Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grand Prix dla AF Music z Żor w Gorzycach. Zespół wokalny wygrał wojewódzki konkurs kolęd i pastorałek. Poznajcie tych artystów ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zespół Wokalny AF MUSIC pod dyrekcją Andrzeja Marcińca, działający przy MOK-u w Żorach z Grand Prix 16. Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek ,,Hej kolęda, kolęda…" w Gorzycach. Jury przewodniczyła dr hab., prof. UŚ Izabella Zielecka-Panek. Grupa z Żor wróciła do udziału w konkursach po latach koncertowania na różnych scenach. Od razu z sukcesem.

Główna nagroda dla AF Music niespodziewana, ale zasłużona

- To nagroda niespodziewana, nie nastawialiśmy się na wygraną. Podczas prób mówiłem, że zgolę brodę dopiero wtedy, gdy uda nam się zahaczyć o podium. A tu, nie tylko, że zrealizowaliśmy swój plan, to jeszcze zdobyliśmy Grand Prix – śmieje się Andrzej Marciniec, który musiał zgolić brodę.

- Nagroda jest tym bardziej cenna, bo w jury zasiadały autorytety. Myślę tu np. o profesor Izabelli Zieleckiej-Panek, dr hab. z zakresu chóralistyki głosów i prowadzenia chórów – dodaje Andrzej Marciniec.

Przyznaje, że jak zawsze grupa chciała wypaść jak najlepiej, na scenie dała z siebie wszystko. Skład zespołu nieco się zmienił w ostatnich latach. Chórzystów trzeba zgrać w jeden, rozumiejący się bez słów team, co przede wszystkim jest zadaniem dyrygenta.

- Młodzież mamy równie utalentowaną jak kiedyś. Jest tylko kwestia uchwycenia tych zdolności, wyłuskania, wyartykułowania możliwości, które noszą w sobie. Ludzie trafiają do nas z castingów, trzeba bowiem spełnić odpowiednie warunki, by znaleźć się w AF Music. Jednym z nich jest bardzo dobra umiejętność śpiewania – tłumaczy dyrygent.

Aneta przyjeżdża na próby do Żor z Łazisk Górnych

Aneta Sabuda przyjeżdża na próby do Żor z Łazisk Górnych. W zespole jest od roku. Można ją zobaczyć i usłyszeć również na YouTube oraz w składach innych formacji, np. Mokierskiego Chóru Kameralnego w Mikołowie.

- Do AF Music dostałam się przez casting. Dlatego mogę śpiewać z tymi wspaniałymi ludźmi. To duża przyjemność, wiele koncertów oraz cieszenie ludzi muzyką i wspólnym śpiewaniem – uśmiecha się absolwentka edukacji artystycznej Akademii
Muzycznej w Katowicach oraz szkoły muzycznej I i II stopnia.

O dyrygencie mówi: życzliwy, pozwala nam artystycznie rozkwitać. Jest też wymagający, ale o to chodzi, zwłaszcza w muzyce.

Tomasz Wyroba śpiewa w AF Music od początku istnienia zespołu, czyli 2005 roku.

- Kończyłem wtedy studia, zaczynałem następne. Początkowo skupialiśmy się na konkursach. Później raczej koncertowaliśmy, grając m.in. muzykę filmową. W tym roku wróciliśmy do dobrej tradycji, uczestnicząc w konkursie w Gorzycach – opowiada Tomasz

.

Nagrodzone „Trzy gwiazdki” oraz „Do szopy, hej, pasterze”

Przyznaje, że śpiewaniem „zaraził” go Andrzej Marciniec. Tomasz był wówczas uczniem Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach. Dyrygent zaproponował mu występy w grupie Voce Segreto, działającym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki.

AF Music wykonał w Gorzycach dwa utwory, bo taki był wymóg. Jednym była pastorałka „Trzy gwiazdki”, drugim kolęda „Do szopy, hej, pasterze”; w wersji tradycyjnej i trochę nowoczesnej. Koncert laureatów odbędzie się 7 stycznia o godzinie 17, w kościele Św. Anioła Stróża w Gorzycach, podczas którego zostaną wręczone nagrody. Zwycięzców poznaliśmy już w grudniu. Poza głównym laurem dla AF Music, dwie równorzędne pierwsze nagrody „powędrowały” do Nadii Wolner i Klaudii Tomali z Łazisk. Drugie miejsce wyśpiewały ex aequo Wiktoria Gaszka z Rybnika i Oliwia Widenka z Lubomi. Trzecią nagrodę przyznano Marcie Wojtal z Rybnika. Było jeszcze wyróżnienie za walory wokalne dla Leny Ptaszyńskiej z Gołkowic. Konkurs zorganizowało Gminne Centrum Kultury w Gorzycach.

Czas na głębszy oddech będzie w styczniu

Laureat Grand Prix - AF Music to utytułowana grupa. Koncertami ma wypełniony cały grudniowy grafik.

- Czas na oddech, rozkoszowanie się nagrodą przyjdzie w styczniu. Stanie się to w gronie zespołów – laureatów gorzyckiego konkursu kolęd i pastorałek – dopowiada Andrzej Marciniec.

AF Music śpiewa na scenach całego kraju. Zespół powstał w październiku 2005 roku. Tworzą go ludzie z Żor i okolicznych miejscowości. Trzon tworzą byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki, którzy zaczynali przygodę ze śpiewem w szkolnym zespole Voce Segreto, założonym i prowadzonym także przez Marcińca. Grupa zasłynęła m.in. wystawieniem musicalowego widowiska z najpiękniejszymi piosenkami światowego kina. Każda instytucja kultury chciała je pokazać u siebie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera