Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że mrożonych warzyw nie należy spożywać bez uprzedniego ugotowania. Może to grozić zatruciem bakterią Listeria monocytogenes. Takie przypadki stwierdzono do tej pory w pięciu europejskich krajach.

Bakteria w mrożonkach

Jak dotąd w pięciu europejskich krajach (Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii) wycofano ze sprzedaży wybrane partie mrożonek. Najprawdopodobniej jest to spowodowane wykryciem obecności bakterii Listeria monocytogenes. Może ona powodować listeriozę - rzadką, ale poważną chorobę, która jest przede wszystkim groźna dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt.

- Do 15 czerwca 2018 roku zanotowano 47 przypadków zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Dziewięć z nich było śmiertelnych - poinformował Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.


Przeczytaj koniecznie: Leki na nadciśnienie wycofane z aptek! GIF masowo wstrzymuje sprzedaż leków na nadciśnienie

W przeszłości znane już były przypadki zarażenia listeriozą właśnie z powodu spożywania mrożonych warzyw, a dokładniej mrożonej kukurydzy. Jest to bowiem warzywo, które często spożywa się bezpośrednio po rozmrożeniu, bez uprzedniej obróbki termicznej.

Listeria monocytogenes - jak się chronić?

Jak się ochronić przed listeriozą? Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że warzywa z mrożonek należy ugotować przed spożyciem. Dotyczy to również sytuacji, gdy mrożone warzywa są dodawane do sałatek, produktów typu smoothie czy dipów - informuje GIS. - Należy zawsze przygotowywać żywność zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie produktu.


Zobacz także materiał wideo: Rośnie liczba ofiar groźnego wirusa Nipah w Indiach. Nie żyje co najmniej 17 osób

źródło: RUPTLY/x-news