MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy - ozdrowieńcy chcą ratować życie innym. Mogą oddawać osocza i pomóc przechodzić chorobę wywołaną przez koronawirusa

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Górnicy ozdrowieńcy uratują życie osobom ciężej przechodzącym chorobę wywołaną przez koronawirusa
Górnicy ozdrowieńcy uratują życie osobom ciężej przechodzącym chorobę wywołaną przez koronawirusa arc
Górnicy, którzy zostali wyleczeni z koronawirusa, mogą oddawać osocze i tym samym uratować tych zakażonych, którzy gorzej znoszą chorobę Covid-19, są hospitalizowani i pod respiratorami. Górnicy zaproponowali swą pomoc Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem. Na Śląsku koronawriusa potwierdzono u ok. 2,2 tys. górników. Większość przechodzi chorobę Covid-19 bezobjawowo.

Górnicy chcą ratować chorych z koronawirusem

Górnicy i medycy staną razem do walki z chorobą wywołaną przez koronawirusa. Pracownicy kopalni, którzy przeszli chorobę Covid-19 chcą oddawać osocza i w ten sposób pomagać pacjentom w cięższym stanie. Zagrożeni są zwłaszcza seniorzy, którzy przez koronawirusa trafiają do szpitala, nie rzadko pod respiratory. Dla nich choroba Covid-19 może być śmiertelna.

- Nasi górnicy wspomagają medyków, dostarczając im np. maseczki, ozonatory i żywność. Wcześniej wielokrotnie wspierali protesty pielęgniarek czy ratowników medycznych. Dziś znów się solidaryzujemy i wspieramy. Przeciwko hejtowi. Chcemy robić dobre rzeczy, bo wierzymy, że dobro wraca – mówi Patryk Kosela, rzecznik WZZ”Sierpień 80”.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest mocno zainteresowany współpracą.

- Zwróciłam się do „Sierpnia 80” z pomysłem, abyśmy sprzeciwili się hejtowi, który wylewa się na nasze grupy zawodowe. Pomysł koledzy podchwycili i dziś to nie tylko rzucone hasło „Nie hejtuję, szanuję, bo ratuję”, ale i konkretne działania. To osocze górników, którzy wyzdrowieli z koronawirusa i dziś mogą pomóc swoim osoczem innym, którzy ciężko przechodzą chorobę – mówi Iwona Sołtys.

Na Śląsku koronawirusa potwierdzono u blisko 2,2 tys. górników. Zdecydowana większość przechodzi chorobę Covid-19 bezobjawowo lub z dolegliwościami grypopodobnymi. Po odbyciu zwolnień lekarskich mogą teraz pomóc. Bowiem osocze pobrane od ozdrowieńca może być wykorzystane do leczenia innych, w szczególności w trzeciej fazie choroby. W terapii wykorzystywane są przeciwciała, które wytworzył układ immunologiczny w odpowiedzi na zakażenie.

Związkowcy apelują o pomoc

Jak tłumaczą związkowcy, sprawy nie ułatwia fakt, że górnicy to jedyna grupa zawodowa, która dni wolne w zamian za honorowe krwiodawstwo muszą odrobić przed emeryturą.

- Górnicy znani ze swej ofiarności i solidarności, dziś hejtowani za masowe testy i szokujące statystyki zakażeń, muszą mieć tę zachętę do oddawania osocza i krwi, aby anulować im (tak jak i wszystkim pozostałym) przymus odrabiania dnia wolnego poświęconemu honorowemu krwiodawstwu - wyjaśnia Rafał Jedwabny z Siepnia'80.

Związek Sierpień'80 wystosował do rządu pismo w tej sprawie, w którym domaga się zmian w prawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera