Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:0. Fornalik: Karny z kapelusza

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:0
Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:0 Arkadiusz Gola
W derbach Śląska w 11. kolejce Lotto Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał z Piastem Gliwice 1:0 po rzucie karnym Igora Angulo w 82. minucie. Czerwoną kartkę dostał bramkarz Piasta Jakub Szmatuła.

W Górniku nie mógł zagrać pauzujący za żółte kartki Maciej Ambrosiewicz, którego zastąpił Adam Wolniewicz. To była jedyna zmiana w składzie lidera w porównaniu do wygranego meczu z Pogonią w Szczecinie.

Trener Piasta Waldemar Fornalik nie mógł skorzystać z kartkowicza Sasy Żivca, ale zdecydował się na więcej zmian w stosunku do przegranego spotkania z Arką Gdynia. Na ławce zostali Konstantin Vassiljev, Stojan Vranjes i Dario Rugasević. Pierwszy raz od początku zagrał Aleksander Jagiełło, wrócił po przerwie za kartki Patryk Dziczek. W wyjściowej „11” znalazł się też Maciej Jankowski. Aleksander Sedlar powędrował do pomocy, a Marcin Pietrowski na lewą obronę.

Pierwsza połowa rozczarowała kibiców – piłkarzom obu drużyn ani razu nie udało się trafić w światło bramki. Owszem, Górnik momentami zamykał Piasta na połowie, ale nie przekładał przewagi na konkretne argumenty. Zresztą gliwiczanie spokojnie i umiejętnie się bronili – zamieszanie w ich polu karnym robiły tylko wrzuty z autu Michała Koja.

W 32. minucie dobrą okazję na zatrudnienie miał Szymon Żurkowski. Uderzył z woleja sprzed pola karnego, posyłając piłkę obok słupka.

W Piaście aktywny był szybki i ruchliwy Joel Valencia. Ekwadorczyk robił dużo „wiatru”, ale bez większych efektów.

Tuż przed przerwą uderzył obrońca gości Martin Konczkowski. Piłka poleciała daleko od bramki, a „Konczi” przed kamerą Canal+ stwierdził: - W obronie gramy nieźle, jednak musimy dołożyć coś więcej w ofensywie.

W czasie I połowy trener Fornalik wysłał na rozgrzewkę Vassiljeva. Wydawało się, że Estończyk wejdzie jeszcze przed przerwą, bo otrzymywał już wytyczne od sztabu szkoleniowego. Nic z tego, „Kostia” nie pojawił się nawet na początek II części. Dopiero później zmienił Papadopulosa.

Na pierwszy celny strzał trzeba było czekać do 56. minuty. Świeżo upieczony reprezentant Polski Damian Kądzior uderzył po ziemi nie sprawiając trudności Jakubowi Szmatule.

Kibicom Piasta najwyraźniej nudziło się na derbach, bo zaczęli rzucać racami w sektory sympatyków gospodarzy, również w kierunku murawy. Odpalali też petardy hukowe i świece dymne.

W 61. minucie świetną okazję na bramkę miał Jankowski. Po wrzucie z autu i podaniu głową Papadopulosa „Jankes” przyjął piłkę na szóstym metrze, następnie uderzył nieczysto. Trener Fornalik aż złapał się za głowę.

Derby postanowił rozgrzać sędzia Piotr Lasyk z Bytomia, dyktując rzut karny dla dla Górnika. Najpierw strzelił Kurzawa, piłka odbił się od Urosa Koruna, a Szmatuła odbił piłkę nogami. Dopadł do niej Igor Angulo, którego atakował Konczkowski. Hiszpan padł na murawę, a sędzia wskazał na 11 metr. Gliwiczanie ostro protestowali, najbardziej Szmatuła, który podbiegł od tyłu do sędziego i położył ręce na ramionach arbitra. Sędzia pokazał mu czerwoną kartkę. Między słupki wszedł Dobrivoj Rusov. Słowak wyczuł intencję Angulo uderzającego z karnego, ale nie sięgnął piłki. Napastnik Górnika strzelił 12. bramkę w sezonie, a zabrzanie są jedynym zespołem, który w każdym meczu zdobył bramkę.

Derby zostały przedłużone o 7 minut. W siódmej doliczonej minucie sędzia podyktował drugiego karnego dla Górnika, tym razem za faul Sedlara na Żurkowskim. Znów do piłki podszedł Angulo, wybrał drugi róg, a Rusov obronił!

OPINIE TRENERÓW

Waldemar Fornalik (trener Piasta)

To był mecz derbowy. Było dużo zaangażowania, walki i pojedynków. Sporo twardej męskiej gry. Spotkanie w granicach remisu, ale w pewnym momencie sędzia się pogubił. Trzeba się dostosować poziomem do derbów, gdzie piłkarze walczą na całego. Arbiter nie może w takim meczu dyktować karnego z kapelusza...

- Znam jedynie relację ze strony Kuby. Jak ktoś go dobrze zna, to wie, że jest to solidny i uczciwy człowiek oraz bardzo dobry bramkarz. Próbował uchronić sędziego przed atakami ze strony innych piłkarzy... Arbiter powinien to czuć. Na jego miejscu dałbym ostrzeżenie lub żółtą kartkę.

Marnym pocieszeniem jest to, że zagraliśmy dobrze taktycznie. Mecz nie był porywający, ale ludzie, którzy inaczej patrzą na piłkę, mogli zauważyć kilka ciekawych rzeczy.

Pogratulowałem drużynie zaangażowania. Jesteśmy na początku naszej pracy i myślę, że z czasem będziemy grali lepiej i będzie widać efekty.

Marcin Brosz (trener Górnika)

To było bardzo trudne spotkanie. Po takim meczu można powiedzieć jedno: zrobiliśmy to, czego się od nas oczekiwało.

Musimy liczyć się z takimi meczami, które otwiera jedna sytuacja. Teraz też tak było. Spotkanie otworzyło się dopiero w końcówce. Zamiast kalkulowania było więcej żywiołowości i więcej płynnych akcji. Chcemy, żeby takie mecze były widowiskowe.