MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie 2024 w woj. śląskim. W tym roku zachwycają odwiedzających! [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach Marcin Śliwa
Kościoły w województwie śląskim co roku zachwycają odwiedzających Grobami Pańskimi. W Wielki Piątek, jak co roku, we wszystkich kościołach odsłonięto te symboliczne miejsca, gdzie odbywało się czuwanie w noc po śmierci Chrystusa. W sobotę wieczorem, po uroczystej mszy rezurekcyjnej, Groby są odkrywane, a puste miejsce po ciele Chrystusa stanowi symbol triumfu nad śmiercią.

Groby Pańskie zachwycają w woj. śląskim

Przygotowanie Grobów Pańskich w polskich kościołach stanowi piękną tradycję, która ożywa podczas Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Po liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz w czasie liturgii w Wielką Sobotę, wierni mają okazję do osobistej modlitwy przy Grobie Pańskim oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.

Sprawdźcie, jak wyglądają Groby Pańskie w woj. śląskim!

Urządzanie Grobu Pańskiego to coroczna tradycja, którą pielęgnuje każda parafia. Po liturgii w każdym kościele przygotowywane jest miejsce dla Najświętszego Sakramentu. Kapłan przenosi Jezusa pod postacią Chleba z Ciemnicy do Grobu Pańskiego, gdzie wierni mają możliwość adoracji, modlitwy i refleksji nad Jego cierpieniem i śmiercią na krzyżu. Atmosfera wokół Grobów Pańskich w tym czasie jest nacechowana ciszą i skupieniem, a uczestnicy są głęboko świadomi znaczenia i dramatyzmu tych wydarzeń, które obchodzą.

Groby Pańskie - triumf życia nad śmiercią

Przy Grobie Pańskim w wielu parafiach organizowane są adoracje. Podczas tych spotkań śpiewane są pieśni pasyjne bez akompaniamentu, a także czytane są rozważania pełne smutku i wdzięczności za dar zbawienia. Najświętszy Sakrament, przeniesiony do Grobu po Liturgii Wielkiego Piątku, pozostaje tam aż do Wielkiej Soboty, czyli do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, kiedy to zostaje przeniesiony do tabernakulum bez błogosławieństwa.

Tradycja ta przybyła do Polski z Palestyny i została spopularyzowana przez Bożogrobców - zakon, który miał swoją siedzibę w Miechowie, miejscu, gdzie znajduje się Bazylika Grobu Bożego.

Jak urządzić Grób Pański?

Urządzanie Grobów Pańskich to tradycja, która praktykowana jest w większości parafii. Zazwyczaj to wierni we współpracy z księdzem proboszczem lub wikariuszami przygotowują to symboliczne miejsce. Istotne jest, aby w odpowiednim miejscu znalazł się ołtarz lub tron dla Najświętszego Sakramentu, przykryty przezroczystym lub białym welonem. Monstrancja powinna być odpowiednio oświetlona i zlokalizowana w centrum Grobu. Dodatkowo, umieszcza się tam figurę zmarłego Chrystusa, a także dekoracje kwiatowe, które odgrywają ważną rolę w tej tradycji.

Sprawdźcie, jak wyglądają Groby Pańskie w woj. śląskim!

Groby Pańskie są przygotowywane z myślą o adoracji Najświętszego Sakramentu, dlatego też wszystkie dodatkowe elementy powinny podkreślać modlitewny charakter tego miejsca. Wiele parafii podczas dekoracji wykorzystuje świeże kwiaty cięte lub doniczkowe, nadając Grobowi Pańskiemu efektowny wygląd. Najczęściej używane kwiaty to chryzantemy, irysy, goździki oraz lilie, które symbolizują pamięć o zmarłych i wiarę w Zmartwychwstanie.

Róże, zwłaszcza białe, są również popularnym wyborem podczas ozdabiania Grobu Pańskiego, ponieważ symbolizują czystość i miłość Maryi do Jezusa. Czerwone róże mogą natomiast nawiązywać do Męki Pańskiej. Dekoracje z bluszczu symbolizują nieśmiertelność duszy i wiarę w zmartwychwstanie, a stroiki w formie krzyża lub serca dodają wyrazistości i piękna.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni