Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gudzowaty zacznie produkować paliwo z alg. Podobno w woj. śląskim

Sławomir Cichy
Modyfikacje genetyczne alg mają zwiększyć ich wydajność
Modyfikacje genetyczne alg mają zwiększyć ich wydajność SHARE.SANDIA.GOV
Jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu niemal każdy film rodem z Hollywood traktujący o przyszłości przedstawiał okolice roku 2020 jako czas w którym barbarzyńskie hordy walczą ze sobą o przetrwanie. Gwarantowało je posiadanie paliwa, które było towarem wielce deficytowym i bardzo pożądanym. - Dziś już wiadomo, że będziemy w stanie poradzić sobie z brakiem ropy naftowej wydobywanej w formie jaka znamy czyli z odwiertów. Powstało szereg technologii pozwalających uzyskać ją z innych źródeł. To tylko kwestia opłacalności produkcji - mówi prof. Jerzy Barczak, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Niedawno Polskę obiegła wiadomość, że jeden z najbogatszych Polaków Aleksander Gudzowaty dotychczas kojarzony z gazem, bo przez lata pośredniczył w jego dostawach do Polski, rezygnuje z tego biznesu i teraz będzie produkował biopaliwo z alg.

- Będziemy potrzebowali około trzech hektarów. Nie muszą być przy morzu. Ważniejsze, aby to było w pobliżu dużego truciciela, który wytwarza dwutlenek węgla. Najlepiej koło elektrowni Bełchatów, Rybnik lub koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - wymienił lokalizacje jednym tchem Grzegorz Ślak, który przygotowuje dla Gudzowatego budowę pierwszej w Polsce instalacji przemysłowej do przerobu alg na olej napędowy.

Z CZEGO JESZCZE PRODUKUJE SIĘ PALIWO NA ŚLĄSKU?

Co ciekawe technologia jest na świecie znana i eksperci twierdzą, że bardzo obiecująca, wciąż jednak pozostaje na etapie instalacji prototypowych. W 2008 roku największa instalacja tego typu, wybudowana została w Rio Hondo w Teksasie przez firmę PetroSun. Dziś dostarcza 100 tysięcy baryłek paliwa rocznie.

Do uprawy alg doskonale nadają się nieużytki, zapewniające algom nieskrępowany dostęp energii słonecznej. Do wzrostu algi potrzebują też dwutlenku węgla, a pochłaniając go uwalniają tlen. To dlatego najlepiej udają się instalacje wybudowane w pobliżu działającej elektrowni konwencjonalnej, bo po spaleniu węgla dwutlenek węgla trafia do zbiornika z algami, gdzie służy im do wzrostu. Półproduktem glonowej hodowli są tłuszcze i cukry, które następnie przetwarza się w alkohol. Co ciekawe, algi mogą rosnąć na zanieczyszczonej wodzie, w tym ściekach, które niejako przy okazji oczyszczają.

Firma GreenFuel z Cambridge w Massachusetts ocenia, że plantacja glonów współpracująca z elektrownią o mocy 1 GW może dostarczyć ponad 150 tysięcy ton etanolu rocznie. Niestety w Polsce trudno potwierdzić te dane.

Czy zatem Śląskie wskazane na lokalizację instalacji Gudzowatego ma szansę stać się paliwowym potentatem, a może to humbug i science fiction?

- Na razie w środowisku naukowym naszego województwa w ogóle nie ma mowy o takim projekcie a przynajmniej o tym nie słyszałem - mówi prof. Barczak.

Trudno też byłoby zachować w tajemnicy inwestycję, która według zapewnień Aleksandra Gudzowatego ma kosztować 70-90 mln zł.

Oto co może zaoferować Rybnik

Okolice rybnickiego zalewu to dziś teren dość szczelnie zagospodarowany. Z jednej strony nad brzegiem rozpoczyna się budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Rybnik, z drugiej rozciągają się przystanie kajakowe, jachtowe. Jedynym wolnym terenem, który został kilka dni temu wystawiony na sprzedaż jest Ośrodek Sportów Wodnych w dzielnicy Stodoły. Ma ponad 5 ha powierzchni, a nabyć go można już za nieco ponad 3 mln zł. KUB

Inwestycja w Dąbrowie Górniczej?

W mieście funkcjonuje tzw. "Dąbrowski Bank Ziemi". To baza danych przeznaczonych na sprzedaż terenów i obiektów (hal produkcyjnych, magazynowych) firm, osób prywatnych, położonych w granicach administracyjnych Dąbrowy Górniczej. W Strzemieszycach Małych m.in. przy ul. Koksowniczej są wolne działki nawet po 15 ha, wystawione na sprzedaż m.in. przez Koksownię Przyjaźń. Mogą one spełniać wymogi stawiane instalacjom do przerobu alg. CIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!