Górnicy chcą ratować chorych z koronawirusem
Górnicy i medycy staną razem do walki z chorobą wywołaną przez koronawirusa. Pracownicy kopalni, którzy przeszli chorobę Covid-19 chcą oddawać osocza i w ten sposób pomagać pacjentom w cięższym stanie. Zagrożeni są zwłaszcza seniorzy, którzy przez koronawirusa trafiają do szpitala, nie rzadko pod respiratory. Dla nich choroba Covid-19 może być śmiertelna.
- Nasi górnicy wspomagają medyków, dostarczając im np. maseczki, ozonatory i żywność. Wcześniej wielokrotnie wspierali protesty pielęgniarek czy ratowników medycznych. Dziś znów się solidaryzujemy i wspieramy. Przeciwko hejtowi. Chcemy robić dobre rzeczy, bo wierzymy, że dobro wraca – mówi Patryk Kosela, rzecznik WZZ”Sierpień 80”.
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest mocno zainteresowany współpracą.
- Zwróciłam się do „Sierpnia 80” z pomysłem, abyśmy sprzeciwili się hejtowi, który wylewa się na nasze grupy zawodowe. Pomysł koledzy podchwycili i dziś to nie tylko rzucone hasło „Nie hejtuję, szanuję, bo ratuję”, ale i konkretne działania. To osocze górników, którzy wyzdrowieli z koronawirusa i dziś mogą pomóc swoim osoczem innym, którzy ciężko przechodzą chorobę – mówi Iwona Sołtys.
Na Śląsku koronawirusa potwierdzono u blisko 2,2 tys. górników. Zdecydowana większość przechodzi chorobę Covid-19 bezobjawowo lub z dolegliwościami grypopodobnymi. Po odbyciu zwolnień lekarskich mogą teraz pomóc. Bowiem osocze pobrane od ozdrowieńca może być wykorzystane do leczenia innych, w szczególności w trzeciej fazie choroby. W terapii wykorzystywane są przeciwciała, które wytworzył układ immunologiczny w odpowiedzi na zakażenie.
Związkowcy apelują o pomoc
Jak tłumaczą związkowcy, sprawy nie ułatwia fakt, że górnicy to jedyna grupa zawodowa, która dni wolne w zamian za honorowe krwiodawstwo muszą odrobić przed emeryturą.
- Górnicy znani ze swej ofiarności i solidarności, dziś hejtowani za masowe testy i szokujące statystyki zakażeń, muszą mieć tę zachętę do oddawania osocza i krwi, aby anulować im (tak jak i wszystkim pozostałym) przymus odrabiania dnia wolnego poświęconemu honorowemu krwiodawstwu - wyjaśnia Rafał Jedwabny z Siepnia'80.
Związek Sierpień'80 wystosował do rządu pismo w tej sprawie, w którym domaga się zmian w prawie.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?