Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Talarczyk: Dla 13-latka pacyfikacja kopalni Wujek była jak z komiksu

Marcin Zasada
Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego
Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego Radio Piekary
Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego. W studiu Radia Piekary powiedział Marcinowi Zasadzie o tym, jak w teatrze wyglądają ostatnie dni przed premierą spektaklu "Wujek 81. Czarna ballada", wspominał także wydarzenia, których świadkiem był 16 grudnia 1981 roku oraz jak z tych wspomnień zrodził się pomysł na sztukę.

Robert Talarczyk jako Gość Dnia DZ i Radia Piekary w studiu Radia Piekary:

"Politycy mogą dziś mówić różne rzeczy o pamięci o pacyfikacji kopalni Wujek, ale fakty są takie, że w podręcznikach do historii jest na ten temat jedno zdanie. Liczę, że dzięki spektaklowi również młodsi mieszkańcy Śląska zainteresują tym, co w Katowicach wydarzyło się 16 grudnia 1981 roku" - powiedział Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w rozmowie z Marcinem Zasadą.

Rozmawiamy cztery dni przed premierą spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”. Teatr już przygotowany?
Jak to pogotowie strajkowe. Mamy taką akcję przed teatrem pod hasłem „Śląsk pamięta” - z budynku zwisa taka duża sztrajfa, na której mogą wpisać się wszyscy, którzy pamiętają wydarzenia sprzed 35 lat w Katowicach. Natomiast jeśli chodzi o sam spektakl, to będzie bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem: 50 osób na scenie, aktorzy, tancerze, muzycy, dzieci... Czeka nas sporo pracy przed sobotą.

Punktem wyjścia dla scenariusza były pańskie osobiste przeżycia - 13-latka, który z dachu wieżowca obserwował wydarzenia w „Wujku”. Długo czekał pan z przeniesieniem tej opowieści do teatru.
Pomysł właściwie narodził się z 15 lat temu podczas rozmowy z Bartkiem Wielińskim, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby połączyć tę prawdziwą historię z abstrakcyjnym światem fantazji dziecka. Jako 13-latek, razem z kolegami, byłem zafascynowany filmami o Godzilli, „Gwiezdnymi wojnami”, komiksami ze Spidermanem, które kupowało się po niemiecku na szaberplacu... Z Maćkiem Pieprzycą myśleliśmy też kiedyś o filmie na ten temat, który byłby pewnie lepszą formą.

Nawiązując do samej rocznicy „Wujka” - prezydent Lech Kaczyński powiedział kiedyś, że to, obok wybuchu powstania śląskiego, najważniejsza dla Polski data w dziejach Śląska. Pan się zgadza?
Politycy mówią różne rzeczy, natomiast rzeczywistość jest taka, że w podręcznikach do historii o „Wujku” jest najczęściej jedno zdanie. Liczę, że dzięki spektaklowi również młodsi mieszkańcy Śląska zainteresują się tym, co w Katowicach wydarzyło się 16 grudnia 1981 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty