maurer, znany i ceniony gliwicki architekt , twórca powojennej koncepcji odbudowy starego miasta. Rodzina i przyjaciele pożegnają Go w najbliższy czwartek. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele garnizonowym pw. św. Barbary w Gliwicach. Msza święta odprawiona zostanie o godz. 12. Pogrzeb prof. Maurera odbędzie się o godz. 13.30 na Cmentarzu Centralnym.

  Profesor Maurer nie tylko rewaloryzował gliwicką oraz wodzisławską starówkę, ale także adaptował tzw.
  Zamek Cetryczów na Muzeum w Gliwicach. Zaprojektował dziesiątki budynków mieszkalnych i przemysłowych na całym Śląsku. Był wieloletnim wykładowcą Politechniki Śląskiej, gdzie od 1949 r. prowadził ćwiczenia i wykłady z rysunku i malarstwa, historii architektury i urbanistyki, historii sztuki oraz konserwacji zabytków. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach krajowych i zagranicznych. Jeden z obrazów znalazł się w posiadaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Za swe zasługi był wielokrotnie odznaczany, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Orderem Polonia Restituta.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo